سرخط خبرها
خانه / کارگران / در بافق چه می گذرد؟
در بافق چه می گذرد؟

در بافق چه می گذرد؟

جزئیات دوزادهمین روز اعتراض صنفی کارگران معدن بافق

«روابط عمومی معدن سنگ آهن بافق اعلام کرده است چای، قند و آب یخ کارگران متحصن در معدن را از امروز قطع می‌شود

در دوازدهمین روز متوالی از دور دوم اعتراض کارگران معدن بافق، بیش از ۲۰۰ کارگر این معدن به همراه خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل فرمانداری تجمع کردند.

منابع کارگری ایلنا گزارش داده‌اند بعدازظهر امروز درب ورودی فرمانداری به دلایل نامعلومی برای لحظاتی باز شده و تحصن‌کنندگان به محوطه این نهاد دولتی وارد شده‌اند اما کارگران برای جلوگیری از تنش، از ورود به ساختمان فرمانداری خودداری کرده‌اند.

تحصن‌کنندگان با سر دادن شعارهایی در حمایت از کارگران بازداشت شده و برگزاری مراسم دعاخوانی خواستار لغو خصوصی‌سازی معدن و آزادی همه کارگران هستند.

بر اساس این گزارش، روابط عمومی معدن سنگ آهن بافق اعلام کرده است چای، قند و آب یخ کارگران متحصن در معدن را از امروز قطع می‌شود.

برخی گزارش‌ها نیز حکایت از این دارد که تا ساعاتی دیگر (عصر شنبه ۸ شهریور) شورای تامین استان یزد با حضور چند مقام دولتی و امنیتی از تهران به قصد بررسی اعتراضات صنفی کارگران معدن بافق تشکیل جلسه می‌دهد.

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=200039

دفاع امام جمعه بافق از کارگران معترض: بازداشتی‌ها را آزاد کنید

اعتراض صنفی حدود ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق صبح امروز (شنبه ۸ شهریور) به دوازدهمین روز متوالی وارد شد. همزمان خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

اعتراض صنفی حدود ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق صبح امروز (شنبه ۸ شهریور) به دوازدهمین روز متوالی وارد شده استهمزمان خانواده‌های کارگران بازداشتی مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

منابع کارگری ایلنا از بافق گزارش داده‌اند حدود یک هزار کارگر این معدن دیروز (۷ شهریور) در نماز جمعه به امامت حجت الاسلام «جواد سلیمانی» شرکت کردند و در حمایت از همکاران بازداشتی‌شان شعار سر دادند.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام سلیمانی در اعتراض به تداوم بازداشت ۸ کارگر معدن سنگ آهن بافق با بیش از ۴۵ دقیقه تاخیر نماز جمعه را اقامه کرده است. رسانه‌های محلی می‌گویند خطبه‌های دیروز آقای سلیمانی، کوتاه‌ترین خطبه‌های نماز جمعه بافق در چند دهه گذشته بوده است.

امام جمعه بافق در خطبه دوم نماز جمعه دیروز گفته علی رغم میل باطنی برای برگزاری نماز جمعه، از تهران با او تماس گرفته شده و از او خواسته شده است برای ارائه گزارش به مردم در مسجد جامع حاضر شود.

حجت الاسلام سلیمانی در عین حال گفته که قرار است آزادی کارگران بازداشتی از طریق «غلامحسین محسنی‌اژه‌ای»، معاون اول قوه قضاییه پیگیری شود.

او تاکید کرده است «سه شنبه (۴ شهریور) به همراه عده‌ای از روحانیون با رئیس سیاستگذاری ائمه جمعه و آیت الله ناصری (امام جمعه یزد) دیداری داشتم و عنوان کردم در صورت حل نشدن مشکلات، نماز جمه این هفته را نخواهم خواند».

امام جمعه بافق با اشاره به تحصن خانواده‌های زندانیان مقابل فرمانداری گفته «چرا باید زن و بچه مردم در این گرما در خیابان بنشینند؟ این‌ها را آزاد کنید و گروهی بیایند و مشکلات ما را بررسی کنند».

گفتنی است کارگران معدن سنگ آهن بافق از سه شنبه دو هفته پیش (۲۸ مردادبرای دومین بار طی سال جاری در اعتراض به خصوصی سازی این معدن و بازداشت شماری از همکاران‌شان تولید را متوقف کرده و دست از کار کشیده‌اند.

http://ilna.ir/news/news.cfm?id=199798

برگرفته از وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران