سرخط خبرها
خانه / معلمان / رد شبهاتی پیرامون مطالبات فرهنگیان
رد شبهاتی پیرامون مطالبات فرهنگیان

رد شبهاتی پیرامون مطالبات فرهنگیان

   ابراهیم سوری ؛ دبیر آموزش و پرورش

مقدمه

با توجه به اینکه این روزها جریانات اخیر شامل تجمعات سراسری معلمان و طرح مطالبات آنها ورد زبان بسیاری از محافل رسمی و غیر رسمی شده و عده ای سهوا یا به عمد شبهه پردازی کرده و درصدد بی مورد جلوه دادن اعتراضات هستند،ضروری دیدم که اهم موارد مطروحه را پاسخ دهم.

مطالعه این چند مورد را به تمام اقشار جامعه و بالاخص فرهنگیان و مسؤولان حکومتی توصیه می کنم.و امید آن دارم که با فضای باز ایجاد شده ، مطالبات فرهنگیان پذیرش اجتماعی یافته و همگان پی به اهمیت و لزوم آنها ببرند و این جریان حقه را انحرافی ندانند.

 

شبهه ی اول : آموزش و پرورش مصرفی استٰ؛

پاسخ :

-آموزش و پرورش ، اصلی ترین تولید کننده و مروج علم ، اخلاق و فرهنگ به عنوان ملاکهای متعالی و اصلی تمدن می باشد.آیا کم توجهی به این ارزشهای معنوی دلیل اصلی مشکلات بشر امروزی نیست؟

– آموزش و پرورش تولید کننده وهدایت کننده منابع انسانی جهت هدایت جریانات صنعتی ، علمی و اقتصادی است.آیا نقش نیروهای انسانی در پیشبرد اهداف اقتصادی ، علمی و صنعتی کمتر از منابع مادی است؟

هیچ اقتصاددانی را سراغ نداریم که نقش نیروهای انسانی را کمتر از منابع مادی بداند . پس نقش تولیدکنندگی آموزش و پرورش حتی فراتر از ارگانهایی چون وزارت نفت ، بانک ها ، مخابرات و… است.

-آیا ورودی نهادهایی همچون مخابرات یا صنایع و معادن یا بانکها یا نفت و …(که به اصطلاح تولیدی هستند) به شکل مواد خام ، متعلق به خودشان است ، که خروجی آن ها به شکل درآمدهای کلان متعلق به خودشان باشد؟یا طبق شریعت عادلانه اسلامی ، بیت المال بوده و به کل ملت ایران تعلق دارد و ملک و دارایی شخصی نیست؟

-آیا با این سبک نگرش منتقدین آموزش و پرورش ، نمایندگان مجلس و کارمندان وزارتخانه ها و اعضای هیات علمی دانشگاه ها مصرفی نیستند؟پس یا معلمان را به اندازه آنها ترفیع دهید یا آن ها را به اندازه معلمان تنزل دهید تا با ما همصدا شوند!

-دلیل اصلی توسعه یافتگی کشورهای پیشرفته اینست که علاوه بر این که دید مصرفی به آموزش و پرورش ندارند ، هزینه در آن را حتی سرمایه گذاری بلند مدت می دانند.تمام کشورهای پیشرفته ای را که سراغ داریم ، آموزش و پرورش پیشرفته ای دارند.جواب هوشمندانه آنجلا مرکل به معترضین به درآمد بیشتر معلمان نسبت به آنها گویای همین سیاست است :

‌” از شما تعجب میکنم که انتظار دارید حقوق شما بیش از تربیت کنندکان شما باشد!‌ ”

-نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی و بنیاد شهید و بهزیستی و… مصرفی و بدون خروجی مفید هستند.البته آنها نیز اعضای مستضعف بدنه ملت ایران مستحق چنین دریافتهایی هستند.اما باید پرسید مروجان چنین اندیشه کوته فکرانه ای با کدامین مجوز عقلانی ای آموزش و پرورش را با چنین نهادهایی هم سطح می دانند؟

-اگر با وجود دلایل محکم فوق باز هم معلمان را مصرفی و سربار میدانید ، ما حاضریم بطور دسته جمعی انصراف دهیم و همراه شما ناظر خشکیدن رگ حیات فرهنگ و تمدن کشور باشیم!

 

شبهه ی دوم :وضعیت اقتصادی ایران در حال حاضر نابسامان است؛

پاسخ :

-در همین اوضاع نابسامان است که برخی ارگانها جدا از درآمدهای غیرقابل مقایسه ای که با ما دارند ، افزایش چشمگیری نیز در سطح درآمدیشان داشتندٰ؛ پزشکان 3 برابر و کارمندان بانک 400 الی 800 هزار تومان ! پزشکانی که بجای شغل مقدس طبابت ، تجارت خون می کنند و کارمندان بانک که وامهایی که میگیرند نه تنها آنان را از دریافت حقوق بی نیاز می کند ، بلکه شرایط بازپرداخت ، وامها را در حکم کمکهای بلاعوض قرار می دهد ! اگر بودجه ” کم ” است ، چرا برای آنها تا این حد ” اضافی ” است؟!

