سرخط خبرها
خانه / معلمان / طرح رتبه بندی و سخنان عوام فریبانه فانی
طرح رتبه بندی و سخنان عوام فریبانه فانی

طرح رتبه بندی و سخنان عوام فریبانه فانی

مهدی فتحی/دبیر ریاضی ناحیه یک سنندج

طرح رتبه بندی که در دولت قبل تصویب شد و قرار بود از سال 92 بصورت کامل اجرایی شود، طرحی بود که قرار بود معلمانِ با سنوات و مدارک بالاتر را هم سطح اساتید و هیئت علمی دانشگاه ها نموده و تا 80 درصدِ حقوق و مزایای یک عضو هیئت علمی دانشگاه ها به یک معلم با سنوات و مدرک معادلِ ایشان پرداخت شود . این طرح بخاطر کمبود منابع مالی کاملا به محاق رفت. و دولت حاضر نشد آن را به اجرا در آورد . اما بعد از آنکه معلمان به وضعیت بسیار وخیم معیشتی خود اعتراض های شدیدی کردند، و در سال 94 این اعتراض ها به اوج خود رسید و کم کم به تجمعات پی در پی جلوی ادارات کل آموزش و پرورش و مجلس شورای اسلامی تبدیل شد، دولت و مجلس به خود آمده و برای کنترل اوضاع دوباره موضوع طرح رتبه بندی را به میان کشیدند . اما این بار دولت طرح را طوری دست کاری کرد که نه تنها هیچ شباهتی با طرح اصلی رتبه بندی ندارد، و هیچ آیتمی از طرح اصلی رتبه بندی در اینجا مورد توجه و بررسی قرار نگرفته است ، بلکه همین طرح ناقص و کاملا تغییر یافته را نیز به چند قسمت تقسیم کرده و ادعا کردند که در چهار فاز این طرح به مرور اجرایی می شود .
در این میان فانی که رسانه ای ترین وزیر دولت تدبیر و امید است، بارها و بارها در رسانه ها و تلویزیون حضور یافته و اعلام کرد که 4850 میلیارد تومان اعتبار برای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است و معلمان دیگر نگران تامین اعتبار برای اجرای این طرح نباشند . و قول بهبود حقوق و مزایای معلمان را با اجرای این طرح به معلمان داد. وی اظهار داشت که 1350 میلیارد تومان از این اعتبار برای 6 ماهه دوم سال 94 در نظر گرفته شده و 3500 میلیارد تومان نیز برای سال 95 ، و این موضوع باعث خواهد شد که فاصله حقوق و مزایای فرهنگیان با دیگر کارمندان دولت به حداقل برسد.
حال سوال اینجاست که این 3500 میلیاردی که به سال 95 اختصاص یافته ، به چه صورت برای رتبه بندی برنامه ریزی شده است؟ آیا این 3500 میلیارد تومان مربوط به فاز اول و در ادامه همان 1350 میلیاردی است که برای 6 ماهه دوم سال 94 به اجرا در آمده؟ و یا چیزی خارج از آن موضوع ، و مربوط به فاز دوم است؟ چون اگر مربوط به فاز اول باشد بدان معنا است که 1350 میلیارد برای 6 ماه از سال 94 و 2700 میلیارد برای 12 ماه سال 95 مصرف شده، و صرفا 800 میلیارد برای اجرای فاز دوم در سال 95 باقی می ماند که با توجه به افزوده شدن معلمانی که در فاز نخست، رتبه بندی شامل حالشان نشد، و قرار گرفتن آنها در آیتم سنواتی فاز اولِ طرح رتبه بندی، یعنی خروج تعدادی از آنها از زیر 6 سال سنوات به بالای 6 سال و همچنین 750 هزار معلمی که در فاز اول در طرح رتبه بندی گنجانده شدند ، این مبلغ 800 میلیارد تومان هیچ افزایش قابل توجهی را برای معلمان در پی نخواهد داشت . و تقریبا بطور میانگین چیزی حدود 80 هزار تومان افزایش ماهانه حاصل از اجرای فاز دوم طرح رتبه بندی شامل حال هر معلم می شود .
اما اگر 3500 میلیاردِ تامین اعتبار شده برای سال 95 صرفا به فاز دوم رتبه بندی اختصاص یافته باشد، می بایست در امسال بطور متوسط به هر معلم مبلغی حدود 360 هزارتومان بصورت ماهانه اضافه شده و در حکم کارگزینی و فیش حقوقی معلمان دیده شود . که تفاوتش با مورد قبلی ماهیانه مبلغی حدود 280 هزار تومان است . لذا وزیر محترم باید کاملا روشنگری نماید که موضوع از چه قرار است؟ و آیا این همه شانتاژ خبری و قرار دادنِ جامعه در مقابل معلمان، بطوریکه همگی معلمان را زیاده خواه و همیشه معترض می پندارند همانند طبل تو خالی بوده است؟ یا لااقل این طرح، تغییری در اوضاع دریافتی معلمان ایجاد می نماید؟ هرچند باحقوق و مزایای بسیار پایین تر از خط فقری که فرهنگیان دریافت می کنند، بعید می دانیم که با این طرح های ناقص و صرفا رسانه ای، بشود فاصله زیادِ ایجاد شده میان حقوق معلمان و کارمندان دیگر ادارات کم شده و به حداقل برسد .