سرخط خبرها
خانه / کارگران / فشار مضاعف کارفرما برای شکستن اعتصاب کارگران لوله و نورد صفا
فشار مضاعف کارفرما برای شکستن اعتصاب کارگران لوله و نورد صفا

فشار مضاعف کارفرما برای شکستن اعتصاب کارگران لوله و نورد صفا

حقوق معلم و کارگر

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال حضور  معاون سیاسی امنیتی فرمانداری ساوه، رئیس اداره کار و مدیر عامل کارخانجات لوله و نورد صفا در مجمع عمومی کارگران در روز 28 اردیبهشت و تلاش برای شکستن اعتصاب کارگران با وعده های توخالی  و وادار کردن آنان به کار با شکم گرسنه، بیش از یک هزار کارگر این کارخانه مصمم و متحد به اعتصاب ادامه دادند.

بنا بر این گزارش، کارفرما در اقدامی دیگر برای درهم شکستن اعتصاب کارگران بار دیگر از صبح روز چهارشنبه کارخانه را تعطیل و اعلام کرد روز پنج شنبه یکماه از دستمزد معوقه کارگران به حساب شان واریز خواهد شد.

در عین حال، ایلنا به تاریخ دوم خرداد گزارش داده است، در سی و سومین روز اعتصاب کارگران لوله و نورد صفا  حدود ۱۰ کارگر معترض این کارخانه به بهانه اتمام قرارداد اخراج شده اند. هنوز کارگران از تعداد دقیق اخراجی‌ها اطلاع ندارند.

منابع کارگری می‌گویند بیشتر این کارگران به دلیل شرکت فعال در اعتراضات صنفی در لیست اخراجی‌ها قرار گرفته‌اند.

به همه فشارها و تهدیدهای فوق باید یک نکته را هم بیفزاییم:

در هفته گذشته، شاپور احسانی راد، عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد و از مشاوران این کارگران، شبانه بازداشت شد. قصد اصلی از این بازداشت، خاتمه بخشیدن به اعتصاب و شکستن اتحاد کارگران بود. اما هنگامی که این حربه به نتیجه دلخواه نرسید، کارفرما گزینه های بعدی را در دستور کار قرار داد: تهدید به تعطیلی کارخانه و در نهایت اخراج معترضان.

فشار و تهدید و اخراج، ظالمانه ترین روش های پاسخگویی به اعتراضات قانونی کارگرانی است که چند ماه دستمزد و بیمه بدهکارند. این روش های سرکوب پیدا و پنهان، نخ نما و ناعادلانه باید متوقف گردد.

سوال اینجاست که چرا کارفرمایان هیچ گاه حاضر به مذاکره عادلانه و شنیدن صدای حق خواهی کارگران نیستند؟ سوال اینجاست که شکستن اعتصابات با هرحربه ای و به هر قیمتی و در حالی که مطالبات قانونی کارگران پاسخ داده نمی شود، چه زمانی قرار است متوقف گردد؟؟

حرف یک چیز است و خواسته بسیار ساده است: حقوق صنفی کارگران را به رسمیت بشناسید. فشارهای امنیتی و اخراج را متوقف کنید!