سرخط خبرها
خانه / معلمان / مشکلات معلمان مدارس غیرانتفاعی در تبریز
مشکلات معلمان مدارس غیرانتفاعی در تبریز

مشکلات معلمان مدارس غیرانتفاعی در تبریز

حقوق تعداد کثیری از معلمان مدارس غیرانتفاعی، در شرایط امروزی، به صورت میانگین، ۳۰۰ هزار تومان ماهیانه بوده و ۴ ماه از سال بیکار هستند که مزید بر این، در مدت ۴ ماه بیکاری خود، هیچ بیمه و حقوقی ندارند

انتشار دومینو وار فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی، با انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ایران، رئیس صندوق توسعه ملی، مدیران بانک رفاه کارگران و مسئولان و مدیران چند سازمان دیگر آغاز شد و افکار عمومی را به واکنش واداشت ولی بر اساس ماده ۷۶ قانون خدمات کشوری، هیچ‌ مقام دولتی نباید بیش از ۷ برابر حداقل حقوق یک کارمند عادی حقوق بگیرد.

این اتفاق در حالی رخ داده که بسیاری از مردم کشور با رکود و مشکلات ناشی از بیکاری گریبانگیر هستند. مشکلاتی که باعث تنگناهای معیشتی شده و همین مردم با دیدن چنین دریافتی‌های نجومی، دولت را مورد بازخواست و سؤال قرار داده‌اند.

پس از آن بود که ارتشی‌ها، معلمان، کارمندان، کارگران، بازنشستگان و… در اعتراض به چنین فیش‌های حقوقی و ارقام نجومی آن، فیش‌های حقوقی خود را با ارقام نزدیک به ۱ میلیون تومان منتشر کردند؛ در این بین هم، تعدادی از معلمان مدارس غیرانتفاعی، با انتشار رقم دریافتی خود، بدون بیمه و حتی فیش حقوق، اعتراض خود را به این نوع بی عدالتی‌ها اعلام کردند.

این نیروهای (معلمان) آزاد آموزش و پرورش که در مدارس  غیردولتی کار می‌کنند ، مشکل عمده همه این معلمان را حقوق و کمبود بیمه سال تحصیلی و نبود بیمه تابستان اعلام کرده‌اند.

نماینده این گروه از معلمان مدارس غیر دولتی که خواست، نامش مطرح نشود، با تاکید بر اینکه حق اکثریت نیروها بخاطر بی توجهی و نبود نظارت مسئولان آموزش و پرورش در کنار بی‌انصافی و بی‌عدالتی مدیران مدارس غیر دولتی، ضایع می‌شود، تصریح کرد: در حالی‌که این روزها رقم‌های نجومی حقوق برخی بلندپایگان، صدای همه را در آورده است، جمعی از معلمان مدارس غیرانتفاعی تبریز نیز در نامه‌ای دردمندانه‌ای به رئیس جمهور اعلام کردند که  دارای حقوق و مزایای اندک و میانگین ۳۰۰ هزار تومان ماهیانه بوده و ۴ ماه از سال بیکار و مزید بر آن، فاقد هرگونه بیمه و حقوقی در این مدت هستند.

وی با اشاره به اینکه جمع کثیری از معلمین مدارس غیر دولتی کشور و حتی استان و تبریز که با این موضوع درگیر هستند، تجربه تدریس ۱ تا ۲۰ سال داشته و مدرک لیسانس و فوق لیسانس دارند، تصریح کرد: حقوق ما در شرایط امروزی، به صورت میانگین، ۳۰۰ هزار تومان ماهیانه بوده و ۴ ماه از سال بیکار و در مدت ۴ ماه بیکاری خود، هیچ بیمه و حقوقی نداریم.

این معلم مدارس غیردولتی، با اشاره به اینکه حتی در زمان‌هایی که کار می‌کنیم بیمه‌ای از ۲ تا ۱۵ روز در ماه برای ما صادر می‌شود، ابراز داشت: برخی همکاران ما بدون حتی یک روز بیمه مشغول به کار هستند، در صورتی که عمر و جوانی خود را در این مدارس می‌گذرانند و همواره به علت نداشتن ثبات شغلی هم دارای دغدغه و اضطراب است.

وی، با بیان اینکه به علت معضل بیکاری نمی‌توانیم هیچ کار دیگری را انتخاب کنیم، خاطرنشان کرد: این قشر زحمتکش در کل کشور، دارای آماری حدود ۱۲  الی ۱۳ هزار نفر هستند که در استان نیز آمار قابل توجهی را شامل می‌شود.

این معلم که نامش محفوظ است، راهکار حل این معضل را مطرح کرد و گفت: با گنجاندن این نیروها در زمره نیروهای پیش دبستانی و شرکتی که کمترین بار مالی را داشته و تعهدی برای پرداخت معقول حقوق از سوی مدیران مدارس غیرانتفاعی است، حداقل، حق و حقوقی مطابق با قانون کار از سوی مدیران مدارس غیرانتفاعی تعیین و پرداخت شود.

بخشی ازیک گزارش تبریزبیدار