سرخط خبرها
خانه / معلمان / فانی را فراموش کنید/ عکس گرفتن و توئیت کردن، بنیان های مدارس فرسوده را مقاوم نمی کند

فانی را فراموش کنید/ عکس گرفتن و توئیت کردن، بنیان های مدارس فرسوده را مقاوم نمی کند

جعفر ابراهیمی

آن دیواری که بر سر حمیدرضا گنگوزهی ریگی آوار شد پی و بنیانش نه توسط باد و باران، بلکه در سایه بی‌تدبیری فرادستان پیش‌تر سست شده بود. گویی دیوار بی‌بنیان همسایه به‌عنوان متهم ردیف اول باید محاکمه گردد تا فانی بقای خود را در یک شو سر تا به پا ساختگی تضمین کند. کاش فانی می‌دانست که تنها راه فرار از نامی که با خود یدک می‌کشد یک کار بود و آن استعفا. علی‌اصغر تنها اگر استعفا می‌داد فانی نمی‌شد و نامش می‌ماند اما او و تدبیرش را گریزی از پیوند با میز وزارت نیست ازاین‌رو او علی‌اصغر فانی است و باید فراموشش کرد و بجای پرداختن به عملکرد وزیری که امیدی بدان نیست به‌نقد ساختاری اهتمام ورزید که دیوار همسایه بالقوه آوار مرگ دانش آموزان و معلمان است.

در این یادداشت کوتاه می‌کوشم از آمار و ارقام تکراری و روشن در مورد وضعیت کالبدی مدارس بگذرم و توجه خوانندگان را به این نکته اساسی جلب نمایم که در کنار مطالبات صنفی و معیشتیِ بر حقِ معلمان در طی 15 ماه اخیر، همواره بحث کیفیت آموزشی و بخصوص استانداردسازی و ایمن‌سازی مدارس مطالبه جدی فعالان صنفی و کانون‌های سراسر کشور بوده است اما دولت و آموزش‌وپرورش هرگز این رویکرد را جدی نگرفتند. از این منظر نمی‌توان حادثه مدرسه روستای نوکجو روتک خاش را فارغ از مشکلات ساختاری و ریشه‌ای نظام آموزشی مورد تحلیل قرارداد.

اما وقتی این حادثه در استان سیستان و بلوچستان رخ می‌دهد و آن‌هم در نقطه صفر مرزی مسئله اندکی تغییر می‌کند. چراکه تبعیض و محرومیت مضاعف از ویژگی بارز این مناطق است تبعیضی که چهره زشتش را با مرگ این‌چنینی و نیز کودکان بازمانده از تحصیل، بی شناسنامه و بی‌هویت نمایان می‌سازد تبعیضی که روستای محرومی را به تصویر می‌کشد که تمام مردانش به خاطر شکستن حصار فقر و نداری به قاچاق و سپس مرگ و اعدام تن داده‌اند. تصویری که آن روی سکه سرمایه سالاری افسارگسیخته اقلیتی است که کسی حساب‌وکتاب ثروت یک‌شبه آن‌ها را ندارد هرچند مردم را تاراج کرده‌اند اما همچنان به خاطر برخورداری از رانت در حاشیه امنیت به سر می‌برند و به‌جایش معلمان و کارگرانی دربند و زندان می‌شوند که چیزی جز مطالبه یک زندگی شرافتمندانه خواسته آنان نیست.

از این منظر نباید از فانی و امثال او انتظار استعفا داشت که چرا فلسفه وجودی و سیاست‌های کلان اقتصادی دست راستی این افراد در بازتولید این شرایط نابرابر اقتصادی و اجتماعی است. برای همین منظور هم‌ گروه رسانه‌ای فانی و هم ژنرال‌های رسانه‌ای منتسب به دولت روحانی می‌کوشند با پاک کردن صورت‌مسئله اصلی، با اجرای شو نمایشی دیدار از منطقه و ملاقات با خانواده معلم زیر آوار مانده، خود را از زیر آوار انتقادات دیروز و امروز رها نمایند و با دوگانه سازی و تفکیک نوع برخورد دولت دهم و یازدهم با حادثه مشابه اصل قصه را به محاق ببرند.

اما این افراد غافل از این نکته اساسی هستند که حقیقت به خاطر ذات خود فراتر از تصویری که ساخته می‌شود میل به افشا دارد و نمی‌توان تبعیض مضاعف در نقاط مرزی، سلب مالکیت از محرومان و عدم امنیت شغلی حمیدرضا گنگوزهی ریگی و همکارانش را با استخدام همسر وی لاپوشانی کرد این ادعای آموزش‌وپرورش که همسر معلم فداکار استخدام خواهد شد عین عوام‌فریبی و پوپولیسم است و نباید به‌سادگی در دوگانه سازی برخورد فانی و حاجی بابایی مورد غفلت قرار گیرد. چراکه تا زمانی که وزیر و وزارتخانه مسئولیت خود را در این حادثه قبول نکرده‌اند نمی‌توان رفتار او را متفاوت از رفتار حاجی بابایی تصور کرد.

کسانی که به آن تصویر دختر رنجدیده حمیدرضاگنگوزهی در آغوش فانی دل‌خوش کرده‌اند و در برابر مسئله اصلی که همان فقدان ایمنی مدارس و محرومیت و ستم اقتصادی لب فروبسته‌اند در ایجاد حوادث مشابه در آینده نقش دارند. دلسوزی دولت، فانی و وزارتخانه متبوعش و توئیت کردن و عکس گرفتن بنیان‌های سست مدارس فرسوده را مقاوم نخواهد کرد. این دلسوزی‌ها مانند دلسوزی دلواپسانی است که امروز می‌خواهند از این حادثه برای اعتبار ازدست‌داده خود چاره‌ای چیزی سر هم کنند؛ اما این هر دو بر یک مدار می‌چرخند و مسائل جناحی و سیاسی خود را بر منافع اکثریت بخصوص زحمتکشان ترجیح می‌دهند و تنها با مطالبه صنفی و آموزشی و تأکید بر حق‌وحقوق دانش آموزان و معلمان در مناطق محروم است که چهره واقعی این افراد مشخص می‌شود. عدالت و توسعه آموزشی در مناطق محروم را نمی‌شود با برگزاری همایش و اجلاس تأمین نمود. این حق درگرو به رسمیت شناختن حقوق اساسی و آزادی‌های اجتماعی و فردی ازجمله حق تشکل یابی مستقل ذی‌نفعان آموزشی بخصوص معلمان محقق خواهد شد چیزی که دولت همسو با مجلس جدی‌ترین سد آن است.