سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / درخواست آزادی فعالان صنفی کره جنوبی
درخواست آزادی فعالان صنفی کره جنوبی

درخواست آزادی فعالان صنفی کره جنوبی

نسرین هزاره مقدم


کنفدراسیون جهانی اتحادیه های صنفی (ITUC)  از مقامات کره جنوبی خواسته است که فعالان صنفی دستگیر شده را بی قید و شرط آزاد کنند.

بیست و چهارم ماه می، دولت کره، سی تن از جمله آقای کی سو، دبیر کل کنفدراسیون اتحادیه های صنفی کره (KTUC) و همچنین مدیر انتشارات اتحادیه کارمندان دولت، آقای هیون هو را در جریان یک تجمع اعتراضی صلح آمیز دستگیر کرد. این حرکت اعتراضی علیه سهل انگاری دولت در حادثه کشتی مسافربری سئول که به مرگ 300 نفر انجامید، سازماندهی شده بود.

اتحادیه های کره متفق القول بر این عقیده هستند که کوتاهی و اهمال دولت در نظارت بر اجرای دقیق اصول ایمنی و سلامت در بخش صنعت، دلیل اصلی رخداد این حادثه مرگبار بوده است. این تجمع با هماهنگی و همکاری همه اتحادیه های این کشور، علیه ناکارآمدی دولت برگزار شده بود.

شارون بارو، دبیر کل ITUC در همین زمینه، خطاب به دولت کره جنوبی گفته است: “دستگیری افراد به خاطر شرکت در یک راهپیمایی مسالمت آمیز، زیر پا گذاشتن حق آزادی اجتماعات است. بر طبق قوانین بین المللی، فعالیت اتحادیه ها در سازماندهی تجمعات و راهپیماییهای اعتراضی، یکی از عملکردهای تعریف شده صنفی آنهاست و نمی توان کسی را به این دلیل بازداشت نمود.”

در کره مانند خیلی از کشورهای جهان، از جمله ایران، رهبران اتحادیه ها و فعالان صنفی تحت فشار دائم حکومت قرار دارند. دستگیری، بازداشت و صدور احکام زندان برای این فعالان، به بهانه های واهی مانند اخلال در امنیت یا از بین بردن نظم عمومی انجام می شود. اما همه این فشارها تنها یک هدف دارند: تخریب سازمانیافتگی های صنفی و توقف فعالیت های قانونی برای درخواست مطالبات برحق قانونی.

برگرفته از وبسایت ITUC:

http://www.ituc-csi.org/korea-ituc-demands-immediate