سرخط خبرها
خانه / معلمان / خطری که هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش را تهدید می کند
خطری که هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش را تهدید می کند

خطری که هنرستان های فنی وحرفه ای و کاردانش را تهدید می کند

*نبی‌الله باستان فارسانی ، حقوق معلم و کارگر

      کشور ما با توجّه به حرکت به سوی صنعت و تولید، از جمله کشورهایی است که نیاز ضروری به نیروهای فنی دارد. بارها یكی از سیاست‌های وزارت آموزش‌وپرورش از سوی مسئولین، توسعه‌ی رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش عنوان شده است ولی وقتی پای عمل پیش می‌آید موضوع را دگرگونه می‌بینیم.

      وقتی مروری بر فرم‌های هدایت تحصیلی دانش آموزان بیندازیم، با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد که رشته‌های فنی و کاردانش در اولویت‌های پایانی قرار گرفته‌اند.

      فرم‌های هدایت تحصیلی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که وقتی دانش‌آموز پایه‌ی اوّل متوسطه مجوز انتخاب هیچ‌کدام از رشته‌های ریاضی‌وفیزیک، علوم تجربی و حتّی علوم انسانی را کسب نکرد، به هنرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش هدایت می‌شود. فاجعه زمانی نمود پیدا می‌کند که تمام دانش‌اموزانی که در شهریورماه و مهرماه توانسته‌اند نمره‌ی قبولی پایه‌ی اوّل متوسطه را کسب کنند، به هنرستان‌های کاردانش معرفی می‌شوند.

      با این روند اشتباه در چند سال گذشته، ورود دانش آموزانی با سطح درسی پایین به هنرستان‌ها بیشترین آسیب را به بدنه‌ی كیفیت آموزشی فنی و حرفه ای و كار دانش زده است.

      دانش‌آموزانی که دارای ویژگی‌های بالا باشند، عموماً دچار فقر فرهنگی بوده و در خانواده نیز دارای مشکلاتی هستند که برای مشاوره در اولویت قرار می‌گیرند. ولی متأسفانه ادارات آموزش و پرورش کشور نسبت به اختصاص مشاوران قوی به صورت تمام وقت به مدارس فنی و کاردانش توجّه ویژه ندارند که خود می‌تواند موجب بروز مشکلات و معضلات اجتماعی شود.

      از طرفی دیگر، متناسب نبودن امكانات هنرستان‌ها با تكنولوژی روز، كمبود تجهیزات، عدم توانایی تهیه‌ی مواد ضروری مورد استفاده در کارگاه‌ها به دلیل ناچیز بودن سرانه‌ها، برنامه‌های سالانه‌ی آموزش و پرورش برای تعدیل نیروهای استادکار، سرپرست بخش و …  از دیگر مشكلات فرا روی آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و كاردانش است.

      نیاز به ارتقا سطح آموزشی مشاورین تحصیلی و تغییر نگرش آنها در هنگام انتخاب رشته، ‌نداشتن اهرم تنبیهی و تشویقی برای هنرآموزان، كمبود اطلاع رسانی و عدم معرفی شاخه های فنی و حرفه ای و كار دانش از طریق رسانه ها و… از آسیب‌های فراروی این‌گونه مدارس است.

      در پایان روی سخنم با برنامه‌ریزان کلان آموزش و پرورش کشور است که اگر می‌خواهیم نیروی کار فنّی کشور را در چشم‌انداز آینده، قابل قبول و کارآمد ببینیم؛ اگر به افق 1404 ایمان داشته و فقط در حرف‌ها و آمارها و گزارشات صوری ادعای پیشرفت نداریم؛ اگر معضلات اجتماعی و فرهنگی امروزه برای ما مهم است؛ پس هرچه زودتر به فکر باشیم و سطح هنرستان‌های فنّی‌وحرفه‌ای و کاردانش را بالاتر برده و برای خطری که آینده‌ی این مدارس را تهدید می‌کند چاره‌ای بیندیشیم.

2 نظر

  1. سلام .خدا رو شکر یکی حداقل درد ما هنرآموزان درک کرد و نوشت .تو رو به خدا اگه راه حلی دارین عنوان کنید .ما که دیگه خسته شدیم اینقدر گفتیم .اما کو گوش شنوا .انرژی که این دانش آموزان از یه معلم میگیرن چند برابر مدارس دیگه هست .به ولله اینا باید تحت حمایت بهزیستی باشن از مشاورای مدارس هم کاری بر نمیاد

  2. با سلام
    می خواستم خبری رو به اطلاعتون برسونم
    هفته گذشته در یکی از مدارس شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی سر کلاس درس یکی از معلمان مدرسه با سلاح سرد دانش آموز تحدید شد اما در پیگیری مطلب هیچ گونه دفاعی از این همکار فرهنگی نشد.
    در صورت نیاز اطلاعات بیشتر ارائه خواهد شد
    لطفا اطلاع رسانی کنید.