سرخط خبرها
خانه / معلمان / دردل یک معلم: سخنی با همکارانم
دردل یک معلم: سخنی با همکارانم

دردل یک معلم: سخنی با همکارانم

عبدالله نظری- معلم اصفهان
سالهای متمادی است که سرفصل تمام گفتگوهای فرهنگیان از آبدارخانه مدارس تا مهمانی ها و جلسات مختلف مشکلات عدیده صنفی بوده است.

متاسفانه بیشتر این چالشها و مشکلات همراه من وشما مسن شده اند وهیچ درمانی در میان نبوده و تاسف بارتر اینکه روز به روز بر قدرت مشکلات افزوده و از توان ما کم شده است.
با این مقدمه پرداختن به مشکلات و ردیف کردن آنها جز اتلاف وقت ثمر دیگری نخواهد داشت.
همکارن گرانقدر اگر به اندازه ده درصد از زمانی که به بررسی مشکلات پرداختیم به درمان آن می پرداختیم حداقل از رشد سرطانی آنها جلو گیری کرده بودیم.
تجربه سالیان گذشته هم ثابت کرده است دولت ها از هر طیف وجناحی با شعار حل مشکلات فرهنگیان شروع کرده اند و با جواب “نداشتن بودجه کافی “کار را به اتمام رسانده اند و دوباره دولت جدید آمده است و تکرار مکررات ادامه داشته است.
تنها با تشکیل کانون صنفی معلمان و سازماندهی جزیی نیروی فرهنگیان، گهگاه شاهد نسخه هایی گذرا و موقتی بوده ایم ولی هرگز درمان قطعی ندیدیم.حال باید پرسید :راهکارچیست؟
تجربه سالهای گذشته نشان داد تغییر وزیر و طرح تحول بنیادین و غیره وذالک هیچ کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد و تنها سازماندهی و تشکیلات قوی صنفی قادر به درمان دردهاست.
وامروز  انتشار اخبار پیرامون اقدامات صندوق ذخیره فرهنگیان و طرح استیضاح وزیر فقط می‌تواند تلنگلری است بر بدنه خاموش و منفعل ما ،که جدای از رد یا تکذیب اخبار منتشر شده به راهکار بیندیشیم.
اگر معلمان کشور خارج از هر گونه تفکر سیاسی و فقط در چهارچوب قوانین تشکیلات صنفی متحد گردند،به نتایج زیر نزدیک تر خواهند شد،که تنها علاج درد امروز من وشماست.
یک تشکل کاملا صنفی می تواند:

-در تصمیمات پیرامون اموزش و پرورش تاثیر گذار باشد.
-با انتخاب مدیر عامل دلسوز حافظ سرمایه صندوق ذخیره بوده و بر اقدامات وسرمایه گذاری ها نظارت لازم را داشته باشد.
-در تالیف کتب درسی ،تنظیم برنامه آموزشی ،و……تصمیم گیرنده وبر حسن اجرا نظارت داشته باشد.
-مهم تر از همه در هنگام تعیین بودجه از حق واقعیآموزش و پرورش دفاع کرده تا بودجه پیشنهادی مطابق قانون اختصاص پیدا کرده و تمام کمبودها مختص فرهنگیان نباشد.

ودر آخر با احترام به تمام کمپین هایی که تا به امروز شاهد آن بوده ایم همت کنیم و با تشکیل کانون های استانی طبق چهارچوب قوانین اساسی و اتحاد بین استانها با یک تشکل فرا گیر کشوری آموزش وپرورش را از سیاست زدگی پاک کرده و تلاش کنیم روز به روز به آرمانهای یک وزارت مطلوب آموزشی نزدیک تر شویم.