سرخط خبرها
خانه / معلمان / ماجرای عزل و نصب ها در آموزش و پرورش
ماجرای عزل و نصب ها در آموزش و پرورش

ماجرای عزل و نصب ها در آموزش و پرورش

مهدی فتحی/دبیر ریاضی ناحیه یک سنندج

اخیرا در خبرها و در فضای رسانه ای از موج جدید عزل و نصب ها و تغییرات در وزارت آموزش و پرورش از طرف فانی سخن های زیادی به میان آمده که باعث جلب توجه جامعه فرهنگی و دیگر اقشار جامعه به این سمت و سو شده است. اکنون سوال اینجاست که این عزل و نصب ها به چه صورت و برای چه هدفی صورت گرفته است؟ و آیا در این عزل و نصب ها افراد جدید و متخصص فرصت میدان دادن پیدا کرده اند یا خیر؟ و آیا در این عزل و نصب ها تخصص و توان افراد مد نظر قرار گرفته شده است یا خیر؟ و از همه مهم تر اینکه افراد عزل شده در چه سمت جدیدی مشغول به کار شده اند و افراد جایگزین از چه سمتی تغییر جایگاه پیدا کرده اند؟ و از آن هم مهم تر اینکه این تغییرات چه تاثیرات مثبتی در روند حرکت و پیشرفت جامعه فرهنگیان و دانش آموزان و به تبع آن کل جامعه داشته و خواهد داشت؟
واقعیت این است که در وزارت آموزش و پرورش هیچ تغییر محسوسی صورت نگرفته و فقط کلاه مدیران که همان پست مدیریتشان است تغییر کرده و افراد، همان افراد قبلی بوده و صرفا اتاق هایی که در آن بر میز ریاست می نشینند عوض شده است. اینکه یک مدیر کل را از یک استان برداشته و به مدیر کلی استان دیگر منصوب نمایند که نمی شود اسمش را عزل و نصب گذاشت. بلکه این فقط اسمش جابجایی مدیران است. و یا یک مدیر کل دیگر که مورد انتقاد بیشتر معلمان و فعالان زیر مجموعه اش بوده را ارتقای درجه داده و جایش را به مدیر کل دیگری بدهند بیشتر بازی با شعور کارکنان زیر مجموعه و جامعه هدف است تا عزل و نصب و تغییرات.
در واقع این عزل و نصب ها یا به عبارت صحیحتر این جابجایی ها صرفا به وزارت آموزش و پرورش محدود نمی شود، و تقریبا در اغلب سطوح مدیریتی در بیشتر ارگان های کشور، وضع بر همین منوال بوده و در بر همین پاشنه می چرخد. البته ما معلمان قطعا این انتظار را نداریم که یک مدیر کل را از پستش عزل کنند و بیاورند در دفتر مدارس و در کنار معلمانی بنشانند که قبل تر ها برای دیدن و ملاقات با وی باید هفته ها و حتی ماه ها در صف انتظار و در اتاق های روابط عمومی معطل شده و دست آخر نیز دست خالی به خانه برگردند. و جالب تر اینکه بعد از ملاقات نیز همزمان با امضا و مطالعه اوراقی که جلوی دستش است و گوشی تلفن یا موبایلی که مدام در گوشش است صرفا برای صحبت های همکاران سر تکان داده و آنها را بیشتر دک می کنند تا درک.
پس انتظار اینکه مدیران عزل شده در کلاس های درس و در مقابل دانش آموزانی قرار بگیرند که سال هاست بجز در بازدید ها و مراسمات رسمی و همراه با ملازمان و همراهان متعدد آنها را اصلا از نزدیک ندیده و نیاز هایشان را نمی توانند درک کنند و حتی مطالب کتاب ها و شیوه های تدریس را به علت سال ها دوری از این وضع و نشستن بر مسند مدیریت به کلی فراموش کرده اند دور از ذهن است. و یا مدیران عزل شده در کنار معلمانی قرار بگیرند که به زعم این مدیران در پست های فرومایه ای قرار دارند خارج از تصور معلمان و فرهنگیان است.
اما این مورد نیز که فقط اتاق های آنها عوض شود و افراد نوظهور هیچ راهی برای رسیدن به این پست ها نداشته باشند، باز خارج از انتظار فرهنگیان بوده و دخالت دادن بازی ها و فشار های سیاسی در عزل و نصب مدیران در وزارت عظیم و بسیار تاثیرگذار آموزش و پرورش که باید مستقل ترین وزارت در کشور به لحاظ مدیریتی و برنامه ریزی باشد اصلا با هیچ متری قابل گز کردن نیست و در قاموس هیچ کشور متمدن و یا در حال پیشرفتی گنجانده نشده است.

لذا اگر قائل به حرکت رو به جلو و پیشرفت در همه زمینه ها هستیم، باید زمینه را برای ابراز وجود افراد خوش فکر و متخصص و نوظهور ایجاد کرده و پست های مدیریتی را از حالت مادام العمر بودن خارج کنیم. خیالمان هم راحت باشد که در کشور به هیچ عنوان قحط الرجال نبوده و افراد توانای بسیار زیادی در کشور وجود دارند که فقط نیازمند توجه و میدان دادن بیشتر هستند تا بتوانند تحولات قابل لمسی را در جامعه رقم بزنند.
نکته قابل تأمل دیگر اینکه پست های مدیریتی در ایران معمولا بعد از تصاحب تا بازنشستگی مدیر مربوطه ادامه داشته و مصلحت در این است که این مدیران حتی اگر کارکرد مثبتی هم نداشته باشند، با همین پست مدیریتی بازنشسته شوند تا در دوران بازنشستگی نیز همچنان از مزایای پست های مدیریتی بهره مند باشند. و آینده کشور و جامعه ای که منتظر حرکت های درست و اصولی از جانب مدیران و مجموعه تحت مدیرتی این مدیران هستند در این مقوله هیچ جایگاهی نداشته و باید قربانی این نوع مصلحت ها شوند تا مدیران مادام العمر که به قول برخی سیاستمداران ” ذخیره نظام ” و ” امانت دار کشور ” هستند زندگی راحتی داشته باشند…