سرخط خبرها
خانه / کارگران / عدم پرداخت مطالبات 850کارگر کارخانه کاشی اصفهان پس از5سال!
عدم پرداخت مطالبات 850کارگر کارخانه کاشی اصفهان پس از5سال!

عدم پرداخت مطالبات 850کارگر کارخانه کاشی اصفهان پس از5سال!

سهام اصلی کارخانه کاشی اصفهان به نام بانک ملی بود که از سه سال قبل به دلیل مشکلاتی که برای این شرکت به وجود آمد به بخش خصوصی واگذار شد.

رقم بدهی این شرکت به بانک‌ها، سازمان تامین اجتماعی، اداره آب، برق و گازرقمی حدود ۵۰ میلیارد تومان است.این کارخانه که دارای ۸۵۰ نفر کارگر است . با فروش کارخانه وعلیرغم تاکیدی که درزمان قرار داد واگذاری به هیات مدیره مبنی برپرداخت مزایا به کارگران بصورت روال قبل شد اما این کار صورت نگرفت.

بدنبال بالا گرفتن اختلافات بین کارگران وکارفرمایان،۲۸ اسفند سال ۹۱ جلسه‌ای فوری برای رفع مشکل این کارخانه درکمیسیون کارگری استان برگزار شد.این اختلافات به دلیل آن بود که کارفرما ۳ میلیارد تومان در طول سال‌های ۸۹ تا ۹۱ از بابت پرداخت بهره وری و پرداخت بن، به کارگران بدهکار است، که دراین جلسه مدیریت شرکت متعهد شد که در قالب ۶۰ قسط تمامی بدهی کارگران را پرداخت کند.

کارفرما فقط ۱۵ قسط از این بدهی را پرداخت کرد و بقیه این معوقات هنوز باقی مانده است و عملا حقوق کارگران به دلیل مشکلات شرکت و هیات مدیره همچنان پا برجا است تا اینکه کارگران در پایان سال ۹۲ به این مسائل معترض شده و دست به اعتصاب ۳ روزه زدنند. که در این زمان مدیران استان و کمیسیون کارگری تصمیماتی را برای حل مشکل کارخانه از جمله تعامل تامین اجتماعی برای ارائه خدمات بیمه بدون دریافت وجه کرد و کمک‌هایی نیز برای پرداخت بدهی‌های آب و برق و گاز نیزصورت گرفت تا تولید شرکت مجددا به راه بیفتد.

دراین میان خواسته کارگران این بود که تغییراتی در هیات مدیره و پرداخت به موقع حقوق کارگران اتفاق بیفتد که متاسفتانه این کار رخ نداد و حتی مجمع عمومی هیئت مدیره برای انتخاب مدیرعامل جدید هم برگزار نشد.

کارگران همچنان مطالباتی چون طلب بهره وری و پرداخت بن سال ۹۱ را دارند.

کارگران این شرکت مطالباتی دارند که خواسته‌های آنان در درجه اول تامین مواد اولیه برای تولید، ارسال حق بیمه وپرداخت حقوق درموعد مقرر است.

برگرفته ازیک گزارش ایلنا بتاریخ4آذر