سرخط خبرها
خانه / معلمان / علي مطهري: قوه قضاييه درباره بازداشت اعضاي كانون صنفي معلمان توضيح بدهد
علي مطهري: قوه قضاييه درباره بازداشت اعضاي كانون صنفي معلمان توضيح بدهد

علي مطهري: قوه قضاييه درباره بازداشت اعضاي كانون صنفي معلمان توضيح بدهد

نشریه الکترونیکی جار پرس 

سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ 

به گزارش جارپرس، در آستانه ماه مهر و آغاز سال تحصيلي جديد شاهد موجي از بازداشت ها در كانون صنفي معلمان از سوي نهادهاي امنيتي هستيم، به اين ترتيب كه طي 9 روز گذشته سه تن از فعالان صنفي معلمان بازداشت شدند.

روز نهم شهريور ماه محمد رضا نیک‌نژاد و مهدی بهلولی و همچنين پانزدهم شهريور ماه محمود بهشتي لنگرودي سخنگوي كانون صنفي معلمان بازداشت شدند.

اين در حالي است كه محمدرضا نیک‌نژاد و مهدی بهلولی پيش از دستگيري، با فاني وزير آموزش و پرورش ديدار داشته‌اند؛ همچنين محمود بهشتي لنگرودي يك روز پيش از بازداشت طي ديداري با محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت به بيان مشكلات معلمان پرداخته بود و در مجموع به اين نتيجه رسيدند كه نوبخت ديدار هاي منظم هفتگي با اعضاي كانون صنفي داشته باشد.

از سوي ديگر رسول بداقي، اسماعيل عبدي و علي اكبر باغاني از گذشته همچنان در زندان بسر مي برند.

علي مطهري، نماینده مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه در پاسخ به خبرنگار پارلماني جارپرس مبني بر اينكه خواسته اين افراد عمدتا صنفي مي باشد و آيا كميسيون فرهنگي مجلس براي اينگونه اتفاقات اقداماتي را مد نظر دارد يا خير؟ گفت اين موضوع به كميسيون فرهنگي مجلس ارتباط ندارد بلكه به كميسيون آموزش و تحقيقات مربوط است؛ اما به هر حال هر نماينده اي در مقابل اين موضوع مسووليت دارد.

وي ضمن اظهار بي اطلاعي از اتهامات و دلايل بازداشت اين افراد، تصريح كرد : مطلب مهم اين است كه قوه قضاييه بايد درباره علت بازداشت آن ها توضيح بدهد.

مطهري اضافه كرد : اينكه افرادي بازداشت بشوند و هيچ توضيحي به مردم داده نشود كار درستي نيست. مردم بايد در جريان امور قرار بگيرند و این طور نباشد که خبر آن را از رسانه‌های خارجی دریافت کنند.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس در پاسخ به اين كه حكم بازداشت بهشتي لنگرودي مربوط به تاريخ پنجم مرداد ماه بوده است كه تا زمان دستگيري وي يعني دقيقا يك روز پس از ديدار با نوبخت معلق نگه داشته شده است و نيك‌نژاد و بهلولي نيز شرايط نسبتا مشابهي داشته‌اند كه در آستانه ماه مهر دستگير شده‌اند، دليل اين امر چيست؟ عنوان كرد: اين سوال را بايد از مسوولان قضایی یا امنیتی و اطلاعاتی بپرسيد، بنده نمي‌توانم پاسخ بدهم، اما به طور کلی وقتي كسي بازداشت مي شود، بايد از طرف مراجع مسوول در اسرع وقت لااقل به خانواده‌اش توضيح داده شود كه به چه اتهامي و در کجا بازداشت شده است. این از حقوق متهم است و در قانون آمده است.

علي مطهري در پاسخ به اينكه آيا با اينگونه حركت ها موافق است كه حكم صادره براي بازداشت در تاريخ پنجم مرداد آنقدر معلق مي ماند تا يك روز پس از ديدار با نوبخت اقدام شود، گفت: عرض کردم، اینها را باید از مسئولان مربوط بپرسید.

وي در پايان تصريح كرد: متاسفانه مجلس در اين گونه حوادث اساسا وارد نمي شود و عكس‌العمل نشان نمي‌دهد؛ اگر ما يك مجلس زنده داشتيم، مقامات مسوول به موقع اطلاع‌رسانی می‌کردند و پاسخگو بودند.

http://www.jaarpress.ir/siasi/majles/16437-s.html