سرخط خبرها
خانه / معلمان / لزوم همدلی و همزبانی دولت با فرهنگیان در سال جدید
لزوم همدلی و همزبانی دولت با فرهنگیان در سال جدید

لزوم همدلی و همزبانی دولت با فرهنگیان در سال جدید

محمد اسماعیلی,  دبیر آموزش و پرورش ارومیه

با آغاز سال جدید و نامگذاری آن با عنوان همدلی و همزبانی دولت و ملت، انتظار از دولت مردان آن است که پس از سالها همدلی و همزبانی قشر عظیم معلمان در سالهای سخت حماسه و پس از آن تحریم و وجود مشکلات بسیار در کشور با دولت ، اینک نوبت به دولت رسیده تا دین و وظیفه خود را به پاس تحمل سالها محرومیت و مشکلات معلمان در قبال انان جامه عمل بپوشاند. اگر عمل همدلی و همزبانی را عملی متقابل بین دولت و ملت بدانیم این وظیفه همدلی و همزبانی را نباید فقط مختص فرهنگیان به عنوان یکی از تاثیر گذار ترین آحاد جامعه دانسته و دولت و حاکمیت از وظابف ذاتی و قانونی خود در مقابل این قشر فرهیخته و تلاشگر سر باز زده و به بهانه ها و عناوین مختلف بر آن سرپوش گذارد. با نگاهی به اتفاقات و اعتراضات معلمان در سال گذشته نسبت به نا برابری و تبعیض در پرداخت ها نسبت به سایر کارکنان  دولت و سکوت معنادار و عدم پاسخگویی درست در مقابل خواسته های برحق معلمان و فرافکنی و پاک کردن صورت مساله توسط دولتمردان با عناوین و ترفندهای مختلف ،می توان نتیجه گرفت که در سال گذشته دولت تدبیر و امید با معلمان همدل و همزبان نبود و چه بسا در بسیاری موارد اقدامات سنجیده و اخلاقی معلمان را نوعی زیاده خواهی و بی ادبی تلقی نمود.!! که جای بسی سوال بی پاسخ و شرمندگی یرای عده ای داشت که قصد استفاده ابزاری از معلمان برای رسیدن به اهداف سیاسی و جناحی خود را داشتند حال چه در مجلس یا دولت.

امیدواریم در سال پیش رو برای تحقق شعار همدلی و همزبانی این بار و بیش از این با احساسات معلمان بازی نشده و با طرح های غیرشفاف و موانع عجیب همچون رتبه بندی که مورد اختلاف بسیاری از فرهنگیان است دولت به خواسته ی اصلی معلمان یعنی بالابردن ملموس و قابل قبول حقوق و مزایا همچون دیگر مستخدمین بشارت سالی پر از امید و تعالی و انگیزه برای معلمان داشته باشد. چراکه نمی توان کمافی السابق معلمان را در حاشیه قرار داده و از صبر و تحمل انان در سالهای اخیر سوء استفاده نمود.

اگر معتقد به شعار همدلی و همزبانی هستیم باید عملی کردن ان را از خود ( دولت و مجلس) شروع کرده سپس از جامعه انتظار عمل به ان را داشته باشیم. در غیر اینصورت تحقق این شعار جز در محدوده تراکت و پوستر های تبلیغاتی و سمینار ها و سربرگ نامه ها جایی نخواهد داشت. با امید به اینکه دولت محترم از آغاز سال نو با خواسته و مطالبات بر حق فرهنگیان همدل و همزبان شده و سپس انتظارات خود را از جامعه فرهنگیان مطالبه نماید.

 

23 نظر

 1. ه گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، پیش ازظهر امروز علی اصغر فانی در دیدار نوروزی با کارکنان حوزه ستادی که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به شعار سال 94 با عنوان «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» اظهار کرد: انتخاب شعار سال توسط مقام معظم رهبری «مدظله العالی» یک نعمت در کنار سایر توفیقات نظام مقدس جمهوری اسلامی است که آموزش وپرورش نقش بیشتری را در تحقق این شعار برعهده دارد.

  وی ارکان مختلف حاکمیت نظام و در رأس آن قوه مجریه را مخاطبان اصلی شعار نوروزی خواند و افزود: لازمه تحقق «همدلی و همزبانی» در بین اجزای کشور، اعتماد متقابل بین حاکمیت و ملت است و آموزش وپرورش همواره تلاش می کند همدلی و همزبانی را در جامعه تقویت کند.

