سرخط خبرها
خانه / کارگران / مرگ یک کارگر در تهران بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران شهرداری
مرگ یک کارگر در تهران بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران شهرداری

مرگ یک کارگر در تهران بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران شهرداری

نسرین هزاره مقدم

بسیاری از ما بارها شاهد برخورد خشن ماموران  شهرداری با فروشندگان دوره گرد و دستفروشان در سطح شهرها بوده ایم، اما این اولین بار است که این برخوردها به مرگ  یک کارگر می انجامد.

علی چراغی، کارگری که تنها ممر درآمدش خرید و فروش ضایعات با وانت بار بود، بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران گشت سد معبر منسوب به ناحیه 4 منطقه 4 شهرداری تهران، به مدت یک هفته در بیمارستان بستری می شود، اما ضربات وارده به سر او به حدی شدید بود که در نهایت، روز پنج شنبه 23 مرداد ماه در بیمارستان نورافشار تهران جان باخت.

خانواده این کارگر متوفی به ایلنا گفته اند که او روز 16 مرداد به همراه پسر 14 ساله اش به منطقه تهرانپارس رفته بود که در ساعت 10 صبح، حوالی اتوبان باقری با ماموران شهرداری درگیر می شود.

پسر 14 ساله علی چراغی در مورد روز حادثه به خبرنگار ایلنا چنین می گوید: “پس از درگیری با ماموران سد معبر، پدرم قصد تماس با پلیس 110 را داشت که چند مامور همزمان با پدرم درگیر شدند و یکی از آنها با پنجه بکس ضربه ای به سر پدرم وارد کرد و پدرم به زمین افتاد. بعد از دخالت کسبه محل، هر چهار مامور سوار بر وانت، از صحنه گریختند.”

در گزارش پزشکی قانونی به تاریخ هجدهم مرداد یعنی پنج روز پیش از وفات علی چراغی، کاهش سطح هوشیاری و خونریزی مغزی نامبرده بر اثر اصابت جسم سخت به سر، تایید شده است.

همه شاهدان این حادثه نیز که در محل حاضر بوده اند، در گفتگو با ایلنا، جزییات واقعه و صحت ضرب و شتم شدید علی چراغی توسط ماموران منتسب به شهرداری را تایید کرده اند.

در حالی که همه شواهد و قراین از اصابت جسم سخت یا همان پنجه بوکس به سر متوفی حکایت دارد، سوال اساسی این است که چرا ماموران گشت سد معبر شهرداری، مجهز به ابزارهای خشونت مانند پنجه بوکس و باتوم هستند؟ چه مرجع یا نهادی مجوز حمل این ادوات خطرناک را صادر می کند. غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به خبرنگار ایلنا که از او پرسید آیا ماموران گشت سد معبر شهرداری برای حمل باتوم، گاز اشک آور و پنجه بوکس مجوز دارند؟ پاسخ داد: “از این مساله بی اطلاعم.” و از آن جالبتر سخنان شهردار منطقه چهار تهران است که ادعا کرده موضوع کشته شدن این کارگر، هیچ ارتباطی به شهرداری ندارد.

نگرانی خانواده چراغی به همینجا ختم نمی شود. بر طبق اظهارات همسر مرحوم علی چراغی، گزارشی در مورد مرگ خشونت بار متوفی توسط صدا و سیما ضبط شده که از رسانه ملی پخش نشده. پس از پیگیریهای خانواده چراغی، صدا و سیما پاسخ داده که هنوز برای پخش این گزارش زود است، این گزارش باید تکمیل شود.

………………………………………………….

خانواده مقتول، پرونده شکایتی در شعبه 10 بازپرسی مجتمع قضایی تهران تشکیل داده اند. اما ای کاش این پرونده مثل خیلی موارد دیگر، در محاق فراموشی یا اهمال عمدی نیفتد و به نتیجه برسد، ای کاش همه عاملان این خشونت و همه آمران آن یعنی کسانی که اجازه حمل ابزارهای خشونت را صادر کرده اند، شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند. چرا که مظلومانه تر از این مرگ وجود ندارد. کارگری به جرم امرار معاش، به حدی توسط ماموران مضروب شود که یک هفته بعد، در بیمارستان جان بسپارد.