شاید در پاسخ به ارگانهایی اشاره شود که حقوق کارکنانشان به اندازه آموزش و پرورش و حتی کمتر باشد! و این عذر بدتر از گناه است. با وجود چنین ارگانهایی باید اشاره کرد که آنها نیز مظلوم بوده و به لیست ما افزوده می شوند.فریاد عدالت ما آنها را نیز دربرمی گیرد.اما حق خواهی آنان را به خودشان واگذار کرده با آنان همدردی می کنیم.

-چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؛هرچند کمک هایی که به کشورهای متحد و نیازمند می شود قابل تقدیر است ، در حقیقت به ملت ایران تعلق دارد و با ید پس از سرریز شدن بودجه و زمانی که در داخل کشور هیچ مستحقی نمانده باشد ، پرداخت شوند.

-چرا در کشوری که داعیه ی رهبری جهان اسلام و عدالت اسلامی را دارد ، اختلاس گران چندین هزار میلیاردی از بین خود مسؤولان رده بالا بدون واهمه در گردش باشند و همچنین هیات نظارت بر قیمتها چنان ضعیف عمل کند که نرخ تورم با چنین رشد غیر طبیعی ادامه یابد؟آیا نتیجه غیر اخلاقی چنین وضعیتی این نیست که تا زمانی که سرت را پایین افکنی پس گردنی می خوری و زمانی که سر برآوری ، گردنهای کج شده به وفور می بینی؟

بجاست که اشاره کنم که درآمد اصلی کشور وابسته به نفت است.در صورتی که رویکردهای اقتصادی عوض شده و بجای وابستگی به نفت ، به تولید علوم کاربردی وابسته شود شاهد اقتصاد شکوفایی خواهیم بود.که این نیز به نوبه خود در گرو توجه ویژه به نظام آموزشی است .

شبهه ی سوم : تعطیلات مدارس زیاد است ؛

پاسخ :

گذشته از دلایل روانشناسی و تربیتی لزوم تعطیلات و ضمن مخالفت با مدت زمان آن ، توجه به موارد زیر گره گشاست :

-بخشی از بار مسؤولیت معلمان در اوقات فراغت و تعطیلی می باشد.بعنوان مثال نوشتن طرح درس،مطالعه قبل از تدریس،تصحیح برگه های امتحانی،دوره های ضمن خدمت که گاهی هزینه هایی نیز در پی دارند و …

-با محاسبه سرانگشتی زیر حقوق متوسط هر معلم بدون احتساب سه ماه تعطیلی بدست می آید :

حقوق هر معلم بطور متوسط 1300000 تومان است.که مجموع آن در یک سال برابر 15600000 می شود.اگر سه ماهه تابستان را از آن کسر کنیم 9 ماه باقی می ماند که با تقسیم 15600000بر 9 مبلغ 1730000 تومان بدست می آید! که هنوز 670000 تومان کمتر از خط فقر در شهرستانهاست! تازه باید فکری به حال سه ماه تعطیلی کرد چرا که هیچ شغلی برای تامین معاش در این زمان کوتاه وجود ندارد !

این را هم نباید از نظر دور داشت که تمام کارمندان دولت به جز معلمان یک ماه در سال را حق مرخصی دارند و هر سال جقوق آن را با احتساب مرخصی ها دریافت می دارند .پس در محاسبات فوق باید آن را لحاظ کرد.یعنی بجای 9 ماه باید 10 ماه را محاسبه نمود.که در این صورت متوسط حقوق برابر1560000 تومان می شود ! و این بار و بطور واقعی تر 840000 تومان زیر خط فقر!

شبهه ی چهارم : جمعیت فرهنگیان زیاد است ؛

پاسخ :

-ما خواستار یارانه صلواتی نیستیم ! ما حقوق پایمال شده خود را خود را طلبکاریم ؛بله طلبکار به معنای واقعی کلمه !اگر بپذیریم که آموزش وپرورش از ارکان اساسی جامعه است ، دیگر دچار این خطای دید نمیشویم.برای از بین بردن این دید غیر کارشناسانه نیز کافیست طور غیر کارشناسانه ای ! وزارتخانه آموزش و پرورش را به 10 قسمت تقسیم نموده و بطور جداگانه بررسی کنیم تا دیگر جمعیتمان در نظر نیاید.

-جمعیت ما نه تنها زیاد نیست بلکه کافی هم نیست!بطور متوسط هر معلمی تعلیم و تربیت27 دانش آموز را برعهده دارد.در حالی که استاندارد هر کلاسی 20 نفر است!پس تعدادمان کم است نه زیاد.هرچند ما معلمان از جان گذشته حاضریم شرایط فعلی را درک کرده و بیش از این زیادی نباشیم!

-کثرت ما نه تنها نقطه ضعف نیست بلکه نقطه قوت ما محسوب می شود.چرا که کثرت ما ناشی از جمعیت 75 میلیونی خود ایران است؛ مگر اینکه جمعیت ایران را زیادی بدانیم ! یا تعلیم فرهنگ ودانش واخلاق را بیهوده !

