سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / دومین نشست منطقه ای اتحادیه های آموزشی جهان عرب
دومین نشست منطقه ای اتحادیه های آموزشی جهان عرب

دومین نشست منطقه ای اتحادیه های آموزشی جهان عرب

نهم و دهم دسامبر، دومین کنفرانس منطقه ای اتحادیه های آموزشی جهان عرب با شرکت اعضای اتحادیه های آموزشی 13 کشور منطقه عرب و با همکاری سازمان جهانی آموزش (EI) در عمان برگزار شد.

چگونه می توان اتحادیه هایی پایدار و تاثیرگذار داشت و چطور می توان احترام به حقوق فعالان صنفی را در جهان عرب تضمین کرد. اینها بخشی از  چالشهای مورد بحث در این کنفرانس بود.

شرکت کنندگان در این کنفرانس تایید کردند که جوانان باید بتوانند وارد ساختار اتحادیه ها شوند و در لایه های مدیریتی قرار گیرند. در واقع کمیته های اجرایی باید از توان و پتانسیل مغزهای جوان بهره بگیرند، تنها به این دلیل که نیروهای جوان انرژی بیشتری دارند، راههای جدیدتری برای حل مساله و ارتباط بلدند و می دانند چطور از رسانه های جمعی بهتر استفاده کنند.

دبیر اتحادیه آموزشی سوئد که به عنوان یکی از  نمایندگان EI در این کنفرانس شرکت کرده بود گفت: هر اتحادیه ای باید کمیته مخصوصی به نام کمیته جوانان داشته باشد. چرا که معمولا نیروهای جدید با مشکلات  متفاوتی  مثل قراردادهای شغلی جدید و بخش نامه های تازه  دست به گریبان هستند، همچنین این کمیته ها باید وظیفه انتقال تجارب نیروهای قدیمی و کهنه کار به جوانان را برعهده داشته باشند و به آنها در پیشرفت شغلی کمک کنند.

در این نشست، اتحادیه های آموزش عالی جهان عرب  نیز در مورد چالش های پیش روی کارکنان علمی و غیر علمی دانشگاهها مانند قراردادهای موقت، فقدان آزادی بیان و آزادی سیاسی در دانشگاهها، کاهش استقلال دانشگاهها و خصوصی سازی بحث کردند.

یکی از موضوعات مورد گفتگو در این کنفرانس، پیشرفت های جهان عرب پس از بهار عربی در زمینه فعالیت های صنفی و اتحادیه ای بود.

آقای طاهر ذاکر، دبیر کل سندیکای معلمان تونس که ریاست این نشست را هم بر عهده داشت از کشور خودش به عنوان نمونه ای از پیشرفت و موفقیت یاد کرد. او گفت که در حال حاضر اتحادیه های معلمان در تونس آزادانه و بدون هیچ ممانعتی، حق برگزاری اجتماعات دارند. علاوه بر این، جای خوشحالی است که در قانون فعلی تونس، حق اعتصاب هم برای اتحادیه ها به رسمیت شناخته شده است. آقای ذاکر به شرکت کنندگان یادآوری کرد که همه این دستاوردها چیزی نیست جز ثمرات شیرین بهار عربی در تونس و  سالها تلاش فعالان مدنی این کشور.

نسرین هزاره مقدم

منبع:

وبسایت رسمی سازمان جهانی آموزش (EI)