  فانی با اشاره به فرمایش حضرت امام «ره» مبنی بر این که «مردم ولی نعمت ما هستند» خاطرنشان کرد: صداقت و اجابت درخواست های مردم لازمه تحقق، اعتماد ملت به دولت است و می تواند زمینه همدلی و همزبانی را در بین جامعه گسترش دهد.

  عضو کابینه تدبیر و امید عنوان کرد: امیداست که بتوانیم با هم فکری معلمان در تحقق شعار نوروزی گام های مؤثری را برداریم و باید سرمایه بزرگ خدمت به مردم را به نحو شایسته ای قدر بدانیم.

  وی تصریح کرد: سال 93 علی رغم همه سختی ها، زیرساخت های ماندگار و خوبی را در پی داشت که اجرای مطلوب سیاست پنج گانه آموزش وپرورش ، برگزاری طرح تعالی مدیریت مدرسه و در پایان تصویب لایحه رتبه بندی معلمان از جمله این اقدامات است.

  فانی رفع خلاء های انگیزشی و ارتقای شایستگی های حرفه ای را دو کارکرد اجرای طرح رتبه بندی معلمان عنوان کرد و افزود: امیداست که لایحه رتبه بندی معلمان در چهار رتبه پایه، ارشد، خبره وعالی در مهرماه سال جاری به نحو احسن اجرایی شود و بتواند نتایج خوبی را برای معلمان به ارمغان بیاورد.

 2. سلام به خدمت زحمتکشان بی مزد .حق دادنی نیست . گرفتنی است .توقعات ما باید مشخص باشد : (حقوق 3برابر )
  ابزار کار : ( اعتراض مداوم ومستمر . عدم برگزاری کلاس .عدم برگزاری امتحانات . عدم حضوردرحوزه های تصحیح اوراق نهایی )

 3. ضمن تبریک سال جدید به تمامی همکاران به قول یکی از همکاران هفته معلم برای اعتراض دیر است باید از 15 فروردین آغاز شود

 4. سایت فیلتر شده

 5. سلام
  سال نو مبارک
  همکاران گرامی اطلائیه های صنف تهران را جدی بگیرید
  تاجهاف درحق صورت نگیرد.

 6. ضریب افزایش هیات علمی دانشگاه و قضات ۱۹ برابر معلمان در سال ۹۴ است..!! کم کم میشه زیادی بودن معلمان را دید!!!

 7. اعتراضات وتجمعات از15فروردين 94 مقابل استانداري ها،وتارفع تبعيض ادامه دارد.طرح تحريف شده وتغييرداده شده رتبه بندي رادولت،بدون بردن به مجلس تصويب کرد.درطرح رتبه بندي اصلي قراربود،بااجراي طرح، دريافتي معلم80درصدهيات علمي بامدرک يکسان باشد.بااين طرح مسخره،با تاليف کتاب وجورکردن ده تامدرک ديگه،200هزارتومان به حقوق اضافه ميشود!!!!!ماافزايش حقوق 3برابر ميخواهيم.حق مسکن،اياب وذهاب،فوق العاده شغل ويژه و… .معلم که نبايدکتاب تاليف کند،بلکه بايدکتاب تاليف شده راتدريس کند.مگرچندکتاب دردانشگاه ها کشورکه اين وظيفه رادارند،تاليف ميشود؟هيچ معلم باشعوري اين طرح رتبه بندي راکه تصويب شده نمي پذيرد،که باشرايط دست نيافتني ،200هزارتومان!به حقوقش اضافه شود.

 8. بخدا اگه دوباره اعتراض نکنیم و حق قانونی خودمون را از دولت مطالبه نکنیم در حق زن و بچه هامون ظلم کردیم.

 9. حقوق اگرسه برابربشه،تازه قدرت خريد ماميشه مثل سال84.اگرپول ندارندازکساني که حقوق بالا مي گيرند،کم کنند.درهمه دستگاه هاي دولتي براساس مدرک وسابقه،هماهنگ حقوق پرداخت شود.هيچ وزارتخانه اي ويژه تروممتازتر نيست،کشوربه همه خدمات احتياج دارد.

 10. اگه حقوق ها دو یا سه برابر افزایش پیدا نکند دردی از فقر معلمان درمان نخواهد کرد.تحصن دوباره در هفته معلم.

