سرخط خبرها
خانه / معلمان / متن طومار سیزده متری اعتراضی معلمان کشور
متن طومار سیزده متری اعتراضی معلمان کشور

متن طومار سیزده متری اعتراضی معلمان کشور

حقوق معلم و کارگر – اسماعیل عبدی:

این طومار اعتراضی با امضای معلمان کشور در قالب سیزده متر توسط نمایندگان محترم کانون های صنفی معلمان استان های همدان، کردستان و تهران تحویل مجلس شد. بیشترین امضاهای این طومار مربوط به معلمان محترم استان همدان می باشد. در زیر متن طومار آمده است:

به نام خداوند جان و خرد
رییس محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای لاریجانی
سلام علیکم.
با احترام؛ همچنانکه که مستحضرید هرگونه برنامه ریزی برای پیشرفت و تعالی کشور در گرو برنامه ریزی اصولی در آموزش و پرورش و نگاه صحیح به مقوله تعلیم و تربیت می باشد و این امر در سایه توجه خاص به متولیان امر تعلیم و تربیت یعنی معلمان رقم خواهد خورد.
هدف قوانینی چون قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری ترقی و کارآمدی سیستم اداری کشور و رفع تبعیض و برقراری عدالت در پرداخت حقوق کارکنان دولت بوده است. ولی تدوین و تصویب این قوانین به اذعان دولتمردان و نمایندگان محترم نتوانسته است هدف مورد نظر را محقق نماید.
به باور جامعه ی فرهنگیان کشور علت امر عدم عزم جدی مسئولان امر به رفع تبعیض و برقراری عدالت است.
امروزه معلمان کشور در تامین نیازهای اولیه زندگی خود درمانده اند و عموما زیر خط فقر به سر می بند و این امر به منزلت آن ها آسیب زده است. این موضوع موجب کاهش انگیزه های شغلی معلمان شده و آینده روشنی را برای کشور ترسیم نمی نماید.
معلمان کشور از تمجید و تعریف جایگاه علم و معلم خسته اند و از برخوردهای سیاسی با شکل معیشتی ناراضی اند و از مجلس و دولت انتظار “عمل” دارند.
ما امضا کنندگان طومار موکدا از نمایندگان مجلس و دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهیم به دور از هرگونه شعار، رفتار تبلیغی و سیاسی با عزمی قاطع و راسخ، خواسته برحق جامعه فرهنگیان کشور مبنی بر تامین حقوقی که نیازهای یک زندگی شرافتمندانه را پاسخگو باشد، محقق نمایند.
رونوشت:-کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس
-کمیسیون تلفیق مجلس
-رییس محترم فراکسیون فرهنگیان مجلس
-رییس محترم کمیسیون بودجه مجلس

12 نظر

 1. من با افزایش حقوق مخالفم چون باعث ایجاد نوعی رکود می شه.

 2. سلام به همه ی همکاران
  می خواهم به مسئولین در این نظام بگویم به اون خدایی که شما می پرستید ما فرهنگیان درسته که شما را تولید مثل نکردیم ولی به مثابه این است که شما همانند بچه های سر راهی بوده اید که توسط معلمان که حالا همان قشر تحت پوشش بهزیستی هستند پرورش یافته اید. اخه چقدر بی انصافی شما قابل بخشش است.

 3. این روزها آنقدر تعداد کتا بها و مقاله ها و سخنرانی ها ی رویایی با قالب های دهن پر کن در مضامین نظام های آموزشی نوین وصحبت از تغییر و تحول و آموزش مجازی و ……….زیاد شده که شاید بحث وبررسی ها و مشاهدات بنده در نظر متخصصین کاری غیر علمی و خنده دار بنماید. اما آنچه که به عنوان درد دل با مشاهدات و تجربیات شخصی در این نوشته میبینید شاید درد دل بسیاری از معلمین و به زعم آقایان حرفهای الکی و غیر علمی باشد. درضمن بزرگ کردن برخی پیشرفت های آموزش وپرورش دلیلی برعدم ضعف بزرگ مسائل آموزشی و پرورشی نیست.

  بی انگیزگی اکثر دانش آموزان و معلمین به امر فرا گیری و فرادهی یکی ازمشکلات عمده نظام آموزشی ایران است که دلایل متعددی می تواند داشته باشد:

  – اجبار به درصد قبولی بالاتوسط مقامات بالاتربه وسیله معلم به دلایل نامعلوم .

  – مشکلات رفاهی معلمین از قبیل مشکلات مالی ،انتقال،سرویس ایاب و ذهاب و……. .

  – آمار در صد بیکاری برای باسوادان

  – مشکلات فرهنگی مانند:رسیدن به هدف بدون تلاش،تقلب،کم سواد بودن والدین،دور زدن قانون

  – امکا نات بسیار ضعیف آموزشی ورفاهی مدارس.(منظور کل ایران است نه مدارس شهر های بزرگ)که اکثر مدارس شهرستانهای کوچک و بخشها از داشتن ساده ترین اکانات رفاهی که سرویس بهداشتی و آب می باشد محرومند.آیا به نظر شما در چنین مدارسی سخن ازعلم روانشناسی یاد گیری و نظام های آموزشی جدید مضحک نیست؟؟؟

  – تربیت ناصحیح معلمین در مراکز تربیت معلم با توجه به نیازهای به روز مدارس کشور(نیاز های آموزشی و فرهنگی)

  – سازماندهی غلط و کاملا غیر اصولی معلمان با توجه به رشته و تخصص وتوانایی ایشان

  – عدم احساس مسئولیت به مسائل آموزشی و تربیتی مسئولان ادارات و نزاع ها و کر کری های آنان با هم سر موضوعات پوچ و بیهوده از قبیل پست و حسادت و ………. .

