سرخط خبرها
خانه / معلمان / روز جهانی معلم : دستور کار سازمان آموزش بین الملل (EI) و نهادهای مربوطه
روز جهانی معلم : دستور کار سازمان آموزش بین الملل (EI) و نهادهای مربوطه

روز جهانی معلم : دستور کار سازمان آموزش بین الملل (EI) و نهادهای مربوطه

مترجم: بهزاد قوامی

پنجم اکتبر، روز جهانی معلم، سازمان آموزش بین الملل (EI)، با وابستگان و شرکای آن در سراسر جهان، دستور کار جدید سال2030 را با اهداف توسعه پایدار رونمایی خواهند کرد و معلمان نقش حیاتی  در تضمین اجرای آن بر عهده خواهند داشت.
” هر سال در روز جهانی معلم، ما جشن مربیان و نقش محوری آنها  در ارائه آموزش با کیفیت به کودکان در هر جای دنیا را، تبریک می گوییم:” پیام مشترک امضاء شده به مناسبت روز جهانی معلم (WTD) توسط سازمان یونسکو(UNICEF)، سازمان بین المللی جهانی کار (ILO)، برنامه توسعه سازمان ملل(UNDP)، سازمان آموزش بین الملل (EI)

امروز، جامعه جهانی همراستا با سازمانهای جهانی، برای حمایت از دستور کار جدید سال ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد با اهداف توسعه پایدار، وارد عمل شده است و اعتقاد بر این است که تا بحال نقش محوری با این درجه از اهمیت نداشته است.

هدف آموزش
هدف جدید جهانی آموزش (توسعه پایدار)، که در قلب دستور کار آموزشی ۲۰۳۰ قرار دارد، خواستار آموزش با کیفیت، عادلانه برابر، فراگیر و ترویج فرصت های یادگیری مادام العمر برای همگان است.

تأکید سازمانهای جهانی روی این واقعیت است که ” تحقق این هدف برای دستیابی ما به تمام اهداف توسعه جهانی حیاتی است، باید بدانیم که جوامع پیشرو به شهروندان تحصیل کرده و یک نیروی کار به خوبی آموزش دیده نیاز دارد” .

همچنین سازمانهای جهانی اضافه کردند که این دستور کار جدید ۲۰۳۰ تنها زمانی می تواند مورد توجه قرار گیرد که جامعه خواهان ” سرمایه گذاری در استخدام، حمایت و توانمندسازی معلمان ” باشد. اما متأسفانه امروزه در سرتاسر جهان ” معلمان بیش از حد کم ارزش و ناتوان شده اند.” .

معلمان با کیفیت

مؤسسه یونسکو براساس اکثر آمار، تخمین می زند که کشورها برای رسیدن به هدف «آموزش ابتدایی همگانی» تا سال 2020، نیاز به استخدام 12.5 میلیون معلمان ابتدایی دارند. بیش از چهار میلیون موقعیت شغلی نیز می بایست برای معلمین متوسطه جدید ایجاد شود، تا هدف «آموزش ابتدایی همگانی» در سال 2020، تحقق یابد.

اکنون، با تعهد به دستور کار آموزش سال ۲۰۳۰، کشورهای عضو سازمان ملل متحد، افزایش قابل ملاحظه ی تأمین و تربیت معلمان واجد شرایط را پذیرفتند. این امر از طریق اقدامات مختلف از جمله همکاری های بین المللی در زمینه تربیت معلم در سراسر کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته و کشورهای جزیره ای کوچک در حال توسعه، انجام می شود. این یک گام مهم است و در حال حاضر “ما باید به این تعهدات پایبند بمانیم.”

دولت ها باید از همت مضاعفی ” جهت شرکت در گفت و گو با معلمان و سازمانها و تشکل های آنها ” و نیز ” تشدید تلاشها برای بهبود مناسب شرایط از جمله استقرار خوب، ایجاد انگیزه و حمایت آنها هم در مدرسه، هم در جامعه و هم در مقابل کودکان”، داشته باشد.

شرایط کیفیت
سازمانهای جهانی  اصرار دارند که معلمان باید از طریق ارائه شرایط کاری مناسب، بهسازی مالی، ایجاد محیط کاری امن، سالم و مطمئن، استقلال حرفه ای و آزادی علمی توانمند شوند.

سازمان آموزش بین الملل، ILO و یونسکو ضمن تأکید بر توصیه های صورت گرفته در مورد وضعیت معلمان (در سال1966)، توصیه های یونسکو در مورد وضعیت آموزش و پرورش آموزش پرسنل عالی ( در سال 1997) و سیاستهای دستورالعمل سازمان بین المللی کار در توسعه کار مناسب، برای دوران کودکی پرسنل آموزش و پرورش ( در سال 2014)، بر استانداردهای بین المللی و ضروری که معیاری برای تدریس حرفه ای است، تأکید دوباره دارند.

به مناسبت روز جهانی معلم (WTD) سازمانهای جهانی، در راستای دستور کار آموزشی جدید تدوین شده برای توسعه پایدار، از جامعه بین المللی به منظور ارزش دادن، پشتیبانی و توانمند سازی معلمان در سطح جهانی، درخواست کردند که : “وظیفه آنها است که برای ساخت یک دنیای بهتر برای همه، نسل جدیدی از کودکان مطابق با شیوه های آموزشی مترقی برای دستیابی به اهداف تدوین شده، تربیت شوند. ” .

