سرخط خبرها
خانه / معلمان / لزوم آموزش مستمر معلمان
لزوم آموزش مستمر معلمان

لزوم آموزش مستمر معلمان

 

معلمان هسته اصلی تعلیم و تربیت و کلید کامیابی در ارائه یک سیستم آموزشی موفق هستند.

آموزش با کیفیت، حق هر دانش آموز است و احقاق این حق، مستلزم وجود معلمان کافی و آموزش یافته در سطح جامعه است. برآوردن این نیاز، به چند شرط اساسی وابسته است: وجود مراکز آموزشی برای معلمان، آموزش مداوم و مستمر معلمان و ارائه امکانات آموزشی به آنها در طول دوره تدریس.

در بسیاری از کشورهای جهان، سطح عمومی کیفیت علمی معلمان پایین است و این مساله، روند تعلیم و تربیت کل جامعه را دچار بحران می سازد. در راه رسیدن به اهداف عالیه در حیطه آموزش، نه تنها کمیت نیروهای آموزشی که کیفیت علمی این نیروها نیز نقش اساسی دارد.

فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان (EI)، مصرانه تاکید دارد که آموزش حرفه ای معلمان باید یکی ازبالاترین اولویت ها در بدنه سیاستگزاری جامعه و در تخصیص بودجه عمومی کشورها باشد.

EI، سیاست های راهبردی زیر را به عنوان یک چارچوب کلی برای اجرایی کردن آموزش معلمان در سطح وسیع در جامعه پیشنهاد می کند:

1-      همه معلمان باید قبل از شروع به تدریس، سطح بالایی از آموزش اولیه دریافت کنند.

2-      در طول دوران تدریس مخصوصا در سالهای اولیه، برای معلمان مربیانی از نیروهای باسابقه در نظر گرفته شود تا از تجارب حرفه ای و عملی بهره مند شوند.

3-      خدمات آموزشی می تواند از طریق وزارت آموزش و پرورش، اتحادیه های مستقل معلمان و یا در صورت لزوم، نهادهای آموزشی بین المللی ارائه شود.

4-      آموزش ضمن خدمت به طور مستمر انجام شود.

5-      علاوه بر دوره های آموزشی ضمن خدمت، در مواردی ممکن است نیاز باشد به بخشی از معلمان مرخصی شغلی داده شود تا دوره های آموزشی خاصی را تکمیل نمایند. در این حالت، باید پرداخت دستمزدهای این دسته از معلمان به طور کامل انجام شود و گروهی از معلمان جایگزین وجود داشته باشد که خلا آموزشی توسط آنها پر شود.

6-      ارزیابی علمی معلمان شاغل باید به صورت ادواری انجام شود، اما برنامه ریزی برای این ارزیابی و معیارهای آن باید از طریق توافقات دسته جمعی خود معلمان  حاصل شود.

 

برگرفته از وبسایت رسمی EI

http://www.ei-ie.or

4 نظر

 1. در هر جامعه ای ارزش ها تعریف شده اند ولی شوربختانه در جامعه ما آنچه ارزش دارد سرمایه و مال اندوزی است نه دانش .
  دانش آموزان امروزی هم باهوش اند و نمی توان به آن ها دروغ گفت و آنچه می بینند واقعیّت است نه حقیقت …
  اگر گوشه چشمی به جایگاه آموزگاران نظر افکنده شود ، و مقایسه ی کوچکی با آموزگاران دیگر کشورها انجام گیرد ، پی خواهیم برد که چگونه این سرمایه بزرگ ( مهندسان فرهنگ ) آسیب می بینند و چه ستمی نسبت به این قشر نجیب می گردد و در پی آن چه بد چشم اندازی برای نسل آینده خواهد بود .

 2. از اینکه مطلب آموزشی و صنفی از سایت آموزش بین الملل در سایت حقو ق معلم درج کردید تشکر می کنم .آگاهی از دستاورده های آموزش جهانی باعث با لا بردن کیفیت آموزش می شود مجله آموزش از سایت آموزش بین الملل ا منبع مفیدی است در جهت ارتقا ءکیفی آموزشی و صنفی است امید است با همیاری همکاران از آخرین مقالات آموزشی از مجلات آموزشی ترجمه گردد
  به امید موفقیت
  خاکساری
  20 اردیبهشت 93