شبهه ی پنجم : استکبار جهانی سردمدار اعتراضات اخیر است ؛

پاسخ :

-هیچ مدرک و دلیل قاطعی مبنی بر وجود رابطه ای قطعی بین مخبر و مخبور وجود ندارد.و تنها شکی بر مبنای توهم توطیه به ذهن متبادر می شود که پاسخ به سوالات زیر این احتمال را به صفر می رساند :

1) آیا غیر از اینست که استکبار جهانی با نگرشهای نو بصورت جنگ نرم و با سلاح تهاجم فرهنگی تعلیم و تربیت را نشانه رفته و بدین سبب توجه به فرهنگیان بزرگترین خطر برای آنان است؟

2)آیا شایسته نیست با پرداختن به مطالبات بر حق فرهنگیان بعنوان دومین برخورد شایسته (اولین برخورد قابل تقدیر با ایجاد فضای باز و امنیتی نکردن فضای اعتراضات رقم خورد) مشتی بر دهان استکبار کوبیده و نشان دهیم اعتراضات مدنی در ایران نه تنها سرکوب نمی شوند بلکه حمایت می شوند .همچنین و بدین وسیله فریب اذهان عمومی توسط استکبار جهانی ، مبنی بر عدم رعایت حقوق بشر در ایران در برابر دیدگان جهانیان رد شود و دسیسه های آنها برای مخدوش کردن چهره ایران اسلامی افشا گردد ؟

3)ما معلمان ضمن اعلام بیزاری نسبت به رسانه های مزدور ، وجود هر گونه ارتباطی با آنها را محکوم و تکذیب مینماییم.اما با نگاهی به عقب مسؤول این سوءاستفاده ها را رسانه های خودی می دانیم و این سؤال را مطرح می کنیم که چرا با بی توجهی و حتی ساخت برنامه های مخرب علیه معلمان زمینه سوءاستفاده رسانه های بیگانه را فراهم مینمایند؟

4)آیا در سراسر تاریخ انقلاب اسلامی اعتراضاتی مسالمت آمیز ومشابه را شاهد بوده ایم،که نشان از مدنیت تمام عیار جریان و رشد فکری معترضان دارد؟

5)آیا در جریان اعتراضات کوچکترین اهانتی به ساحت مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران روا داشتیم؟یا بالعکس فرمایشات خود مقام معظم رهبری در مورد اهمیت آموزش و پرورش را بعنوان تأییدیه حرکت خود قراردادیم؟

6)با توجه به موارد قبلی آیا مطالبات  ما زیاده خواهی است یا احقاق حق بوده و طرح توجیهی آنها با اشاراتی که شد عملی است؟

7)آیا این اعتراضات فقط در شرایط فعلی شکل گرفته و قبلا بدنه فرهنگیان کاملا راضی بوده اند یا اینکه دیگر کارد به استخوان رسیده و قابل تحمل نیست؟البته ایجاد فضای باز سیاسی و پذیرش تجمع از جانب حاکمیت جای تقدیر دارد.

8)آیا معلمان بعنوان مدرسان و مروجان اصلی عدالتخواهی حق ندارند ، حق خواهی کنند؟ و آیا این به منزله عملگرایی است یا همکاری با استکبار جهانی؟!

40 نظر

 1. تو این مملکت هیچ چیز بر اساس قانون و منطق پیش نمیرود.هر کی زرنگ تر باشه بیشتر می بره. در این میان فقط آموزش و پرورش مظلوم واقع شده که باید همه کمبودها و سختی ها را تحمل کند. سال قبل یکی از اقوام نزدیک بنده که در بانک ملی کار می کند در روز 22 بهمن معادل حقوق 22 روز را به غیر از حقوق ماهانه دریافت کردند.! بهترین سفرها را می رن. بهترین وسایلو در خانه دارند. با 6 سال سابقه در بانک صاحب خانه و ماشین و همه چیز شده. در حالیکه بسیاری از معلمان در آستانه بازنشستگی هم مستاجر هستند. ظلم و بی عدالتی در حق معلمان در ایران موج می زند.اگر فرهنگیان اعتراض دارند خیلی طبیعی ست.

 2. جناب رییس جمهور، ما فقط خواهان رفع تبعیض بین کارکنان تحت امرتان هستیم و نیز خواستار اجرای سریع تر طرح رتبه بندی معلمان قبل از پایان سال و اعمال آن در حکم سال جاری هستیم. البته نه طرحی مانند طرح نظام هماهنگ پرداخت حقوق، که حقوق معلمان را با خودشان هماهنگ کرد و همچنین بیشتر دستگاه های دولتی خودرا از آن مستثنی کردند، و آن هایی که نتوانستند، فیش های مخفی برای پرسنل خود صادر کردند و نیز نه آن طرحی که معلمان برای رسیدن به مزایای آن، از هفت خوان رستم بگذرند، یا به جان یک دیگر بیفتند.00000

 3. سید تقی محمدی

  سلام خدمت فرهنگیان عزیز
  دوستان تنها راه ما برای رسیدن به خواسته هامون هماهنگی و اتحاد در اعتراضات هست. درضمن در اعتراض به صدا و سیما نباید به هیچ وجه برنامه های صدا و سیما در هیچ مدرسه ای اجرا بشه……
  اگه ما اجاره ندیم این همه زنگ مسخره از قبیل زنگ سلامت و زنگ بهداشت و زنگ کوفت و زنگ زهر مار و ….. رو تو مدرسه اجرا ککند و گزارش!!!! تهیه کنند کجا می خوان اجرا کنند……. بیایید یکدل باشیم برای رسیدن به حقمون تا به این وسیله همه ایران قوی و هم اسلام ناب رو به بسازیم چون این کار از غیر معلم بر نمیاد.

