سرخط خبرها
خانه / معلمان / روند رو به افزایش شتاب زدگی در آموزش و پرورش
روند رو به افزایش شتاب زدگی در آموزش و پرورش

روند رو به افزایش شتاب زدگی در آموزش و پرورش

مهدی بهلولی،آموزگار و کنشگر صنفی

پنج شش سال پیش،در یکی از منطقه های آموزش و پرورش تهران،کلاس های ضمن خدمت یک روزه ای برای فرهنگیان برگزار شد. در روز برگزاری،رییس منطقه به دیدن کلاس ها آمد و از کیفیت کلاس ها جست و جو کرد و با برخی از همکاران،گفت و گو نمود. کمی هم درباره ی شیوه های درست مدیریتی و شاخص های یک مدیریت علمی و به ویژه مدیریت درست کلاس درس،سخن گفت. چند دقیقه ای پس از آن که از کلاس ما بیرون رفت یکی از همکاران آمد و گفت،فلانی- یعنی همان رییس منطقه- از پست خود، برکنار گردید! همکاران شروع کردند به خندیدن که بابا طرف داشت درباره ی شیوه های درست مدیریت و ثبات در مدیریت سخن می گفت و هنوز پایش را از کلاس بیرون نگذاشته بود که ثبات مدیریت خودش،سراسر،به هم ریخت! چند روز پس از آن شنیدم که حتی طرف را به دفتر پیشین خودش هم راه نداده اند و در مراسم معرفی رییس تازه هم حضور نداشته است.

البته آن زمان،این برخوردها،چندان هم شگفت انگیز نبود. داستان منوچهر متکی،وزیر امور خارجه و شیوه ی برکناری نامتعارف وی،نمونه ای بود از همین عزل و نصب های ناگهانی. ولی هم اکنون و در دولت یازدهم،شنیدن خبرهایی اینگونه،پرسش برانگیزتر  است. در آموزش و پرورش و از چندی پیش،بحث  مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر،خبرساز شده است. دو سه روز پیش،یکی از رسانه های محلی نوشت : “مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر برای بار دوم در چند روز اخیر،از سمت خود عزل شد. صبح امروز- چهارشنبه 6 اسفند- اصغر حصیری،مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر، در حال بازدید از مدارس بوشهر بود ناگهان از سمت خود عزل شد و علی مراد کرمی به عنوان سرپرست منصوب گردید. گفته می شود که اصغر حصیری سه شنبه گذشته نیز از مدیرکلی آموزش و پرورش استان بوشهر عزل شده اما مجددا در سمت خود ابقا شد.”

آنگونه که در خبرها آمده،گویا این عزل و نصب شتاب زده، در ارتباط با خواسته ی یکی از نمایندگان بوشهر در مجلس شورای اسلامی است. مسآله هر چه باشد اما این رفتار با پاره ای ادعاهای علی اصغر فانی،وزیر آموزش و پرورش،به ویژه در روزهای نخست ریاستش بر وزارت خانه ی آموزش و پرورش همخوان نیست. ایشان در 12 شهریور 92 گفتند : ” از بایدهای مدیریت آموزشی،وقار و طمانینه و مدیریت علمی در آموزش و پرورش است. ما تصمیمات شتابزده را به هیچ وجه نخواهیم پذیرفت.” البته این تنها تصمیم شتاب زده ی آموزش و پرورش دولت یازدهم نیست. نمونه برجسته ی آن واگذاری بیش از 900 مدرسه دولتی به بخش خصوصی است که یک هفته به آغاز سال تحصیلی امسال انجام گرفت و مخالفت های زیادی را هم برانگیخت. وام های پنج میلیون تومانی این روزها هم نمونه ی دیگری از همین تصمیم هاست. درست پس از اعتراض های یک ماهه ی گذشته فرهنگیان،اعلام شد که قرار است به کارکنان آموزش و پرورش،وام پنج میلیون تومانی خرید کالا پرداخت شود- البته با رعایت اولویت بندی. یک هفته پس از آن گفته شد که برای دریافت این وام،نیاز به فاکتور خرید نیست. برخی رسانه ها،این خبر را چنان بازتاب دادند که گویا قرار است این وام به همه ی فرهنگیان داده شود. اما هم اکنون که اجرای این طرح به کف مدرسه ها رسیده،بحث قرعه کشی به میان آمده و گویا قرار است به چیزی نزدیک به ده درصد،تعلق گیرد. گرچه این وام و دریافت آن،در میان خود فرهنگیان هم،منتقدانی جدی دارد از آن رو که این وام را واکنشی شتاب زده و تا اندازه ای انحرافی به اعتراض های فرهنگیان می دانند.

به هر رو،از بررسی آنچه که این روزها در آموزش و پرورش می گذرد چه بسا بتوان گفت که روند شتاب زدگی در تصمیم ها،رو به افزایش نهاده است.

3 نظر

 1. طرح رتبه بند معلمان هم از این شتاب زدگی است که بدون کارشناسی می خواهند یک شبه اجرا کنند وقتی پایه ششم را بدون مطالعه به ابتدایی تحمیل کردند من اقای وحید عالمیان پرسیدم این پایه ششم برای کلاس چند پایه مناسب نیست در جواب گفت وزیر گفته همین امشب طرح را اجرا کنید حالا یک معلم ابتدایی بااین مشکلات باید برود دنبال تحقیق و نوشتن کتاب تا رتبه بگیرد مگر همین کار روزانه او تحقیق نیست ای همکاران شورای عالی آموزش وپرورش بر اساس سابقه تدریس و مدرک تحصیلی حقوق را افزایش بدهید کسی هم اعتراض ندارد

 2. معلم ناشناس

  سلام دوستان
  این پیام رو یک هموطن فهیم با شغل آزاد برام فرستاده بود و خواهش کرده بود در گروهها نشر بدید.
  کدام قشر بیشتر تعطيلند و کم کار
  و حقوق زیادی میگیرند؟ ؟؟؟
  ..

  کارمندان دولت هر سال یک ماه مرخصی دارند

  در پایان هر ماه به کارمندان حداقل 80 ساعت اضافه کار میدهند یعنی در ماه حداقل ده روز پول کاری که اصلا انجام نشده است دریافت می کنند
  در طول سال میشود حداقل 120 روز
  یعنی 4 ماه

  پس تمامی کارکنان دولت در سال حداقل 5 ماه بیکارند.

  و حقوقشان هم حداقل دو برابر معلمان
  ..
  ضمناً کارمندان هر سال 2 ماه حقوق کامل را پاداش میگیرند
  غیر از عیدی و دیگر مزایا

  این شد که 7 ماه حقوق دریافتی بدون کار برای کارمندان محترم
  غیر فرهنگیان ارجمند

 3. در مقابل دریافت های چندین میلیونی بسیاری از کارمندان دیگر این وام پنج ملیونی فقط جهت تغییر فضا بود و بس . ما از فرق می نالیم نه از فقر .