سرخط خبرها
خانه / معلمان / خلاقیت کشی با مربیان بی تجربه
خلاقیت کشی با مربیان بی تجربه

خلاقیت کشی با مربیان بی تجربه

غير دولتي شدن دوره پيش‌دبستاني را مي‌توان نشانه‌اي از کم‌اهميت انگاشتن اين دوره قلمداد كرد؛ دوره‌اي كه نقش پر اهميتي در آموزش و پرورش كودكان دارد و خصوصي‌سازي آن پيامدهايي به دنبال داشته است. واگذاري آموزش پيش‌دبستاني به بخش خصوصي در وهله اول افزايش قيمت اين مراكز را به دنبال داشت و اين مساله محروميت كودكان خانواده‌هاي كم درآمد و متوسط جامعه از امكانات پيش‌دبستاني را رقم زد. در حال حاضر، تعداد دانش‌آموزان مراكز پيش‌دبستاني 531 هزار نفر عنوان شده است كه در 15 هزار و 994 مدرسه حضور دارند. به گفته فرشته حشمتيان، رئيس سازمان مدارس غيردولتي شهريه مدارس مراكز پيش‌دبستاني در سال تحصيلي 93-92، 15 تا 25 درصد افزايش داشته است. همچنين به دليل بحث سودآوري در بخش‌هاي خصوصي، به كارگيري مربيان غير متخصص و آموزش نديده و جذب نشدن نيروهاي كار آزموده به دليل پايين بودن دستمزد يكي از نگراني‌ها در اين زمينه است. از سوي ديگر، به گفته كارشناسان آموزش و پرورش در محتواهايي كه مربيان پيش‌دبستاني به كودكان آموزش‌مي‌دهند، انضباطي وجود ندارد و هر كسي به فراخور حال و سليقه خود رفتار مي‌كند. به گفته عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، خلاء اول اين است كه مربيان پيش‌دبستاني در كشور تربيت نمي‌كنيم، اين درحالي است كه قبل از انقلاب مراكزي بود كه براي پيش ‌دبستان يا كودكستان كودكيار تربيت مي‌شد و به افراد آموزش ديده نيز مدرك كودكياري داده مي‌شد. عليرضا سليمي گفت: پيش‌دبستاني‌ها بيشتر در مدارس يا در خانه‌هاي استيجاري هستند اين در حالي است كه پيش‌دبستاني‌ها بايد در مكان‌هايي باشند كه استعدادهاي كودكان شكوفا شود و خلاقيت در آنها شكل بگيرد. در حالي دوران پيش دبستان در وضعيت نامساعدي به سر مي‌برد كه سال‌هاي اوليه زندگي كودكان نقش اساسي در رشد و پرورش آنان به ويژه رشد اجتماعي و آماده‌سازي آنها براي ورود به دوران ابتدايي ايفا مي‌كند. آموزش‌هاي پيش‌دبستاني زيربناي آموزش‌هاي غيررسمي و رسمي است و به همين دليل است كه در بسياري از كشورها آموزش‌هاي پيش‌دبستاني از جمله دوره‌هاي رسمي تحصيلي محسوب مي‌شود. 