  – ناعدالتی در اجرای قوانین اداری برای رفاه حال معلمین وعدم اجرای عدالت و مساوات میان همه با توجه به توانایی هایشان

  – عدم آشنایی واشراف مسئولان رده بالا به وظایف خویش

  – عدم ثبات مدیریتی در ادارات و سازمانها و عزل ونصب های کاملا نا مرتبط با مسائل آموزشی و پرورشی

  – و……..

  همه اینها مواردی است که سخن از تحول ودگرگونی و نظامهای تقلیدی بدون تحقیق و بررسی را در کشورمان ناکارامد می کند و معلم و شاگرد را در رسیدن به اهدافشان بی انگیزه می کند.

 4. سلام به همه همکاران عزیزم
  آقای فانی لطفا بیدارشید در آموزش و پرورش پول خرج کنید جای دوری نمیره تا بعدا مجبور بشید در جاهای دیگه مثلا درزندانها برای معتادان و …..خرج کنید طرح ها عالی جیب هاخالی یا جیب ها فانی

  • دست این مترسک نیست که خرج کنه، این بدبخت از اونایی هست که میز و پست رو دو دستی میگیره و بالا دستی ها هم همینو میخوان.

 5. گناه وزیر چیه طفلکی ایشان مادرزادی فانی هستند مجموعه رو می خواهند به فنا بکشند

 6. متاسفانه آقای روحانی و وزیر نالایقش فانی فقط در حال بازی با زندگی معلمانن افزایش حقوق دیگر ارگانها نیازی به مصوبه مجلس نداره ولی طرح رتبه بندی بی ارزش نیاز به مصوبه مجلس داره حالا فرموده اواخر اسفند به مجلس ارائه میشه
  کی تصویب بشه کی به تایید شورای نگهبان برسه کی ابلاغ بشه کی اجرا بشه آخر سر چی از آب در بیاد
  متاسفم برای روحانی و دلتش که خود را دولت راستگویان نامید و صد افسوس که کابینه نیرنگ و حیله شد.

 7. باسلام خدمت تمامی فرهنگیان ایران اسلامی.فقط میخواهم درددلی بامسئولین داشته باشم براستی بااین وضعیت میراث ماندگاری که یک معلم بعدازمرگش برای بازماندگانش باقی خواهدگذاشت دفترچه قسط وقرض است وبگوییدکدام معلم است که قرض وقسط نداردوباطیف خاطری بازوآسوده به سرکارمیرود.

 8. براستی در روزگاری که اکثر کارمندان ادارات دیگر در هنگام بازنشستگی یکی از فرزندانشان را در اداره ی متبوعشان جایگزین خود و استخدام می کنند ، با این شرایط امروز معلمین ، کدامین فرزند معلم حتی به زور و اجبار حاضر است همانند پدر یا مادرش معلم شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!

 9. با سلام خدمت همه ی معلمین دل سوخته!
  اوایل قبولی ام در تربیت معلم از شغل و رشته ی معلمی متنفر بودم و در شأن خودم نمی دانستم .رفته رفته با کسب موفقیت های متعدد در این عرصه(جشنواره های تدریس ساخت رسانه ها و المپیادها و … ) به حدی رسیدکه به آن افتخار می کردم و به آن می بالیدم!و انصافاً آن را بهترین شغل می دانستم! امّا با گذشت زمان (بعد از 15 سال سابقه کار) و انواع بی محلی ها ، بی مهری ها و تبعیض هاو بی تفاوتی های مسؤولین محترم در همه ی زمینه های مادّی و معنوی به حدی رسید که احساس شرم،خجالت و افسردگی و نفرت می کنم از این که معلم هستم!!!
  اگر چشم بینا و گوش شنوایی باشه (!) کی گفته آموزش و پرورش مصرف کننده است؟!در حالی که آموزش و پرورش بزرگترین تولیدکننده (نیروی انسانی و نیروی کار مفید )است!
  ما جمع کثیری از معلمان شهرستان تایباد حمایت قاطع خود را از این اقدام شجاعانه ی همکاران عزیز سبزواری،همدانی ، کردستانی و تهرانی اعلام می داریم!

 10. افزایش حقوق بار مالی داره درست. چطوره که افزایش حقوق معلمان بار داره ولی سایر ارگانها نداره؟اصلا یکم فکر کنید.افزایش دویست درصدی افزایش صدردرصدی افزایش هفتاد درصدی سایر کارمندان بار مالی نداره ولی افزایش ده بیست درصدی حقوق معلمان بار مالی داره.این تبعیض و ظلمیست آشکار

 11. امسال حقوق نجومی پزشکان10برابرشده، پرستاران 2ونیم برابر شده،کارکنان ثبت املاک وقضات با45درصدافزایش،کارکنان صداوسیماوبسیاری دیگر70درصدافزایش؟؟؟؟چه تدبیری چه امیدی!اگرصدایمان رانشنوید،بلندتر می گوییم.