سرخط خبرها
خانه / معلمان / دلایل اعتراضات صنفی معلمان ایران در بهمن و اسفند 93
دلایل اعتراضات صنفی معلمان ایران در بهمن و اسفند 93

دلایل اعتراضات صنفی معلمان ایران در بهمن و اسفند 93

اسماعیل عبدی-دبیرکل کانون صنفی معلمان

     فرهنگیان کشور در هشت سال دولت دکتر احمدی نژاد از وضعیت نابسامان آموزش و پرورش در رنج بودند و حتی افزایش بهای نفت تا 140 دلار هم کمترین تاثیری در بهبود وضعیت معیشتی معلمان نداشت. در این سال ها پاشنه آشیل دولت آموزش و پرورش بود تا جایی که کمتر کارشناسی توانایی دفاع از عملکرد آن را داشت. انتخاب وزرای ناکارآمد و ورود تمام قد ایدئولوژیک به آموزش و پرورش و نگاه عمودی و دستوری به آن زمینه نارضایتی معلمان را فراهم کرد. معلمان ایران در سال های 85 و 86 در اعتراض به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش و اجرا نشدن قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق به عنوان گروه پیشرو به اعتراض پرداختند و متحمل هزینه های مادی و معنوی فراوانی شدند. ولی با اجرا شدن این قانون، باز هم مشکلات مرتفع نشد.

عملکرد دو ساله ی دولت تدبیر و امید در اقتصاد، بهداشت، ورزش، فرهنگ، سیاست های خارجی  و … مملو ازنوسانات و کارکردهای متفاوت است. به باور بسیاری از کارشناسان مهار تورم، ایجاد فضای نیمه باز، تغییرات بنیادین در وزارت بهداشت و درمان و گسترش روابط دیپلماتیک در سیاست های خارجی از دستاوردهای مثبت دولت و نقطه ی ضعف و پاشنه ی آشیل دولت در وزارت آموزش و پرورش بوده است.

پس از استقرار دولت تدبیر و امید با معرفی محمد علی نجفی از سوی دکتر روحانی برای تصدی پست وزارت  آموزش پرورش پس از هشت سال بارقه هایی از امید در دل فرهنگیان ایجاد شد اما تسویه حساب جناحی مجلس اقتدارگرا با اصلاح طلبان و میانه روها سبب رای عدم اعتماد نمایندگان به دکتر نجفی گردید و امیدها را به یاس تبدیل کرد.

معرفی دکتر علی اصغر فانی -فردی اخلاق مدار و از جنس آموزش و پرورش ولی غیرکاریزماتیک- با لابی های گسترده در مجلس برای گرفتن رای اعتماد همراه بود. سرانجام با دادن قول های مساعد از سوی دولتمردان به نمایندگان مجلس دکتر فانی با رای اعتماد نمایندگان به بزرگترین وزارتخانه کشور راه یافت.

در ابتدا تیم فانی با عمل به وعده های رییس جمهور عملکرد خوبی داشت. وزیر آموزش و پرورش  اعلام کرد که برای برون رفت از بی اعتمادی معلمان به مسئولان قصد دارد “فرهنگ امنیتی” را به “امنیت فرهنگی” تبدیل کند. او برای آزادی معلمان زندانی به قوه ی قضاییه نامه نوشت و دستور داد تمامی پرونده هایی که در دولت پیشین به دلیل فعالت های صنفی و مدنی با ملاحظات سیاسی در هیات های تخلفات اداری منجر به رای شده است را  را مورد بازبینی قرار دهند. این اقدامات خوب دیری نپایید و استراتژی نادرست دولت و انتصابات ضعیف که با دخالت مشخص اقتدارگرایان همراه بود خیلی زود اثرات منفی اش را نشان داد و عملا در ادارات کل، بی نظمی و ناهمگونی به وجود آمد و پیکر رنجور آموزش و پرورش در گرداب تصمیمات نادرست مسئولان گرفتار شد.

تخلفات دولت از اجرای قانون مانند بند 5 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری و  همچنین نپرداختن هزینه ایاب و ذهاب و کمک هزینه ی غذای روزانه معلمان طی دو سال گذشته تبدیل وضعیت نشدن نیروهای پیمانی، دیرکرد در پرداخت مطالبات، نامعلوم بودن وضعیت استخدامی مربیان پیش دبستانی و بیمه پانزده روزه ی آن ها، واگذاری برخی مدارس به حوزه علمیه، و سپردن 900 مدرسه به شکلی غیرکارشناسی و مبهم  به بخش خصوصی و قرار داد با بیمه ی ناکارآمد آتیه سازان حافظ و توجه نکردن به منزلت بازنشستگان بر نارضایتی های پیشین افزود.

اکنون حجم بالای مطالبات فرهنگیان در بدنه آموزش و پرورش – در ماه های اخیر- با التهاباتی مواجه بوده است و معلمان در شهرهای مختلف در اعتراض به نابسامانی های آموزش و پرورش دست به اعتصاب زده اند. کانون صنفی معلمان طبق اساسنامه ی خود، باید از حقوق مادی و معنوی همکاران دفاع نماید لذا جدا از کشمکش های سیاسی بیند دولت و مجلس، این کانون طی درخواستی رسمی از وزارت کشور و استانداری خواسته است که مجوز لازم را برای تجمع اعتراضی معلمان مقابل پارلمان را در دهم اسفند 93 صادر نمایند.

2 نظر

  1. انتخاب اقای فانی به عنوان وزیر بدترین گزینه واز بی سلیقگی نمایندگان مجلس و به خاطر تصفیه حساب های جناحی معلمان را قربانی کردند

  2. انصاف هم خوب چیزیه اتفاقاتمام انتصابات ضعیف ازبین همفکران سیاسی جناح اصلاح طلب برگزیده شده اند.این مدیران جدیدالانتصاب بدلیل عقده های چندین ساله بخاطردورماندن ازمناصب بالای مدیریتی عملکردچکشی داشته واغلب نیروهای کارآمدوالبته ناهمسوباجریان فکری سیاسی خودراحذف نموده وبابرخوردهای نامناسب وهتاکانه ودورازشان باعث نارضایتی های بسیاردربین فرهنگیان شدند.متاسفانه تمام ناکارآمدی وبی تدبیری خودرابپای جناح های رقیب می نویسنددرحالیکه همگان برضعف فانی درپیگیری امورمعیشتی فرهنگیان واقفند.آنهم زمانی که اکثرکارمندان دولتی اززمان استقراردولت تبعیض ونومیدی درامدشان به حدود2برابرارتقایافته است….