 4. ای خاک برسرت صدا سیما.تو نتوانستی بی طرفی رو رعایت کنی.ای اقای مجری علیخانی شرم بر تو و کسانی که اون برنامه رو ساختن.کور باد چشمی که ندید فداکارهای معلم رو.

 5. این امامزاده شفا نمیده کور نکنه شانس آوردیم

 6. ,هميشه تا فريادى بلند نشد حقى داده نشد انشالله روزى برسد که هر ايرانى به حقوق مسلم خود برسد همانطور که بزر گان دين ماگفته اند حق گرفتنى است نه دادنى ما فرهنگيان مظلوم حق مان را بگيريم ومدعيان خورده گير تگر مى توانند خودشان يک ساعت اداره يک کلاس 40نفره را به عهده بگيرنند شايد تلنگرى بر افکار خارج از گود بودنشان باشد

 7. اعتراض معلمان به دلیل وجود تبعیض‌هاست؛

 8. باسلام به همه همکاران بزرگوار وتبریک سال نو خدمت همه زحمتکشان بی منت و . . .بی مزد
  مطالب دردناک وحق طلبانه شما را مطالعه کردم امیدوارم سال 94 سالی باشد که تمام حقوق پایمال شده مان به لطف خدا وهمت بی بدیلمان به سر منزل مقصود برسد .

 9. بسیارعالی فقط اتحاد وهماهنگ مطالبات به حق را میتوان گرفت

 10. بسیار بسیار موافقم.

 11. سلام دوستان عزیز وهمکاران قدیم،
  متاسفانه فرهنگیان ما بنا به دلایلی هیچگاه نمی توانند یک صدا گردند لذا توصیه بنده این است که هرکسی شخصاً بایستی در پی احقاق حقوق خود باشد، بنده با 17سال سابقه دبیری آپ را رها کرده وبه شغل آزاد رو آوردم تا ثابت کنید که انکسی که توانایی معلمی دارد فردی توانمند وتولید گر است، وتوصیه میکنم که کاسه داغتر از آش هم نباشیم،

 12. لزوم همدلی و همزبانی دولت با فرهنگیان در سال جدید
  با آغاز سال جدید و نامگذاری آن با عنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت، انتظار از دولت مردان آن است که پس از سالها همدلی و همزبانی قشر عظیم معلمان در سالهای سخت حماسه و پس از آن تحریم و وجود مشکلات بسیار در کشور با دولت ، اینک نوبت به دولت رسیده تا دین و وظیفه خود را به پاس تحمل سالها محرومیت و مشکلات معلمان در قبال انان جامه عمل بپوشاند. اگر عمل همدلی و همزبانی را عملی متقابل بین دولت و ملت بدانیم این وظیفه همدلی و همزبانی را نباید فقط مختص فرهنگیان به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین آحاد جامعه دانسته و دولت و حاکمیت از وظابف ذاتی و قانونی خود در مقابل این قشر فرهیخته و تلاشگر سر باز زده و به بهانه ها و عناوین مختلف بر آن سرپوش گذارد. با نگاهی به اتفاقات و اعتراضات معلمان در سال گذشته نسبت به نا برابری و تبعیض در پرداخت ها نسبت به سایر کارکنان مرفه دولت !! و سکوت معنادار و عدم پاسخگویی درست در مقابل خواسته های برحق معلمان و فرافکنی و پاک کردن صورت مساله توسط دولتمردان با عناوین و ترفندهای مختلف ،می توان نتیجه گرفت که در سال گذشته دولت تدبیر و امید با معلمان همدل و همزبان نبود و چه بسا در بسیاری موارد اقدامات سنجیده و اخلاقی معلمان را نوعی زیاده خواهی و بی ادبی تلقی نمود.!! که جای بسی سوال بی پاسخ و شرمندگی یرای عده ای داشت که قصد استفاده ابزاری از معلمان برای رسیدن به اهداف سیاسی و جناحی خود را داشتند حال چه در مجلس یا دولت.
  امیدواریم در سال پیش رو برای تحقق شعار همدلی و همزبانی این بار و بیش از این با احساسات معلمان بازی نشده و با طرح های غیرشفاف و موانع عجیب همچون رتبه بندی که مورد اختلاف بسیاری از فرهنگیان است دولت به خواسته ی اصلی معلمان یعنی بالابردن ملموس و قابل قبول حقوق و مزایا همچون دیگر مستخدمین بشارت سالی پر از امید و تعالی و انگیزه برای معلمان داشته باشد. چراکه نمی توان کمافی السابق معلمان را در حاشیه قرار داده و از صبر و تحمل انان در سالهای اخیر سوء استفاده نمود.
  اگر معتقد به شعار همدلی و همزبانی هستیم باید عملی کردن ان را از خود ( دولت و مجلس) شروع کرده سپس از جامعه انتظار عمل به ان را داشته باشیم. در غیر اینصورت تحقق این شعار جز در محدوده تراکت و پوستر های تبلیغاتی و سمینار ها و سربرگ نامه ها جایی نخواهد داشت. با امید به اینکه دولت محترم از آغاز سال نو با خواسته و مطالبات بر حق فرهنگیان همدل و همزبان شده و سپس انتظارات خود را از جامعه فرهنگیان مطالبه نماید

