سرخط خبرها
خانه / معلمان / قطعنامه فعالین مستقل صنفی فرهنگیان سنندج به مناسبت 12 اردیبهشت ، روز معلم

قطعنامه فعالین مستقل صنفی فرهنگیان سنندج به مناسبت 12 اردیبهشت ، روز معلم

به نام خداوند جان و خرد
دوازدهم اردیبهشت هر سال به مناسبت شهادت شهید مطهری در کشور روز معلم و از 12 تا 19 اردیبهشت از طرف دولت هفته معلم نام گذاری شده است .
این در حالی است که سال هاست معلمین این سرزمین در تنگنا قرار داشته و اوضاع معیشتی مناسبی ندارند . و با اینکه خط فقر در جامعه بیش از سه و نیم میلیون تومان است معلمان همچنان دستمزدشان خیلی پایین تر از خط فقر بوده و وعده وعید های دولت و مجلس در تمامی ادوار هیچگاه جامه عمل نپوشیده و فقط در حد شانتاژ خبری و خودنمایی رسانه ای باقی مانده است .
همچنین بار امنیتی حاکم بر معلمان و فعالین صنفی در پی احضار ها و تهدید ها و گرفتن تعهدات کتبی از آنان و در پاره ای از مواقع زندان و تبعید آنان همچنان ادامه داشته و سیاست دولت و نظام در قبال معلمان زحمتکش و دلسوز نه در شأن معلمان بوده و نه نشانه هایی از بهبود را در خود دارد . از سویی دیگر دولت با عدم تمکین به قانون اساسی و فرار از اصل 30 این قانون ، با پولی کردن مدارس و فشار بر دانش آموزان و اولیای آنان ، بر تعداد ترک تحصیل ها و کودکان کار در جامعه افزوده و همچنان بر طبل این سیاست نادرست می کوبد . همچنین با عدم تمدید پروانه کانون ها و انجمن های صنفی و عدم صدور مجوز برای ثبت تشکل ها و اتحادیه های صنفی جدید فرهنگیان عملا وعده های خود را مبنی بر حمایت از تشکل های صنفی فراموش کرده و وقَعی هم به آنها نمی نهد .
مدارس تخریبی ، اجاره ای ، کپری و… همچنان در کشور فراوان بوده و هر روز شاهد اتفاقات ناگوار جدیدی در این نوع مدارس می باشیم . و دولت و مسئولین هیچ چاره اساسی برای آنها نمی اندیشند .
هر ساله آموزش و پرورش دچار کسری بودجه بوده و در پرداخت معوقات و مطالبات فرهنگیان ، عمدی و غیر عمدی سهل انگاری می نماید و هیچ گاه برای آن تدبیری درست اندیشیده نمی شود .
بر این اساس ما فرهنگیان و فعالین مستقل صنفی معلمان استان کردستان شهرستان سنندج این سیاست های نادرست و نسبتا مغرضانه را محکوم کرده و پیگیری موارد ذیل را از دولت و مسئولین به جد خواستاریم .

1- فزایش حقوق و مزایای فرهنگیان به بالاتر از خط فقر
2- تجهیز و نوسازی مدارس بطوری که معلمان و دانش آموزان در مدارس احساس امنیت کنند . نه اینکه هر لحظه منتظر حادثه ای ناگوار باشند .
3- برقراری عدالت آموزشی در مناطق حاشیه و رسیدگی بیشتر به اوضاع دانش آموزان این مناطق
4- برقراری بیمه تکمیلی مناسب و پایین آوردن هزینه های درمان برای فرهنگیان و خانواده های آنان
5- برداشتن فضای امنیتی از روی دوش معلمان و فعالین صنفی و قطع ارعاب ، تهدید و احضار فعالین صنفی فرهنگیان
6- برقراری دادگاه علنی با حضور هیئت منصفه برای فعالین صنفی معلمان و آزادی بی قید و شرط آنان از زندان در صورتی که فعالیت آنان از مدار صنفی خارج نشده است.
7- پرداخت کامل و یکجای پاداش پایان خدمت بازنشستگان زحمتکش فرهنگی به محض اتمام سنوات خدمت و زحمت ها و مشقات فراوانی که در این راه کشیده اند .
8- پرداخت حق الزحمه اضافه کاری و تصحیح اوراق امتحانی فرهنگیان بطور کامل ، بدون شانتاژ خبری و فرا فکنی رسانه ای
9- رسیدگی به وضعیت معلمان حق التدریس و مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمت در آموزش و پرورش
10- تمکین به اصل 30 قانون اساسی و تحصیل رایگان کودکان و نوجوانان و جوانان کشور
11- تمدید مجوز کانون های صنفی و صدور مجوز فعالیت برای تشکل های صنفی مستقل جدید فرهنگیان
12- برقراری حق مسکن و وام های کم بهره و بلند مدت همانند سایر کارکنان دولت
✍ معلمان و فعالین مستقل صنفی فرهنگیان سنندج – استان کردستان

یک نظر

  1. شمس الدین امانتی

    به: فعالین مستقل صنفی فرهنگیان سنندج.
    با سلام.
    ضروری می بود که بندی را نیز به وضعیت فلاکت بار سرایداران و خدمتگزاران اختصاص می دادید این قشر زحمتکش زمانی که شما محصل بودید خدمتگزار شما بودند، اکنون که معلم شدید آنها مجددآ خدمتگزار شما هستند.