سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های صنفی میانمار: متشکل کردن نیروی کار آسان نیست
دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های صنفی میانمار: متشکل کردن نیروی کار آسان نیست

دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های صنفی میانمار: متشکل کردن نیروی کار آسان نیست

آقای مانگ مانگ (Maung Maung)، دبیر کنفدراسیون اتحادیه های صنفی میانمار (CTUM) است. کسی که قبل از بازگشت به کشور در سال 2012، 24 سال را در تبعید گذرانده است. در حال حاضر، آقای مانگ عضو هیات مدیره سازمان جهانی کار (ILO) و یکی از چهارده نماینده کارگری این سازمان نیز هست.

اکنون بیش از پنجاه درصد 1200 اتحادیه صنفی ثبت شده در میانمار در بخش هایی مانند معدن، کشاورزی، حمل و نقل و ساختمان، عضو این کنفدراسیون هستند. این کنفدراسیون با نام و ساختار جدید از نوامبر 2014 آغاز به کار کرده است.

آقای مانگ در گفتگویی با وبسایت اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL) می گوید:

به عنوان یک کشور در حال توسعه، کار سختی در پیش داریم. متشکل کردن نیروی کار آسان نیست.  ما نیازمند درک صحیح از روابط تولید و مکانیزهای حاکم بر آن هستیم. ما نیازمند کمک و همدلی هستیم. باید به آگاهی از ساختارها و متدها برسیم. باید توانایی های سازماندهی را بالا ببریم. برای موفقیت در جنبش سندیکایی و پیشبرد کار اتحادیه ها، باید با یک سلسله حقوق اولیه و استانداردها آشنا باشیم. برای مثال باید دقیق بدانیم:

  • اصول ایمنی و سلامت کار چیست؟ چه استانداردهایی باید رعایت شود؟
  • حداقل دستمزد در بخش های مختلف چگونه باید تعیین شود؟
  • معیارهای شغل شایسته (Decent work)  چیست؟

بنابراین،  آگاهی و شناخت، پیش شرط کار است.  باید این حقوق صنفی را پس از شناخت، با تمام قدرت مطالبه کنیم. راه درازی در پیش داریم………….

نسرین هزاره مقدم

منابع:

http://www.jilaf.or.jp/

و

http://www.industriall-union.org/building-trade-unions-in-myanmar