 13. خودتان که میگید کشورهای پیشرفته اونها با چه استدلالی حلو میرند لابد با عدالت اسلامی !!!!!! عقل چیز خوبیه . برای دفاع از حق که نباید به مذاق و خوشاند طرف درست اون چیزهایی که مسکل ساز شده را تقدیرکرد.!

 14. ددرخواستی از وزیر آموزش و پرورش
  جناب وزیر سلام علیکم
  از زمان مطرح شدن طرح رتبه‌بندی معلمان گفته می شد با اجرای آن پرداختی معلمان مشمول طرح، به میزان 80 درصد هیئت علمی دانشگاه افزایش می‌یابد.
  15 درصد حق شغل برای معلمان با 5 سال سابقه مبلغی در حدود 60 هزار تومان است که با افزایش 14 درصدی در سال 94 این مبلغ به حدود 68500 تومان می رسد
  آیا افزایش در این سطح، حقوق معلمان را به 80 درصد حقوق و مزایای هیئت علمی دانشگاه میرساند ؟
  خاضعانه خواهش میکنم لطف کنید این طرح را متوقف کنید با این امید که انشاءالله افراد توانمندی در آینده اصل طرح را اجرا کنند
  با سپاس

 15. معلم مريواني

  در مورد تعطيلات موردى بيان نشده دوست عزيز
  کارمندان ديگر ادارات ماهانه ده ها ساعت اضافه کارى مى گيرند بدون يک ساعت اجراى آن اگر اضافه کار ١٢ ماه آنها را با هم جمع کنيم بيشتر از سه ماه تعطيلى تابستان خواهد بود.

  • معلمها که تابستون تمام وقت تعطیل نیستند، پس تجدیدی و طرح سوال و تصحیح اوراق تجدیدی چی میشه. در ضمن همه ی کارمندان حق مرخصی دارند اما دبیران در طول سال ندارند. در ضمن کدام شغلی مثل معلمی با ان همه آدم باید سر و کله بزنه. دانش آموزان واقعا توان معلم رو می گیرند.

 16. سلام
  آیا معلم کارمند است یا معلم؟؟؟
  آیا معلم بودن یک تخصص، و مورد نیاز جامعه است؟؟؟
  آیا از هر کسی میتوان انتظار معلم بودن داشت؟؟؟
  آیا شان و جایگاه، حقوق و مزایای معلمان در کشور ما قابل دفاع است؟؟؟
  اینها سوالاتی است که دولتمردان هر جامعه باید پاسخ آن را بدهند
  در اکثر جوامع توسعه یافته و حتی در حال توسعه شان معلم مافوق شان کارمند است و بالاترین شان اجتماعی می باشد
  در کشور ما متاسفانه داشتن شان ویژه برای معلمان که هیچ!! بلکه آرزوی معلمان این است که حداقل به اندازه سایر کارمندان دولت دارای جایگاه اجتماعی، حقوق و مزایا باشند!!  چیزی که به نظر می رسد فقط آرزوی معلمان کشور ما، کشوری با داعیه فرهنگ غنی است
  لذا اینجانب درخواستی از دولتمردان این کشور عزیز دارم
  اکنون که به لطف شما معلمان به عنوان کارمند شناخته می شوند که حتی در این حد هم نیست، درخواست دارم قبل از جذب نیرو و استخدام در سایر دستگاه‌های دولتی امکان نقل و انتقال برون سازمانی را برای معلمان فراهم آورید و معلمان عزیز را در آموزش و پرورش حبس نکنید و حق آنها برای ارتقاء شغل را از آنها نگیرید تا معلمان بتوانند بنا به نیاز سایر سازمان های دولتی به سایر ادارات منتقل شوند و از حقوق و مزایای کارمندان برخوردار گردند و در پایان بنا بر نیاز دستگاه هایی که با کمبود نیرو مواجه می شوند که مسلما این دستگاه آموزش وپرورش می باشد اقدام به جذب کارمند و نه معلم برای وزارت آموزش وپرورش کنید
  با تاسف فراوان از ارائه این پیشنهاد و با آرزوی اینکه روزی معلمان کشورم به معلم بودن خود افتخار کنند…

 17. معلم تبریزیق

  با سلام و خسته نباشید خدمت تمام همکاران غیور و حق طلب
  مطمءنا تا احقاق حقمان همراهتان خواهیم بود با تشکر

