سرخط خبرها
خانه / معلمان / روزگار سخت معلمی
روزگار سخت معلمی

روزگار سخت معلمی

گزارش روزنامه شهروند از وضعیت حقوقی معلمان – 18 اردیبهشت 93

         یک‌میلیون نفرند. سال‌هاست دخلشان با خرجشان جور درنمی‌آید. سال‌هاست که صبح‌ها وقتی کیفشان را جمع می‌کنند تا سر کلاس بروند، به فکر عصرشانند که کجا بروند و چه کار کنند تا پول بیشتری دربیاورند.  
هر‌سال ۱۲ اردیبهشت و هفته بعدش که می‌آید، همه از آنها می‌گویند؛ معلمان آزاده، معلمان مهربان، و معلمان متعهد به خدمت. آنها اما خیلی وقت است که وضع مالی‌شان آن‌قدر بد است که کافی است تا کسی حالشان را بپرسد تا زود سر درد دلشان باز شود.  در هفته‌ای که گذشت، خیلی‌ها از معلمان ایرانی حرف زدند؛ از رئیس‌جمهوری گرفته تا وزیر آموزش و پرورش و دیگر اعضای دولت اما این معلمان هستند که می‌گویند وضع مالی‌شان آن‌قدر بد است که باید هر چه زودتر، کار جدی‌ای برایشان انجام شود. اعضای انجمن اسلامی معلمان، جزو همین افرادند. آنها دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که سه‌چهارم معلمان كشور زير خط فقرند. در این بیانیه که به مناسبت هفته معلم منتشر شده، آمده است: «در برآوردي كاملا خوشبينانه بيش از سه‌چهارم معلمان كشور زير خط فقر قرار دارند و با احتساب درآمد‌هاي جانبي (كار دوم و سوم يا شغل همسر) تنها يك‌چهارم مي‌توانند بالاي خط فقر محسوب شوند و چنين وضعيتي هرگز شايسته معلمان ما نبوده و نيست.» در ادامه اين بيانيه آمده است: «از اهم حقوق معلم در حوزه اقتصادي و معيشتي آن است كه  سطح درآمد او متناسب با سطح تورم افزايش يابد. آموزش و پرورش و دولت همچنان از پرداخت بعضي از حقوق قانوني و مصوب معلمان  به انحای گوناگون طفره مي‌روند يا حتي مطالبات پذيرفته‌شده آنها  را با تاخير فراوان به انجام مي‌رسانند كه اميدواريم اين رويه در دولت تدبير و اميد هر چه زودتر اصلاح شود.»  
این نخستین‌بار نیست که فعالان صنفی معلمان از بد بودن وضع معیشتی معلمان حرف می‌زنند؛ در ۸‌سال گذشته، تعداد زیادی از آنها یا دراین‌باره نوشتند یا با هم جمع شدند جلوی مجلس و اعتراض کردند یا بیانیه صادر کردند؛ حرف همه‌شان هم یک موضوع بود: افزایش حقوق. این مطالبه اما هنوز که هنوز است برآورده نشده. حالا و در چندماهی که از شروع به کار دولت یازدهم و وزارت علی‌اصغر فانی بر وزارت آموزش و پرورش می‌گذرد، معلمان جان تازه‌ای گرفته‌اند. آنها می‌گویند منتظرند ببینند دولت تدبیر و امید برای آنها چه می‌کند.  این ماجرا اما یک سر دیگر هم دارد؛ مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش. آنها می‌گویند مجموعه‌ای را بعد از ۸‌سال تحویل گرفته‌اند که گوشه گوشه‌اش مشکل دارد و معلمان برای بهتر شدن وضع زندگی‌شان باید به آنها زمان دهند. در میان همه اعتراض‌ها توسط فرهنگیان اما وزیر آموزش و پرورش تصمیم گرفته از مجلس درخواست کند لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق معلمان را از دستور کار خارج کند. خبر را دیروز محمدجواد کولیوند، نایب‌رئیس کمیسیون شوراهای اسلامی و امور داخلی مجلس اعلام کرده؛ او دراین‌باره گفته است: «۶۱ ایراد از این لایحه گرفته شده و وزارت آموزش و پرورش تا مهرماه‌ سال‌جاری فرصت اصلاح و بازگرداندن آن را به مجلس دارد. این لایحه در کمیسیون‌های فرهنگی، داخلی، تحقیقات و اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و کلیات آن در مجلس رأی نیاورد.» لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق معلمان، براساس قانون، باید ۷‌سال پیش اجرا می‌شد اما چند وقت پیش بود که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد با توجه به اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزشی کشور به دنبال آن هستیم که این طرح را دوباره در قالب لایحه تقدیم مجلس کنیم که نظام رتبه‌بندی معلمان درآن گنجانده شود. مجلسی‌ها هم اما در چندماهی که گذشته بیکار ننشسته‌اند. از چند هفته قبل از شروع ‌سال ۹۳، برای استیضاح فانی، وزیر آموزش و پرورش، امضا جمع کرده و دلیلش را یک چیز اعلام کردند:  پرداخت نشدن معوقات حقوق معلمان.  دولتی‌ها اما می‌گویند بهتر است معلمان صبر کنند تا کارها کمی روی ریل بیفتد؛ صبری که معلوم نیست چندوقت طول بکشد. 

یک نظر

  1. حل مشکل معلمان تنها راه حل مشکلات فرهنگی ،اقتصادی و …… مملکت است و همه صاحب نظران میدانند که تنها راه ساختن یک جامعه سالم داشتن یک آموزش و پرورش قوی و پایدار است و یک آموزش و پرورش پایدار و قوی معلمانش باید دغدغه ای غیر از پرورش دانش آموزان نداشته باشند که این وضعیت با وضع موجود فاصله بسیاری دارد .
    به امید آنکه کسانی که خود را به خواب غفلت زده اند و وضعیت اقتصادی مملکت را دلیل بی توجهی به معلمان میدانند از خواب بیدار شوند ویا اینکه ندای متحد معلمان بتوامد آنهارا بیدار کند
    خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر آنکه خودشان بخواهند.