سرخط خبرها
خانه / کارگران / خبرگزاری کار ایران :۱۱۰۰ کارگر در یک هفته گذشته اخراج شده‌اند
خبرگزاری کار ایران :۱۱۰۰ کارگر در یک هفته گذشته اخراج شده‌اند

خبرگزاری کار ایران :۱۱۰۰ کارگر در یک هفته گذشته اخراج شده‌اند

خبرگزاری کار ایران ، ايلنا روز سه شنبه، هشتم آبان، گزارش داد در يک هفته گذشته بيش از ۱۱۰۰ کارگر از واحدهای توليدی اخراج شده اند.

کارگران اخراجی در کارخانه‌های گسترش مانا ساز، قطار شهری اهواز، گاز لوله، کاشی گيلانا، ايران زاک، نوشابه خوشگوار، نورد و لوله صفا، شيشه آبگينه، آبفای آبادان و سيمان کارون شاغل بوده اند.

بر اساس اين گزارش، ‌اکثر کارگران اخراجی به شرايط کاری خود از جمله پرداخت نشدن حقوق و مزايا و تغيير قرارداد دائم کار به قرارداد موقت اعتراض داشته اند و يا نماينده کارگران در مذاکره با کارفرما بوده اند.

ايلنا اشاره کرد که اين رقم تنها ابعاد کوچکی از شرايط فاجعه‌بار حقوق کار در ايران را بازنمايی می‌کند‌ و افزوده است:‌ هر روزه ده‌ها يا شايد هم صد‌ها کارگر در سکوت مطلق خبری اخراج شده و می‌شوند.

خبر اخراج ۱۱۰۰ کارگر در يک هفته گذشته در شرايطی در ايلنا انتشار يافته است که همزمان،‌ طرح ايجاد امنيت شغلی کارگران و تامين امنيت سرمايه‌گذاری کارآفرينان توسط کارگروه تخصصی مزد و بهره‌وری وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی تدوين شده است. در این طرح اختيار فسخ قرارداد کار به کارفرما داده شده و در مقابل،‌ قرارداد کار موقت به قرارداد دائم تغيير پیدا می کند.

اين در حالی‌ست که به نوشته خبرگزاری ايلنا،‌ وقتی قدرت فسخ قرارداد کار در اختيار کارفرما قرار بگيرد، تبديل قرارداد موقت به دائم چه سودی به حال کارگران دارد.

انتشار بخشی از اين طرح در خبرگزاری ايلنا،‌ باعث اعتراض تشکل های کارگری شده است که می گويند در صورت تصويب آن، ته مانده موانع قانونی اخراج کارگران نيز برداشته خواهد شد.