 18. با سلام
  متن بسیار دقیق و روشنی بود. اما دو ایراد دارد:
  1- فقط در اینجا انتشار یافته است و بایستی به تمامی سایتها و روزنامه ها ارسال شود حتما یک آدم منصفی پبدا می شود تا آن را منتشر کند.
  2- متن نا تمام مانده است و آقای سوری با استفاده از نظرات موجود در کامنتها، متن را تکمیل نموده و راهکارهای لازم برای ایجاد اتحاد بین فرهنگیان را ارائه دهند.
  برای رسیدن به حق باید برآن سماجت کرد. همانطور که آنها خود را محق می دانند و خواسته های خود را یک به یک انجام میدهند. آنها قدرت سیاسی دارند و ما قدرت فرهنگی و اجتماعی. به توانایی خود یقین داشته باشیم.

  • راهکارهایی مانند ارائه نمره واقعی به دانش آموزان. طراحی و تصحیح سوالات امتحانی در کلاس درس. نوشتن طرح درس و مطالعه دروس در ساعت کلاس. شرکت نکردن در برنامه هفته معلم و ….
   امیدوارم دوستان نیز راهکارهای قانونی ارائه داده تا بتوان برای اجرای آن برنامه ریزی کرد بطوریکه هیچ مشکل قانونی برای معلمین عزیز ایجاد نکند. همچنین این موضوع همکاری صمیمانه مدیران مدارس را می طلبد چون بعضی از آنها برای خوش آمد مدیران بالادستی به هرکاری دست می زنند.
   به مسئولین ادارات هم هیچ اعتمادی نداشته باشید چون تعداد آنها حدود 5 درصد فرهنگیان می باشد و دربافتی آنها یک و نیم برابر شما می باشد.
   دربافتی مدبران مدارس هم یک و سه دهم برابر دریافتی شما می باشد. موفق باشید.

 19. شاهین از رشت

  روز چهارشنبه دکتر حسابی سر کلاس به دانش آموزان گفت بچه ها پنجشنبه امتحان تاریخ و جغرافیا داریم بصورت شفا هی ، همان روز دکتر گفت اصلا همین امروز امتحان میگیرم و اونم کتبی……بچه ها همه اعتراض کردند و دکتر گفت همین که هست. …..هر که نمیخواد بیاد جلو درب بایسته…..از 50 نفر 3 نقر اومدن جلو درب و دکتر از بقیه امتحان گرفت و بعدش به بچه هایی که امتحان داده بودند رو کرد و گفت از همه شما 10 نمره کم میکنم…..همه اعتراض کردند و دکتر گفت نمره امتحان این 3 نفر را 20 خواهم داد…..باز همه اعتراض کردن…دکتر گفت بخاطر اینکه شما امروز زیر بار ظلم رفتید ……امروز درس ظلم ستیزی داشتیم………………
  درود بر روانش. ما هم هستیم!

 20. ا سلام
  هر موقع که صدای معلم به عدالتخواهی بلند می شود بعضی از مسئولین با غرض ورزی صورت مسئله را جور دیگری در گفتار و نوشتار خود به عموم نشان می دهند.
  اینکه حقوق معلمان کمتر از بقیه کارمندان نیست و یا اینکه چون دیگر ادارات می توانند مزایای بیشتری به کارکنان خود بدهند و آموزش و پرورش نمی تواند.
  چنین توجیهاتی نشان می دهد که این چنین مسئولینی نسبت به عدالت خودشان توجیه نیستند.مثل این می باشد که به روستایی ها بگوییم چون شما در روستا زندگی می کنید پس حق استفاده از مزایای آب و برق و گاز و مخابرات رو نباید داشته باشید چون شما در شهر زندگی نمی کنید.در حالیکه نمایندگان مجلس قانونی را تصویب کردند که در قبض های گاز شهرنشنیان مبلغی دریافت و برای توسعه روستاها صرف می شود و یا برای توسعه مناطق جنوب. پس همین نمایندگان می توانند اولاقانونی را وضع کنند که از آن هایی که برخوردار هستند گرفته و به آموزش و پرورش تزریق کنند.ثانیا مگر نه این است که تمام درآمدها باید به خزانه واریز و سپس توزیع گردد پس چرا هی می گویند که فلان اداره درآمد بیشتری دارد پس می تواند مزایای بیشتری ارائه دهد مگر این درآمد ارث پدری آنها می باشد.
  پس آنچه که واضح است این افراد هیچ تلاشی را برای بهبود وضع معیشتی معلم نمی خواهند بردارند چون توجیهات کوته بینانه ای دار

 21. معلم ناشناس

  حکایت ما شده حکایت آن مرد هنرمند ( خود گویی و خود خندی، عجب مرد هنرمندی ) ،خودمان مینویسیم،خودمان می خوانیم و خودمان تایید میکنیم.همین خودمان هم خیلی باشیم 20 یا 30 نفر بیشتر نیستیم.باید فکری اساسی کرد تا همه مردم این مطالب را ببینند و بشنوند،شاید بفهمند. در غیر این صورت هرچه بگوییم مثنوی هفتاد من کاغذ خواهد بود.

