سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / دولت رجب طیب اردوغان: اعتصاب کارگران فلزکار ممنوع!
دولت رجب طیب اردوغان: اعتصاب کارگران فلزکار ممنوع!

دولت رجب طیب اردوغان: اعتصاب کارگران فلزکار ممنوع!

با دستور دولت، اعتصاب گسترده کارگران فلزکار در ترکیه ، ممنوع اعلام شد.

یک روز پس از آغاز اعتصاب گسترده پانزده هزار کارگر فلزکار، دولت دستوری صادر کرد  که بر طبق آن، اعتصاب باید به مدت 60 روز متوقف گردد.

با فراخوان اتحادیه کارگران فلزکار ترکیه (Birlesik Metal Is)، در 29 ژانویه، پانزده هزار کارگر فلزکار در  19 کمپانی دست از کار کشیدند. کارگران 18 کمپانی دیگر نیز قرار بود از نوزدهم فوریه به این اعتصاب بپیوندند. دستور 30 ژانویه  دولت مبنی بر تعویق اعتصاب، شامل حال آنها هم می شود.

ماده شماره 5356 قانون اتحادیه های صنفی و توافقات جمعی کارگری ترکیه می گوید، یک اعتصاب قانونی ،در صورتی که  برای سلامت عمومی جامعه یا امنیت ملی کشور، مضر تشخیص داده شود، می تواند با تصمیم هیات وزرا،  برای شصت روز به تعویق بیافتد و این توقف اعتصاب، باید از روز صدور دستور دولت  اجرایی گردد، وگرنه پیگرد قانونی و بازداشت در پی خواهد داشت. بعد از اتمام این 60 روز هم عملا قوانین این کشور، امکان سازماندهی یک اعتصاب جدید را با موانعی روبرو می سازند. چرا که دادگاه عالی این کشور باید در مورد قانونی بودن اعتصاب مورد نظر و امکان ادامه آن تصمیم بگیرد که در اکثر موارد، این دادگاه جانب دولت را می گیرد.

دستور اخیر مبنی بر توقف اعتصاب کارگران فلزکار که توسط رئیس جمهور اردوغان امضا شده است، اعتصاب کارگران فلزکار را “مخل امنیت ملی” تشخیص داده است. اما این اولین باری نیست که از آغاز سال 2014، اعتصابات کارگری در ترکیه به چنین سرنوشتی دچار می شوند. پیش از این هم، دولت فعلی، با اعتصابات کارگران شیشه سازی و معادن نیز رفتار مشابهی داشته است یعنی با سوء استفاده و بهره برداری از همین ماده قانونی، این اعتصابات را در نطفه خفه کرده است.

در حال حاضر، اتحادیه فلزکار فراخوان دهنده اعتصاب، علیه این دستور دولت به  دادگاه عالی شکایت کرده است، اما در شرایط فعلی این کشور، چشم انداز روشنی وجود ندارد. فعالان کارگری معتقدند  این روزها، در ترکیه عملا از حق اعتصاب خبری نیست، اعتصاب روی کاغذ حق کارگران است اما در عمل، دولت امکان سازماندهی و اجرایی شدن آن را نمی دهد.

اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL) نیز در بیانیه ای در این مورد گفته است:

“شرم آور است که دولت طیب اردوغان به همین سادگی حقوق اولیه کارگران را زیر پا می گذارد. گرچه ما هرگز کوتاه نمی آییم. در هر شرایطی از خواسته های بر حق کارگران فلزکار ترکیه حمایت می کنیم و همیشه در کنارشان ایستاده ایم.”

نسرین هزاره مقدم

منبع:

وبسایت اتحادیه جهانی صنایع (IndustriALL)