برنامه های  سازمانهای وابسته به EI به مناسبت روز جهانی معلم
امسال در روز جهانی معلم، بسیاری از سازمانهای وابسته به EI در زمینه دستیابی به هدف توسعه پایدار، به روشهای متنوعی اقدام به برپایی جشن خواهند کرد، که چند نمونه آن در زیر ذکر شده است :
در آفریقا، اتحادیه ملی معلمان سومالی به مناسبت روز جهانی معلم، تصمیم به برپایی جشنهایی در پایتخت این کشور، شهر موگادیشو دارد. در یکی از برنامه های این جشن، سمینارهایی برای معلمان و مدیران مدرسه مناطق مختلف موگادیشو و دیگر مناطق سومالی تدارک دیده شده است. معلمان عضو اتحادیه نیز همراه با دانش آموزان از طریق فعالیت های هنری مانند شعر ، داستان سرایی ، درام، موسیقی، نقاشی یا نقاشی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.
در دیگر کشور آفریقایی، مالی، اتحادیه فرهنگی- ملی دلا، توضیح داد که قرار است روز جهانی معلم تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش باشد و اتحادیه های ملی آموزشی در مورد نحوه مشارکت معلمان در کنفرانس فرایند سیاستگذاری آموزش و پرورش به بحث خواهند پرداخت و یک سند حمایت مشترک میان اتحادیه های معلمین و مقامات آموزش و پرورش، در مورد نحوه تدوین پیچیدگی سیاست های آموزشی و برنامه های درسی، منتشر خواهد شد.

در شهر باماکو (پایتخت مالی)، یک بحث در مورد ارتقای کیفیت آموزش و جامعه پایدار برای همه ، با مشارکت تمام دست اندرکاران نظام آموزشی، انجام خواهد شد که در رادیو و تلویزیون پخش می شود. علاوه بر این، اطلاعات و جلسات افزایش آگاهی در مورد تأثیر معلمان و پرسنل آموزش و پرورش، برای بهبود آموزش با کیفیت و پایدار برای همه، در شش منطقه از شهر باماکو سازمان یافته است.

در آسیا، سازمان مرکزی معلمان پاکستان، یک تجمع بزرگ را در همکاری با جامعه مدنی و سازمان های دیگر معلمان سازماندهی کرده اند، علاوه بر این یک سمینار یک روزه در استان سند برای برنامه « توانمند سازی معلمان جهت ایجاد جوامع پایدار» برپا خواهد شد.
در سری لانکا، تمام اتحادیه های آموزشی این کشور جهت برگزاری برنامه های آگاهی افزایی به منظور توانمند سازی معلمان با هدف آموزش با کیفیت برای همه و ایجاد جوامع پایدار، در ۵ جزیره این کشور، اعلام آمادگی کرده اند. در پایان ماه سپتامبر، اتحادیه آموزشی یک کنفرانس رسانه ای با تمرکز بر روی موضوع اهداف روز جهانی معلم در سال 2015 برگزار کرد. آنها در حال رایزنی با سیاستمداران و مقامات آموزش و پرورش، جهت تدوین یک تفاهم نامه در زمینه توانمند سازی معلمان و بکارگیری روش هایی برای دست یافتن به این هدف هستند. در نهایت، بعد از آن در ماه اکتبر، برنامه های ملی روز جهانی معلم در استان های غربی و شرقی این کشور، جهت رونمایی این سیاستها برگزار می شود.

در اروپا، اتحادیه آزاد کارکنان علمی و آموزشی کشور لتونی(LIZD) سه بخش کلیدی آموزش یعنی مقامات اداری، معلمان و مدیران مدارس را مورد بررسی قرار خواهند داد، سپس نتیجه این یافته ها توسط اتحادیه، به منظور مشخص کردن تفاوت های اصلی و درک مشکلات، در قالب نظرات جمع آوری و خلاصه بندی خواهد شد. اتحادیه آزاد کارکنان علمی و آموزشی کشور لتونی(LIZDA) درصدد پیدا کردن راه حلها و برداشتن گامهایی برای بهبود حجم کار روزانه معلمان و افزایش انگیزه آنها جهت رشد در حرفه خود، در آینده ای نزدیک است.

 

در بوسنی و هرزگوین، اتحادیه مستقل آموزشی مدارس ابتدایی بوسنی و هرزگوین (ITUPSEBH) و اتحادیه های کارگری-آموزشی متوسطه و آموزش عالی (TUSHENSC) پوسترهای و کاتالوگهای تبلیغاتی روز جهانی معلم را در قالب نامه های تبریک آمیز همراه با آرم روز جهانی معلم برای معلمان توزیع و ارسال می کنند. همچنین مراسمی با شرکت نمایندگان سازمانهای دولتی و غیر دولتی مانند یونسکو، سازمان امنیت و همکاری اروپا و با مشارکت اتحادیه های صنفی و وزارت فدرال آموزش و علوم برگزار می شود. در طول این مراسم، از برجسته ترین معلمان ملی بخاطر تعهد شایسته به امر تدریس حرفه ای، تقدیر و جوایزی اهدا خواهد شد.

منبع:

وبسایت سازمان آموزش بین الملل (EI)