  • کریم بستانچی-ارومیه

   باسلام خدمت شما همکار ناشناس!
   اگر درگروه های “وایبر-واتس آپ-لاین و….”عضو باشید خواهید دید که این جنبش به سرانجام خواهد رسید.اعتراض سکوت نتیجه کدام اراده بود؟واکنش (هرچند غیر معقعول وخارج ازشآن معلمان)فانی و نوبخت نتیجه کدام تلاشها بود؟……
   خود شما همکار گرامی می توانید با آگاهی بخشی به سایر همکاران عزیز نقش بی بدیلی در این راه ایفا کنید.یآس وناامیدی زهر مهلک این هدف خواهد بود.
   ضمن احترام تمام قد به نظر شما ،ما به همراه شما براین تبعیض ها سر تعظیم فرود نخواهیم آورد .شما علی رغم ناامیدی با گذاشتن این پیامها به ما دلگرمی می دهید.زیرا اطمینان داریم این تیر رها شده از چله بر آن هدف والا خواهد نشست.

   خوشحال می شویم در ارتباط های بعدی اسم شما بزرگوار را نیز بدانیم.
   کریم بستانچی-دبیر زبان انگلیسی ناحیه دو ارومیه

   • یاشا آقای کریم بستانچی باشهامت

   • سلام همکار عزیز، ناهید صفری هستم،دبیر زیست شناسی مقطع متوسطه در مشهد مقدس که به دلیل انتقالی به شهرستان کاشان و به دلیل کمبود آموزگار به خاطر طرح مزخرف 6-3-3 مجبور شدم در پایه ششم ابتدایی تدریس کنم.
    در حال حاضر در کاشان مشغول به کار هستم و متاسفانه در این جا هیچ همصدایی و همدلی نمیبینم. من هم از طریق تمام شبکه های اجتماعی پیام های مختلفی رو انتقال میدم،حتی در مجالس خانوادگی و… همیشه اعتراض خودم رو بیان کردم،ولی با این سکوت خبری اکثر مردم از اوضاع ما بیخبرند و یا این که با تحقیر از معلمین یاد میکنند.
    به همین خاط است که میگویم باید راه حل اساسی پیدا کرد تا به نتیجه برسیم.

 22. کریم بستانچی-ارومیه

  با عنایت به مقاله متین و متقن همکارمان -آقای سوری-به نظر می رسد همکاران عزیز فرهنگی -چه آقایان ،چه همکاران خانم-راه روشن خود را برای استیفای تمام وکمال حقوق خود یافته اند.اگر مسولان امر به خواسته های بر حق ما توجه نکنند ما باز مقاومت خواهیم کرد.اعتراض خواهیم کرد.اما دولت بدانند این رفتار تبعیض آمیز با خانواده عزیز آموزش وپرورش لکه ننگیست که به ارث از دولتهای قبل به وی رسیده است.اینک آقای روحانی و مشاوران وی در آزمون سخت ما فرهنگیان قرار گرفته اند.دولت بداند اگر لازم باشد بی ملاحظه رای های خود را از آقای روحانی پس خواهیم گرفت.
  به یاری خداوند بزرگ بعد از تعطیلات با انسجام بیشتری با رعایت سه اصل:قانونمند،هدفمند،هوشمند خواسته هایمان را پی گیری خواهیم کرد.
  به امید روزهای بهتر برای ایران عزیز و خانواده مظلوم اما با وقار آموزش و پرورش.(کریم بستانچی-ناحیه دو ارومیه)

  • یاشاقارداش

  • یاشا آقای کریم بستانچی یاشاسین تمامی همکارهای فرهنگی پشتتان ایستاده ایم تمامی اختلاسهای هزار میلیاردی رو از حلقشان میکشیم بیرون من فرزند شهید دبیر هستم وقتی به اختلاسهای میلیاردی فکر میکنم و ازاینور به معیشت و زندگی دبیران فکر میکنم دلم می سوزد که چه کسانی خون ریختن چه کسانی صاحب پست و مقام شده اند و چه کسانی با هزاران میلیارد پول متواری شده اند و کسی جرات نمیکند پیگیرش باشند !!!!من به عنوان فرزند شهید اعتراف میکنم که ارزشی از شهید و خانواده های شهید نیز نمانده ،همکاران عزیز بخدا من با اینکه مجردم با حقوق ماهیانه یک میلیون تومان نمی توانم زندگی ام را بچرخانم دلم می سوزد به حال همکاران متاهل با درامد ناچیز ،بیایید همگی یک صدا فریاد دهیم و رهبرمان را صدا زنیم و بگوییم آقا این است عدالت ؟!!!حضرت آقا تا آخرین قطره خون پشتت ایستاده ایم ولی به کدام دلخوشی ؟معلمی که در معیشت زندگی اش بماند چطور می تواند بدون دغدغه فکری سر کلاس دانش آموز تربیت کند تا فردا مسئولیت کشور را عهده دار شود ؟؟؟به مسئولان گوشزد نمایید که تبعیض نه عدالت

