سرخط خبرها
خانه / معلمان / درخواست دیدار فرهنگیان با رییس جمهور
درخواست دیدار فرهنگیان با رییس جمهور

درخواست دیدار فرهنگیان با رییس جمهور

محمدرضا نیک نژاد،عضو کانون صنفی معلمان ایران

این روزها خبرهای وابسته به آموزش و پرورش دست کم از سوی فرهنگیان بیش هر زمان دیگری پیگیری و خوانده می شود. دلنگرانی از مقدار بودجه،ادامه روند تحمل سنگینی خط فقر،حس تبعیض و … دوباره بلای جان فرهنگیان شده است. به گفته فرادستان،بودجه این نهاد با بیش از یک میلیون کارمند و نزدیک سیزده میلیون دانش آموز 23 درصد افزایش داشته که به باور بسیاری از فرهنگیان افزایش درخوری نیست و برای وزارتخانه ای که تنها کسری بودجه سال گذشته اش 5 هزار میلیارد تومان بوده است- یعنی 25 درصد بودجه کل سال – چنگی به دل نمی زند. بودجه 94، 3 هزارمیلیارد تومان نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد به این معنی که آموزش و پرورش سال 94  را با کسری 2 هزار میلیارد تومانی آغاز خواهد کرد! به گفته فرادستان 99 درصد بودجه صرف پرداخت دستمزدها می شود و این در حالی است که سال هاست این گروه گسترده از کارمندان دولت همواره از  دریافتی خویش ناخشنود بوده و بارها و به روش های گوناگون این ناخرسندی را به رخ دولتمردان کشیده اند. اوج این ناخرسندی سال 85  و در هنگامی بود که دولت وقت نمی خواست زیر بار اجرای لایحه خدمات کشوری برود و شوربختانه ماه های پایانی این سال با رویدادهای تلخی برای خانواده آموزش و پرورش همراه شد. گرچه رویارویی سال 85 دولت اصولگرا را نواخت اما صابون اعتراض های معلمان تن اصلاح طلبان را هم بی نصیب نگذاشت و سال آموزشی 81- 82 دورانی بود که باز هم فرهنگیان صدای اعتراض خویش را به گوش فرادستان رساندند.

اما پیامدهای این اعتراض ها هیچگاه نتوانست به گونه ای کامل آب سردی بر آتش ناخشنودی فرهنگیان بریزد. این رویدادهای تاریخی از این رو بازخوانی گردید تا یاد آورده شود که جنس خواسته های معلمان هیچگاه سیاسی نبوده و گرچه گروه های سیاسی همواره به دنبال مصادره این جنبش بوده اند اما چندان در این راه کامیاب نشده اند. اما در هفته های گذشته و با لایحه بودجه 94 باز هم زمزمه هایی از دلخوری فرهنگیان از گوشه و کنار کشور به گوش می  رسد. گرچه در اعتراض های بیش از یک دهه گذشته برخی تشکل های صنفی پرچمدار بودند اما در واپسین آنها این تشکل ها نقش چندانی نداشته و آن چه در این رخدادها نقش اصلی را بازی کرد ابزارک های نوینی مانند وایبر،واتس اپ،تلگرام و شبکه های اجتماعی بود. بهره گرفتن از این تکنولوژی های تازه برای جنبش معلمان و البته پرچمداری تشکل های صنفی بسیار خطرناک است. هنگامی که چنین حرکت هایی نماینده داشته باشد،آنها می توانند هم نقش رهبری داشته باشند و هم حرکتی کنترل شده را سامان دهند و از افراط و تفریط های احتمالی جلوگیری نمایند. از دیگر سو فرادستان هم می دانند که باید با چه کسانی به گفتگو بنشیند. بنابراین بهتر است هم دولتمردان حرکت را به گونه ای کنترل کنند که سران جنبش آدم های واقعی باشند و نه مجازی! و هم فرهنگیان رهبری تشکل های مستقل را پذیرا باشند که بی گمان تن بی سر به مقصد نمی رسد. بنابراین جنبش صنفی معلمان نیازمند بازبینی از سوی تشکل ها و باز خوانی از سوی فرادستان است. آنچه که از سوی فرادستان ضروری به نظر می رسد به رسمیت شناختن تشکل های مستقل و مورد اعتماد فرهنگیان است تا شاهد حرکت هایی کور و بی سامان نباشیم زیرا بی گمان هم دولت و هم فرهنگیان آسیب خواهند دید.

اما در هفته های گذشته و با بالا گرفتن انتقادها و اعتراض ها به بودجه آموزش و پرورش،شورای هماهنگی کانون های صنفی سراسر کشور در یک بیانیه خواستار دیدار با رییس جمهور روحانی شده اند. فرهنگیان بر این باورند که افراد پر نفوذ دولت،چندان از گرفتاری های فرهنگیان و البته آموزش خبر ندارند و از این روست که همچنان نگاه به نهاد آموزشی نگاهی آمیخته به اقتصاد و سازمانی مصرف کننده است. گمانی نیست که حس تبعیض موجود در بدنه آموزش و پرورش و کمبودهای فراوان آن – چه مالی و چه ساختاری- خواسته های معلمان را متراکم و رادیکال کرده و بیم آن می رود که حرکت های خودجوشی مانند آن چه در هفته های گذشته رخ داد،کیان دولت و آموزش و پرورش را به خطر اندازند. از این رو بهتر است که رییس جمهور روحانی به خواسته به حق و منطقی فرهنگیان پاسخ داده و زمینه دیداری نزدیک و صمیمی را فراهم نماید. باشد که در این دیدار فرهنگیان بتوانند دردهای کهنه خویش را با رییس دولت مطرح کنند تا شاید بتوان دست در دست یکدیگر به آشفته بازار آموزش سروسامانی داده شود. بی گمان پیشگیری بهتر از درمان است.

