سرخط خبرها
خانه / کارگران / خطر قلب ماهیت راهپیمایی روز کارگر با شعارهای نژادپرستانه/ کارگران به دستمزد ناعادلانه معترض اند
خطر قلب ماهیت راهپیمایی روز کارگر با شعارهای نژادپرستانه/ کارگران به دستمزد ناعادلانه معترض اند

خطر قلب ماهیت راهپیمایی روز کارگر با شعارهای نژادپرستانه/ کارگران به دستمزد ناعادلانه معترض اند

ظاهرا برای روز کارگر امسال برنامه‌ریزی شده است که اعتراض کارگران تحت عنوان برنامه‌هایی چون جشن، کوهپیمایی خانوادگی، نشست مشترک با کارفرمایان و … قلب ماهیت شود.

در حالی که راهپیمایی باشکوه روز کارگر سال گذشته کارگران در اول ماه مه مصادف با یازده اردیبهشت پس از طرح شعارهای نژادپرستانه علیه کارگران افغان -که توسط نهادی خاص طراحی شده بود- روز تلخی را برای گروه‌های حامی طبقات محروم رقم زد، گزارش‌های رسیده به خبرنگار پویش حکایت از این دارد که این پروژه برای روز کارگر امسال نیز طراحی شده است.

شعارهای نژادپرستانه در روز همبستگی مردم در حالی طرح شد که این راهپیمایی بعد از سال‌ها ممنوعیت در دولت احمدی‌نژاد و سال اول دولت روحانی انجام می‌شد و بیش از پنج هزار کارگر در آن شرکت کردند.

اگرچه بیشتر کارگران حاضر در راهپیمایی سال گذشته شعارهای مستقل خود را سر دادند، اما ناظران همان زمان گمانه زنی کردند که این شعار به قصد منحرف کردن افکار عمومی از اعتراض کارگران به عملکرد ضعیف وزارت کار، مجلس، اتحادیه های کارگری وابسته و… طرح شده است.

بدین ترتیب هزاران کارگر معترض به سیاست‌های سازمان تامین اجتماعی، وزارت کار، مجلس و اتحادیه‌های کارگری وابسته در راهپیمایی سال گذشته شرکت کردند، اما تنها صدای اعتراض به کارگران افغان در رسانه‌ها بزرگنمایی شد.

براساس این گزارش، ظاهرا برای روز کارگر امسال برنامه‌ریزی شده است که اعتراض کارگران تحت عنوان برنامه‌هایی چون جشن، کوهپیمایی خانوادگی، نشست مشترک با کارفرمایان و … قلب ماهیت شود.

پس از حمایت وزارت کار از دستمزد ۸۱۲ هزارتومانی در سال جاری که دست کم با خط فقر برای یک خانواده چهار نفره فاصله دوبرابری دارد، گمانه‌زنی می‌شود اصلی‌ترین خواسته کارگران در روز یازده اردیبهشت، افزایش قانونی و عادلانه دستمزد و در نوبت بعد ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری باشد.

منبع:

پایگاه خبری- تحلیلی پویش

یک نظر

  1. انترناسیونال سرود بزرگ ماست – به سیاه و سفید نشناسد جوامع را
    سلام دوستان و خسته مباشید
    متأسفانه بسیاری از مسئولین محترم درک درست و دقیقی از وضعیت زندگی زخمتکشان میهن ندارند و به همین دلیل نظریاتی که ارائه می دهند بر منطقی ره گشا استوار نیست. یکی از این موضوعات نظر مسئولین است در بابِ تعیین حد اقل دستمزد در آغاز هر سال. دلایلی که ارائه می دهند یک جور ماست مالی کردن را می مانَد، تا گره گشایی واقعی. به عنوان نمونه این سوال پا پیش می کشد که: مسئولین محترم! آیا شما حتی تصوری از گذران زندگی یک خانواده با 812 هزار تومان را دارید!؟ سوال مهمی ست، نه؟* به این معضل بسیار رنج آور – بی توجهی به رنج دیگری – در آخرین پست وبگاه «دریای تالش» کوتاه پرداخته ام که اینجا دیگر تکرار نمی کنم.
    پیشاپیش روز عدالتخواهی و حق طلبی – روز کارگران و زحمتکشان جهان را تبریک می گویم.

    * هنوز خیلی دیر نشده؛ امیدوارم مسئولین در تصمیم قبلی خود تجدید نظر نمایند. گرچه دلایل اش بر آگاهانِ خطه ی رنج و کار، هست آشکار؛ ولی اگر لازم باشد، می توان در باره ی دشواری های زندگی کارگران و زحمتکشان میهن توضیح واضحات نوشت.