 11. همکاران فرهنگی تحصن ها باید از 15 فروردین شروع شود و اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد تحریم امتحانات خرداد و تحریم کنکور .به گوش باشید که هفته معلم دیر است و از طرفی دیگر این دولت قصد دارد حکم کارگزینی صادر نکند تا امتحانات تمام شود و آب از آسیاب بیفتد تا تابستان شده و …

 12. کریم بستانچی-ارومیه

  باسلام و تبریک سال جدید برای همه همکارانی که از این مطالب دیدن می کنند.
  ما فرهنگیان به عنوان قشرآگاه و پیشرو ،امیدواریم بعدازتعطیلات با انسجام واتحاد بیشتر بتوانیم با فشار به مسولان به خواسته های برحق خود برسیم…واما چند پیشنهاد:
  1-آگاه کردن وامیدوارکردن همکاران منفعل.
  2-عضویت در شبکه های وایبر,لاین و…..که سریع ترین راه اطلاع رسانی میباشند.
  3-همکاران خانم نیز باید در این امر مشارکت فعال داشته باشند.
  4-اعلام اعتراضات به صورت قانونمند،هدفمند،هوشمند.
  5-خودداری از یاس وناامیدی(در صورت عدم وصول زود هنگام اهداف)
  …درپایان از همه همکاران خواهشمندم مشخصات کامل خود را درج کنند.القابی مانند:همکار،معلم دل خسته،معلم ناشناس،فرهنگی و….زیبنده کاقانونی و شفاف مانیست.
  بادرود بر همه معلمان.

  • معلم ناشناس

   سلام همکار عزیز، ناهید صفری هستم،دبیر زیست شناسی مقطع متوسطه در مشهد مقدس که به دلیل انتقالی به شهرستان کاشان و به دلیل کمبود آموزگار به خاطر طرح مزخرف 6-3-3 مجبور شدم در پایه ششم ابتدایی تدریس کنم.
   در حال حاضر در کاشان مشغول به کار هستم و متاسفانه در این جا هیچ همصدایی و همدلی نمیبینم. من هم از طریق تمام شبکه های اجتماعی پیام های مختلفی رو انتقال میدم،حتی در مجالس خانوادگی و… همیشه اعتراض خودم رو بیان کردم،ولی با این سکوت خبری اکثر مردم از اوضاع ما بیخبرند و یا این که با تحقیر از معلمین یاد میکنند.
   به همین خاطر است که میگویم باید راه حل اساسی پیدا کرد تا به نتیجه برسیم.

 13. واقعا دیگ کارد به استخون رسیده . کسی نیست که درک کنه !!!!

 14. علی یوسفی از ارومیه

  با سلام و تبریک سال نو خدمت همه همکاران
  از نوشته همکار محترم استفاده کردم و لذت بردم امیدوارم در سال جدید همه همکاران برای احقاق حقوق خود با نهایت اتحاد و همدلی و با پرهیز از افتادن در دام بازی های سیاسی این گروه یا آن گروه گام بردارند و با اعلام خواسته دقیق و مشترک از طرف کانون های صنفی و تعیین ضرب الاجل معقول به ادامه اعتراض بپردازند. به امید رسیدن به حقوق حقه خود

 15. حقوق یک معلم در ایران ۲۰۰ پوند است و در انگلیس بحران زده به قول اقایان!! ۱۰۰۰ پوند در ماه است.یعنی ۵ میلیون تومان در ماه و در ایران ۱ میلیون تومان.!!

 16. با سلام
  فقط رهبر انقلاب می تواند مشکلات ما را حل کند . دیداری تدارک دیده و نماینده معلمان از هر استان حضور داشته باشند .
  فقط و فقط رهبر میتواند حرف ما را بدهد.

 17. انشالا در هفته معلم با حضور گسترده تر به خواسته هایمان می رسیم.چون این دولت حق بده نیست.

 18. اعتراض معلمان به دلیل وجود تبعیض‌هاست؛…….

  • علی یوسفی از ارومیه

   سلام
   همکاران گرامی این کلمه تبعیض کلمه مبهمی است بهتر نیست عددی و یا درصدی مشخص برای افزایش حقوق ها پیشنهاد دهیم و شرط ادامه کار را موکول به تامین آن کنیم این کاری است که در همه فعالیت های صنفی و سندیکایی در دنیا مرسوم است.

 19. اعتراض معلمان به دلیل وجود تبعیض‌هاست؛