پيش‌دبستاني؛ دوره رشد اجتماعي كودك 
يك روانشناس و مشاور كودك در گفت‌وگو با آرمان با تاكيد بر اهميت دوره مهدكودك و پيش‌دبستاني مي‌گويد: سن پنج تا هفت سالگي سني است كه براي رشد اجتماعي كودكان اهميت ويژه‌اي دارد. به گفته مهدي حاجي اسماعيلي، اكنون به دليل مشغله بسياري از خانواده‌هاي مناطق شهري كه بيشتر آنها تك فرزندي هستند، كودكان براي فعاليت اجتماعي دبستان آماده نمي‌شوند، از اين رو وظيفه تسريع تحول اجتماعي بر عهده دوره پيش‌دبستاني است. او با اشاره به اينكه اكنون در بسياري از كشورهاي اروپايي آموزش فلسفه به معناي درست فكر كردن و انديشيدن از دوره پيش‌دبستانی شروع مي‌شود، عنوان مي‌كند: دوران دبستان دوره عمليات عيني و دوران پيش‌دبستاني دوره پيش‌عملياتي است. حاجي اسماعيلي، پرورش حواس پنج‌گانه كودكان را وظيفه اصلي دوران پيش دبستان مي‌داند و مي‌افزايد: در اين دوره اوقات فراغت كودكان بايد طراحي شود تا علاوه بر تفريح، مهارت‌هاي اساسي، علمي و آموزشي مانند مشاهده و استنباط به كودكان آموزش داده شود. اين روانشناس معتقد است: واگذاري پيش‌دبستاني به بخش خصوصي باعث شده اين مراكز نيروهايي كه در زمينه روانشناسي و آموزش كودكان غير‌متخصص هستند را استخدام كنند. حاجي اسماعيلي ادامه مي‌دهد: در صورت استخدام نيروهاي متخصص نيز به علت پايين بودن حقوق، افراد كارآزموده و با تجربه از اين شغل استقبال نمي‌كنند. به گفته اين مشاور كودك، نهادهاي متولي بايد پژوهش‌هاي لازم در رابطه با وضعيت پيش‌دبستاني در كشور انجام دهند و مشخص شود راهي كه در اين زمينه تا به حال پيش گرفته شده است چه ورودي و خروجي‌هايي داشته است و آيا به اهداف پيش بيني شده رسيده‌ايم يا خير؟ 
غير دولتي شدن و عدم پيشرفت امكانات 
يك كارشناس آموزش و پرورش نيز در گفت‌وگو با آرمان با بيان اينكه نخستين مشكل در رابطه با مراكز پيش دبستان، گران بودن آن است، بيان مي‌كند: زماني كه اين مقطع دولتي بود هزينه‌ها كم‌تر بود. به گفته حسن اسلامي، با اينكه اين مراكز غير دولتي شده اما، از نظر امكانات و تسهيلات تفاوتي مشاهده نشده است. اين مدير مدرسه ادامه مي‌دهد: به دليل خصوصي بودن اين بخش، اين مراكز اقدام به جذب نيروهايي كرده‌اند كه در اين زمينه توانمندي و شاخصه‌هاي لازم را ندارند و دوره‌هاي مورد نظر را نگذرانده‌اند. او كودكاني كه دوران پيش‌دبستاني را گذرانده‌اند نسبت به كودكاني كه اين دوره را نگذرانده‌اند از نظر تعاملات اجتماعي متفاوت مي‌داند و مي‌افزايد: كودكاني كه به پيش‌دبستاني رفته‌اند، اضطراب و نگراني كم‌تري براي حضور در مدرسه به ويژه پايه اول دارند. اسلامي ادامه مي‌دهد: از طرف ديگر به نظر مي‌رسد مربيان دوره پيش دبستان وارد مسائل آموزشي مي‌شوند كه با روش تدريس معلم پايه اول تداخل پيدا مي‌كند. 
وضعيت اشتغال مربيان پيش‌دبستان
يكي ديگر از مسائل مربوط به آموزش پيش‌دبستاني وضعيت اشتغال و استخدام مربيان اين مراكز است. يك مربي پيش‌دبستاني در گفت‌وگو با آرمان مي‌گويد: بزرگترين مشكلي كه در رابطه با مربيان پيش‌دبستاني وجود دارد اين است كه آموزش و پرورش به اين مربيان تعهدي ندارد. خانم مختاري معتقد است: هنگامي كه تعهدي وجود نداشته باشد، حقوق بر اساس قانون كار نيست و دوران تابستان اين مربيان حقوق دريافت نمي‌كنند. او با اشاره به اعتراض مربيان نسبت به اين مشكل، مي‌افزايد: دو سال است كه طرح استخدام مربيان پيش‌دبستاني آمده، اما اجرايي نشده است. اين مربي ادامه مي‌دهد: فرم‌هاي مربوط در اين زمينه را پر كردم و به بخش كارگزاري آموزش و پرورش بردم، اما آنها مي‌گويند طرح استخدام هنوز اجرايي نشده است. 
معلمان را جذب مي‌كنيم
در همين زمينه، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با آرمان عنوان مي‌كند: دوره وزارت آقاي حاجي بابايي، 900 نفر از مربيان پيش‌دبستاني جذب شدند و ديگران نيز در قالب مراكز غير انتفاعي فعاليت مي‌كنند. به گفته قاسم احمدي لاشكي، طبق قانون قرار است پايان مرداد سال جاري با برگزاري آزمون، اين نيروها جذب و استخدام شوند. او با بيان اينكه با برگزاري آزمون حوزه پيش‌دبستاني صاحب پيدا مي‌كند و از حالت انزوا خارج مي‌شود، بيان مي‌كند: نامه‌اي از جانب وزارت آموزش و پرورش براي شناسايي و ارائه آمار نيروها به ادارات داده شده است. اين عضو كمیسيون آموزش و تحقيقات مجلس ضمن بيان اينكه مربيان در صورت كسب رتبه مورد نظر به كار خود ادامه خواهند داد، تاكيد مي‌كند: در حوزه پيش‌دبستاني نياز به معلم داريم و مربيان صرف داشتن سابقه كار در مراكز غير انتفاعي، نمي‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند. اين نماينده مجلس معتقد است: امروزه مهد كودك‌ها وضعيت آموزشي منطبق با اهداف آموزش و پرورش و سند تحول بنيادين ندارند. احمدي لاشكي با اشاره به اينكه آموزش دوران پيش‌دبستانی با دوران دبستان پارادوكس دارد، اظهار مي‌كند: در مهد كودك و پيش‌دبستاني، كودك با موسيقي يادگيري مي‌كند اما، هنگامي كه به مدرسه مي‌رود تمام اين روش‌ها كنار گذاشته مي‌شود. اين عضو كميسيون آموزش گنجاندن آموزش هنر مانند خوشنويسي را از برنامه‌هايي مي‌داند كه مي‌تواند پيش دبستان را به دوران ابتدايي متصل كند.

بنفشه رنجي،روزنامه آرمان،10 خرداد 93