 

4 نظر

 1. سلام
  بيشتر وزارت خانه ها و ارگانهاي ديگر حقوق كاركنان خود را در پي كاهش ارزش پول ملي ترميم نمودند اما آموزش و پرورش هيچ كاري نكرد و معلمان زير خط فقر افتادند.
  الملك يبقي مع الكفر و لا يبقي مع الظلم
  همه مردم جهان براي حسين گريه مي كنند اما حسين خود براي معلمان ايران گريه مي كند
  واي بر شما مسئولان كه به مهمترين ركن جامعه ظلم مي كنيد
  از رهبر گرانقدرمان خاهانيم كه به مسئله معيشت معلمان ورورد نمايند و تبعيض ها و ظلمهاي مسئولان را در هم شكنند.
  با تشكر

 2. ابوالفضل احمدی

  رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره مشکلات اخیر فرهنگیان اظهار داشت: جامعه بزرگ فرهنگیان، رسالت سنگینی را در آماده سازی آینده سازان کشور بر عهده دارند که این رسالت بسیار سنگین بوده است.
  نقوی حسینی افزود: معلمان کشور با دلسوزی و عاشقانه و به صورت گمنام از شیره جان خود هزینه کرده تا به رسالت خود در تربیت آینده سازان کشور عمل کنند و این جامعه ایثارگر و عاشق انتظار دارد در مقدمات زندگی خود با مشکل مواجه نباشد.
  این فعال فرهنگی ادامه داد: فرهنگیان جامعه ما نگران فرزندان و بهداشت و درمان و مسکن خود هستند و حتی در تأمین نیازهای مصرفی خود در برخی مواقع مانده اند و حقیقتا با این حقوق سطح پایین نمی توان اولیات زندگی را تأمین کرد.
  برخی طرح های موجود سطح زندگی فرهنگیان را کاهش می دهد
  وی اضافه کرد: جامعه فرهنگیان انتظار دارند اقدامات و طرح هایی از سوی آموزش و پرورش عملیاتی شود تا این قشر دلسوز در تأمین اولیات زندگی خود دغدغه نداشته باشد و حقیقتا فرهنگیان کشور انتظار زندگی بالاتر از سطح معمولی را ندارند.
  نقوی حسینی یادآور شد: متأسفانه طرح هایی که در آموزش و پرورش اجرایی و عملیاتی می شود خلاف این انتظارات را نشان می دهد و حتی برخی اقدامات سطح زندگی معلمان را کاهش خواهد داد، به عنوان مثال تا سال گذشته معلمان ابتدایی بالای 20 سال سابقه کار، 4 ساعت از ساعت کاری آنان کاسته می شد و آموزش و پرورش به آنان حق الزحمه و حق التدریس پرداخت می کرد تا این قشر دلگرم شوند اما امسال این چهار ساعت را حذف و به معلم اعلام کردند که یک روز مدرسه نیاید و این موضوع خلاف روند توجه به زندگی فرهنگیان است
  بودجه آموزش و پرورش در سال 93 نزدیک 30 درصد افزایش داشت
  رییس مجمع نمایندگان استان تهران تأکید کرد: امروز صندوق ذخیره فرهنگیان با چندین میلیارد سرمایه نقدی و غیر نقدی چه سود و درآمدی برای فرهنگیان به همراه دارد و باید مسئولان امر پاسخ دهند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.
  نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 93، سهم آموزش و پرورش را نسبت به سال 92 نزدیک 30 درصد افزایش داد یعنی بودجه این وزارتخانه از 16 هزار میلیارد به 21 هزار میلیارد و پانصد میلیون افزایش پیدا کرد اما باید این سوال را پرسید که این افزایش چه تأثیری را بر روی معلمان، مدارس و در دریافتی حقوق فرهنگیان گذاشت

 3. ابوالفضل احمدی

  تهران
  به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین نقوی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر
  فرهنگیان جامعه ما نگران فرزندان و بهداشت و درمان و مسکن خود هستند
  رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره مشکلات اخیر فرهنگیان اظهار داشت: جامعه بزرگ فرهنگیان، رسالت سنگینی را در آماده سازی آینده سازان کشور بر عهده دارند که این رسالت بسیار سنگین بوده است.
  نقوی حسینی افزود: معلمان کشور با دلسوزی و عاشقانه و به صورت گمنام از شیره جان خود هزینه کرده تا به رسالت خود در تربیت آینده سازان کشور عمل کنند و این جامعه ایثارگر و عاشق انتظار دارد در مقدمات زندگی خود با مشکل مواجه نباشد.
  این فعال فرهنگی ادامه داد: فرهنگیان جامعه ما نگران فرزندان و بهداشت و درمان و مسکن خود هستند و حتی در تأمین نیازهای مصرفی خود در برخی مواقع مانده اند و حقیقتا با این حقوق سطح پایین نمی توان اولیات زندگی را تأمین کرد.
  برخی طرح های موجود سطح زندگی فرهنگیان را کاهش می دهد
  وی اضافه کرد: جامعه فرهنگیان انتظار دارند اقدامات و طرح هایی از سوی آموزش و پرورش عملیاتی شود تا این قشر دلسوز در تأمین اولیات زندگی خود دغدغه نداشته باشد و حقیقتا فرهنگیان کشور انتظار زندگی بالاتر از سطح معمولی را ندارند

 4. به لطف رييس جمهور پيشين درآمد ماهانه 800 دلار ما به 480 دلار رسيد انشاالله اين عزيزان آن را به 48 دلار مي رسانند… مگه بود و نبود ما براي امنيت مملكت اثري داره كه به فكر حقوق حقه ما باشند؟؟؟؟