سرخط خبرها
خانه / معلمان / لغو حکم تبعید ناعادلانه نبی الله باستان فارسانی در هیات عالی نظارت
لغو حکم تبعید ناعادلانه نبی الله باستان فارسانی در هیات عالی نظارت

لغو حکم تبعید ناعادلانه نبی الله باستان فارسانی در هیات عالی نظارت

اسماعیل عبدی-دبیرکل کانون صنفی معلمان

هیات عالی نظارت با لغو حکم تبعید نبی الله باستان فارسانی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان چهارمحال و بختیاری موافقت کرد. این خبر در حالی موجب خوشحالی معلمان و کنشگران صنفی شد که بیست شهریور مدیر کل دفتر وزارتی – آقای فاضل – در بیست و یک شهریور ماه در حاشیه اجلاس شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان جهت پیگیری پرونده معلمان تبعیدی قول مساعد داده بود.

با استقرار دولت یازدهم دبیرخانه شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان – تهران- پرونده و درخواست فعالان صنفی فرهنگیان را به دایره حقوقی وزارتخانه تحویل داد. دایره ی حقوقی و هیات های تخلفات وزارت خانه با بررسی مجدد برخی پرونده ها در هیات عالی نظارت موافقت کردند.

پرونده آقای باستان برای بررسی مجدد از وزارتخانه به هیات عالی نظارت رفت و پس از گذشت چند ماه، این هیات با نقض حکم قبلی مبنی بر تغییر محل جغرافیایی به مدت پنج سال از فارسان استان چهارمحال و بختیاری به بروجرد استان لرستان، موافقت کرد. پیشتر در هیات عالی نظارت حکم تبعید محمد توکلی عضو هیات مدیره ی کانون صنفی معلمان از استان کرمانشاه نیز نقض شده بود.

نبی الله باستان از خوش فکر ترین و محبوبترین فعالان صنفی معلمان است و به جز مسدولیت در کانون استان چهارمحال، شش ماه مسئولیت دبیرخانه ی شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان ایران را عهده دار بوده است. آقای باستان در موج دستگیری های پس از اجتماعات اعتراضی معلمان ایران در سال 85 و 86 احضار و برایش در دادگاه انقلاب پرونده تشکیل شد که منجر به رای ناعادلانه یک سال حبس تعزیری گردید.

باستان شش ماه در زندان بود. تمام حقوق و مزایا و بیمه اش قطع و خانواده ی فرهیخته ی ایشان رنجهای زیادی را متحمل شد. پس از گذراندن دوره ی زندان، در ابتدا هیات تخلفات او را از آموزش و پرورش اخراج کرد که با اعتراض شدید کانون های صنفی تبدیل به صدور حکم پنج سال تبعید گردید. این تغییر به شرط فعالیت نکردن آقای باستان در کانون صنفی صادر شد!

غربت و بیماری مزمن کلیه همسر آقای باستان – فریده محمدی فارسانی – موجب دشواری های بیشتری برای این خانواده ی صنفی گردید. دو سال و هفت ماه است که خانم محمدی همسر فرهیخته ی آقای باستان و فرزندانش،در تبعید؛ با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

امیدوارم که بازگشت خانواده ی باستان به فارسان، از بخشی از رنج ها و مرارت های پیشین آنها بکاهد و این بازگشت برای خانواده باستان منشا خیر و برکت باشد.

معلمان ایران بی صبرانه چشم انتظار لغو حکم تبعید علی صادقی، نقض حکم زندان مختار اسدی و آزادی رسول بداقی و سید محمود باقری هستند.

7 نظر

 1. با سلام و درود به دوست و همكار قديمي ام آقاي باستان كه از ابتداي دستگيري و بعد هم تبعيد ظالمانه ايشان در جريان موضوع بودم كه همه اش بهانه اي بيش براي تهديد و به تسليم كشاندن اين معلمان آزاده بود درود به معلمان آزاده كه رنج و سختي اين دوران را به دوش ميكشن و با ايستادگي خود در مقابل هر گونه ظلم و جور، بهترين و بالاترين درس و مشق ضروري امروز رو به نسل جديد منتقل ميكنن

 2. درود و صد درود بر شما ازادگان این سرزمین باستانی
  ازادی جنابعالی را تبرک عرض نموده واز خداوند منان ارزوی پیروزی وسر بلندی برای شما وخانواده محترمتان دارم

 3. از لغو تبعيد دوست گرامي آقاي باستان بسیار خرسندم . امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق وموید باشند .

 4. از لغو تبعيد دوست گرامي آقاي باستان از طرفي خوشحال و ار طرفي ديگر غمگين ; خوشحال از اينكه به زادگاه خود برگشت و غمگين از اينكه از نزد ما رفت به اميد لغو ديگر احكام فعالين صنفي …

 5. کانون صنفی معلمان کرمان-رشیدی

  باعث خوشحالی و خرسندی است. به امید آزادی همکاران دربند.

 6. من از دانش آموزان آقای باستان در فارسان بودم. او بهترین معلمی بود که من تا حالا داشته ام. روزی که آقای باستان یک معلم آزاده بود. روزی که او را دستگیر کردند و به زندان بردند ما سر جلسه امتحان اشک می ریختیم. من همیشه دوستش دارم و به اندیشه هایش احترام می گذارم. امیدوارم هرجا هست خداوند پشتیبانش باشد.

 7. لغو تبعید نبی ا… باستان را به تشکل های صنفی معلمان و فعالان صنفی تبریک می گویم امیدوارم سایر احکام بزودی لغو گردد