 23. بعد از تعطیلات تحصن را شروع کنید ما که خانه بودیم و پولی نداشتیم که به مسافرت برویم تنها آقازاده ها و بانکی ها و دادگستری رفتند زندگی یک معلم در ایران یعنی مرگ تدریجی به خدا زن و بچه ها هم می گویند ادامه دهید این تحصن را ولی همکاران ما باز محافظه کاری می کنند راه ما این است که این حرکت را ادامه دهیم

 24. تا بوده همین بوده همکاران من تازه بازنشسته شده ام(28اسفند93)تاوقتی که کوتاه می آییم آقایان همه چیز را فراموش می کنند مرگ بر این سیستم ,براین ر… تا موقع ای که با هم نیستیم وضع همین است اتحاد اتحاد اتحاد .همکاران هفته معلم خیلی دیره خیلی دیر حالا که فضا کمی مساعداست معلمان باید به این عوامفریبان قدرت خود را نشان دهند ن درطول این 30سال خدمت ام ازاین وعده ها زیاد داده اند ولی عمل نشده لعنت بر عوامفریب لعنت بردروغ گو

 25. معلم تهرانی

  هفته معلم نزدیک و صدای اعتراض معلمان همچنان بلندددددددددددددددددد

 26. درود بر شرف و غیرتت
  تا احقاق کامک حقمان در صحنه ایم

 27. بعضی افراد عامی میگویند تا برف می آید معلمان تعطیل میشوند این افراد کم هوش نمیدانند که در اصل بچه ها را تعطیل میکنند که خدایی نکرده دست و پایی نشکند و دانش آموزی آسیب نبیند و از مسوولین ذیربط میخواهیم که روزهای برفی را تعطیل نکنند حالا اگر کسی هم آسیب دید به ما ربطی ندارد .موضوع دیگر بنده به عنوان معاون دبیرستان روز های آخر اسفند فقط در حال بحث با اولیایی بودم که زودتر میخواستند به مسافرت بروند و برای فرزندشان مرخصی میخواستند این افراد علاوه بر برهم زدن نظم دبیرستان سبب به تعطیلی کشاندن مدرسه هم می شوند .نکته دیگر چه کسی گفته که معلمان سه ماه تابستان تعطیلند ثبت نام دانش آموزان را چه کسی انجام میدهد ؟چه کسی پاسخگوی اعتراضات دانش آموزان و خانواده های آنهاست ؟طرح سوال امتحانات شهریور با کیست؟ برگه های شهریور را چه کسی تصحیح می کند ؟ کلاس بندی دانش آموزان در تابستان با کیست؟ و هزاران کار دیگری که در تابستان انجام میشود … مطلب بعدی اگر آموزش و پرورش هیچ اعتباری ندارد چرا راهنمایی و رانندگی برای پلاک کردن ماشین اولیای دانش آموزان از مدرسه نامه می خواهد؟ چرا باشگاه ها و ورزشگاهها از مدرسه نامه می خواهند ؟چرا نظام وظیفه از مدرسه نامه می خواهد؟ چرا ثبت احوال از مدرسه نامه می خواهد؟تمام ارگان ها تا کم می آودند از مدرسه نامه طلب می کنند… مطلب دیگر من در دبیرستانی کار میکنم که روزهای پنج شنبه آن تعطیل نیست اصلا پنجشنبه ها را چه کسی تعطیل کرد معلمان یا وزیر و دولت و مجلس؟از وزیر میخواهیم که تطیلی پنجشنبه ها را لغو کند. موضوع دیگر اگر معلمان زیادی هستند چرا آنها را جذب کرده اید درب مدارس را ببندید و تمام معلمان را یکجا اخراج کنید تا این حرف و حدیث ها نباشد. موضوع دیگر چطور یادتان رفته که خودتان روزی دانش آموز همین معلمان بوده اید و اکنون نیز فرزندانتان زیر دست همین معلمان درس می خوانند چقدر نمک نشناسید ….

 28. افشین رحمتی حق

  با تشکر از جناب سوری به امید روزی که این نمایندگان ووزرا که دست پرورده این معلمان بی ریا وبی تزویرندوبا جان ودل وبی ادعایی خود را فدای این مرز وبوم در سنگر تعلیم وتربیت می کنند وخواهند کرد ومبادا که پرده بر افتد جبران آن دشوارتر خواهد شد چه خوش گفت شاعر شیرین سخن :نردبان این جهان ما ومنیست عاقبت این نردبان افتادنیست لاجرم هرکس که بالاتر نشست استخوانش سخت تر خواهد شکست

 29. جعفر ابراهیمی

  درود به جناب سوری عزیز
  قلم به دست از مطالبانات معلمان دفاع می کند
  پایدار باشید

 30. جناب آقای سوری

  قلمی بس رسا دارید.
  انشاا… رساتر

  مسولان با علم بر همع این موارد خود بانی ایجاد مشکلات معیشتی، مشکلات تربیتی و فرهنگی حاکم بر جامعه ما شده اند.
  آنان در پی جبران نیستند مگر با جبر چماخ.
  اهدنا الصراط المستقیم