سرخط خبرها
خانه / دانش آموزان / مشکلات آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی/ یک نکته از هزاران
مشکلات آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی/ یک نکته از هزاران

مشکلات آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی/ یک نکته از هزاران

عبدالله نظری/ معلم شهرستان شهرضا

شاید باید بگوییم آموزش و پرورش هنوز راهش را پیدا نکرده است. اوایل انقلاب آنقدر برنامه ریزان آموزش و پرورش تند رفتند که منجر به فاصله نسل دوم با آرمانها شد .

بدون شک، عدم وجود یک برنامه کارشناسی شده و بلند مدت و اجرای عجولانه همین طرح های نصفه نیمه،  بزرگترین کمبود این نهاد فرهنگ ساز بوده است.

اگر بخواهیم جزء به جزء طرح ها و مشکلات را بررسی کنیم مثنوی هزارمن کاغذ خواهد شد .

تلاش می کنم مختصر به سرفصل مشکلات طرح ها  فقط در مقطع ابتدایی بپردازم

1-از سال 58کتب ابتدایی تغییر و سالهای سال به همان سبک ماند ،انگار نه انگار که دنیا پیشرفت را با سرعت نور شروع کرده است.

2-حدودا سال 76اولین تغییر از کتاب علوم تجربی شروع شد.ان قدر معلمان با تغییر نا اشنا بودندکه بیشترین مقاومت را در برابر این تغییر نشان دادند .

3-همین تغییر هم بدون کارشناسی انجام شد نشان به ان نشان که چند سالی بیشتر دوام نیاورد و دوباره تغییر کرد.

4-سال 80و 81تغییرات عمده آغاز شد ،فارسی تبدیل شد به دو کتاب بخوانیم وبنویسیم و تعلیمات دینی شد هدیه های آسمانی.

5-روش تدریس الفبا زیر و رو شد و تنها معلمان با گذرندان ساعاتی به عنوان آموزش ضمن خدمت بدون آشنایی با اهداف این تغییرات به اجرای طرح پرداختند . خانواده ها که هیچ گونه آشنایی با این روش نداشتند و صدا وسیما هم که طبق معمول هیچ نقشی دراین تغییرات ایفا نکرد.

6-همین طرح سالها اجرا و بازهم دست خوش تغییراتی شد که محکم ترین دلیل بر عدم کارشناسی دقیق طرح دارد و طبق معمول یادآور این مطلب است طرح باید اجرا گردد تا عیوبش نمایان گشته و دست به اصلاح بزنند.

7-بازهم تغییر وبازهم بدون آموزش خانواده و بازهم عدم همکاری و برنامه ریزی در صدا وسیما . این بار تبدیل بخوانیم به خوانداری و بنویسیم به نوشتاری . هدف کما فی السابق نا مشخص.

8-تغییر پی در پی علوم تجربی مقطع ابتدایی

9-این بار نوبت به ریاضی رسید و تغییرات عمده وبازهم مشکلات و عدم هماهنگی های مورد نیاز.

به حدی این تغییرات بی برنامه بود که مجبور می شدیم گهگاه ابتدا خانواده را آموزش داده تا حداقل عدم هماهنگی بین خانه ومدرسه به حداقل ممکن برسد .حال تصور کنید در مناطق کمتر توسعه یافته ،روستاها،مناطق دوزبانه ،روستاها و….که خانواده از سواد کافی برخوردار نبودند چه فاجعه ای رخ داده است.

اینها همه شمه ای از مشکلاتی است که گریبانگیر آموزش و پرورش شده است و اینجانب در مقام معلم سالها نظاره گر این خسران‌های بزرگ فرهنگی بوده‌ام.