سرخط خبرها
خانه / کارگران / سرنوشت کارگران واگن پارس در دست کارفرمایی است که بالاتر از قانون ایستاده است
سرنوشت کارگران واگن پارس در دست کارفرمایی است که بالاتر از قانون ایستاده است

سرنوشت کارگران واگن پارس در دست کارفرمایی است که بالاتر از قانون ایستاده است

نه روز از اعتصاب کارگران واگن پارس اراک می گذرد. این کارگران از روز سوم دی ماه در اعتراض به اخراج رئیس نهاد کارگری این واحد تولیدی، آقای درخشنده بخت دست از کار کشیده و خط تولید را متوقف کرده اند. سوال اینجاست که  این نماینده کارگری چرا اخراج شده است، چرا کارفرما از تمدید قرارداد او جلوگیری می کند و چه عواملی باعث می شود که  نماینده کارگران حتی در یک  نهاد کارگری دولت ساخته یعنی شورای اسلامی کار هم تا پایان دوران نمایندگی، از اخراج مصون نباشد.

روز هشتم دیماه خبرگزاری ایلنا از تصمیم شورای تامین استان مرکزی مبنی بر لغو حکم اخراج آقای درخشنده بخت خبر می دهد، اما کارفرما در روزهای بعد گرچه دریافت نامه از طرف شورای تامین را تایید می کند اما لغو حکم اخراج را نمی پذیرد.

کارفرما یا سهامدار اصلی این کارخانه کیست که نه مصونیت قانونی نمایندگی را قبول دارد (آقای درخشنده بخت تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده در شورای اسلامی کار عضویت دارد) و نه به نتایج مذاکرات مسئولان و کارگران وقعی می نهد.

در واقع کارفرما که حکم صادره شورای تامین را نمی پذیرد و در حالیکه معاون سیاسی امنیتی استان مرکزی روز هشتم دی اعلام می کند که باید با نماینده کارگران قرارداد منعقد شود، همچنان بر طبل مخالفت بر کارگران می کوبد، قرارگاه خاتم الاوصیا سپاه پاسداران است. نمایندگان این قرارگاه بارها در جمع کارگران معترض حاضر شده و اعلام کرده اند عدم تمدید قرارداد با نظر این قرارگاه صورت گرفته است.

اما این اولین بار نیست که کارگران پروژه ها و کارخانه های تحت پیمانکاری قرارگاههای سپاه، یک همچین وضعیتی را تجربه می کنند. سایت کلمه در تاریخ هفتم دی ماه در گزارشی، مواردی از  دست اندازی های بی شمار و بی رویه قرارگاههای سپاه در قالب پیمانکاران اقتصادی بر منابع ملی را برمی شمارد، در این گزارش نمونه های بسیاری می بینیم.  نمونه هایی مانند تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به همین قرارگاه یعنی خاتم الاوصیا در سال 91 برای ساخت سد در تاجیکستان  و واگذاری بیش از 50 مورد قراردادهای حوزه نفت و گاز به دو قرارگاه خاتم الانبیا و خاتم الاوصیا. در این گزارش می خوانیم سه ماه پیش نیز جمعی از کارگران بیکار شده پروژه «پل میان گذر» دریاچه ارومیه که زیر نظر شرکت «صنایع دریایی ایران صدرا» وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه فعالیت دارند، با امضای طوماری از پرداخت نشدن حدود ۹ ماه حقوق معوقه خود خبر دادند. کارگران بیکار شده پل میانگذر ارومیه در این طومار  با اشاره به اینکه شرکت صدرا به بهانه مشکلات مالی از ۹ ماه گذشته وضعیت شغلی آنها را بلاتکلیف کرده است، نوشتند: از سال ۸۲ که شرکت صنایع دریایی ایران صدرا فعالیت خود را در پروژه پل میان‌گذر ارومیه آغاز کرد، ۴۰۰ کارگر مشغول به کار شدند اما تا امروز تعداد کارگران شاغل در این پروژه به ۳۰ نفر کاهش یافته است .

طبیعی است که قرارگاه سپاه در مقام کارفرما  یک بنگاه اقتصادی متعارف نیست و بسیار طبیعی است که این پیمانکاران به اصطلاح اقتصادی که هم نظامی هستند و هم سیاسی و  امنیتی، بالاتر از همه تصمیمات و مصوبات جایگاه مطمئنی داشته باشند، نه چانه زنی و مذاکره با کارگران را به رسمیت بشناسند، نه تصمیمات دولت و نه قانون کار را. و بسیار بسیار طبیعی است که نماینده این کارفرماها با ابزارهای قدرتی که در دست دارد بتواند به راحتی رودرروی کارگران معترض بایستد، آنها را تهدید کند و شبانه علیه اعتصابیون شبنامه توزیع کند.

در این میان سرنوشت کارگران بیشماری در پروژهای مختلف گازی و نفتی و در واحدهای تولیدی بسیاری همانند سرنوشت کارگران واگن پارس در دست این ابرغول های فراقانونی است که در شرایط فعلی هیچ سودی جز تخریب اقتصاد، به هدر دادن منابع ملی و بهره کشی از نیروی کار ندارند.

مقامات مسئول هم که در جلسه شورای تامین شرکت کرده اند بهتر است هر چه زودتر به ناکارآمدی ابزارهای خود و ضعف و ناتوانی  در مقابل این دستگاههای عریض و طویل فراقانونی اعتراف کنند. در غیر این صورت، با این نامه ها و احکام و مصوباتی که بی جواب می ماند هم عرض خود می برند و هم زحمت دیگران می دارند…..

نسرین هزاره مقدم