سرخط خبرها
خانه / معلمان / مشکلات معیشتی و صنفی فرهنگیان
مشکلات معیشتی و صنفی فرهنگیان

مشکلات معیشتی و صنفی فرهنگیان

اسماعیل عبدی

این روزها در حالی بودجه سال 94 در کمیسیون های مختلف مجلس پردازش می شود تا از محل درآمدهای قابل استحصال تامین اعتبار گردد که سهم آموزش و پرورش از این بودجه حدود 24 هزار میلیارد تومان (کمتر از ده درصد کل بودجه) خواهد بود. این در حالیست که کشورهای پیشرفته مبلغ قابل توجهی را به آموزش و پرورش اختصاص می دهند. مثلا بودجه آموزش و پرورش در ژاپن بیست و پنج برابر ایران است و در کشور فنلاند آموزش از ابتدایی تا عالی کاملا رایگان بوده و در آموزش و پرورش نیزبودجه ای بیشتر از ایران را دارد در حالیکه جمعیت دانش آموزان ما دو و نیم برابر جمعیت کل این کشور است!

از هنگامی که لایحه ی مدیریت خدمات کشوری در دستور کار بود فرهنگیان اولین گروهی بودند که پیگیر اجرای آن شدند و حتی در اعتراض به تاخیر اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق توسط دولت دکتر محمود احمدی نژاد در سال 85 در تجمعات جلوی مجلس فریاد عدالتخواهی سردادند. ولی با اجرای ناقص قانون، معلمان ایران همچنان از مشکلات معیشتی در رنج هستند و مدتهاست که به شنیدن عباراتی نظیر کسری بودجه، معوقه اضافه کار، دیون، معوقه تصحیح اوراق، معوقه حق بازنشستگی و … عادت دارند.

در ایران معمولا تجلیل از مقام معلم منحصر به برگزاری مراسم در هفته ی معلم و دادن وعده توسط مسئولان بوده و پس از آن موج توجه به فرهنگیان به خاموشی می گراید. همچنین نزدیک انتخابات با برخوردی کاملا سیاسی فرهنگیان – به دلیل حوزه اثر بالا – مورد تکریم دولتمردان یا نمایندگان مجلس قرار می گیرند.

حدود یک میلیون فرهنگی رسمی، پیمانی و قراردادی در 116 هزار مدرسه به امر تعلیم و تربیت همت گماشته و با دریافت حقوق ناچیز بزرگترین دستگاه اجرایی کشور را اداره می کنند. فرهنگیان بر این باورند که اگر قانون به طور کامل اجرا شود نیازهای معیشتی آنان برطرف خواهد شد. به عنوان نمونه طبق بند 2 ماده 68 قانون نظام هماهنگ فوق العاده شغل فرهنگیان باید 2000 باشد درحالی که الان رقم 800 برای این ردیف اعمال می شود.

بودجه پیشنهادی سال 94 به هیچ وجه انتظارات فرهنگیان را برآورده نکرده است و هم معلمان هم پرسنل اداری از شرایط موجود ابراز نارضایتی می کنند. شاید اگر فرهنگیان سونامی مشکلات دولت پیشین را در آموزش و پرورش تجربه نکرده بودند و تغییرات غیرکارشناسی مقاطع و کتب درسی را ندیده بودند امروز نسبت به عملکرد دکتر علی اصغر فانی در وزارتخانه آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید موضع تندتری داشتند. هم اکنون نیز چون گذشته بیشتر فرهنگیان برای تامین نیازهای مالی خود ناگزیرند به شغل دوم روی آورند. از اینرو تمرکز لازم برای پرداختن تمام عیار به امر آموزش را ندارند. بیمه ی تکمیلی ضعیف آتیه سازان حافظ با هزینه های سام آور درمان تناسبی ندارد.

معلمان و دانش آموزان در بسیاری از کلاسها امنیت جانی ندارند. بودجه عمرانی آموزش و پرورش برای نوسازی مدارس حدود 520 میلیارد تومان است در حالی که تعداد زیادی از مدارس کشور نیاز به تخریب و نوسازی دارند و این مورد فقط برای نوار مرزی کشور یا روستاها نیست تا جایی که در تهران بیش از نیمی از مدارس فرسوده اند. سیستم گرمایشی مدارس در وضعیت هشدار است. واقعه های دلخراش آتش سوزی های مدارس در شفت گیلان، درودزن فارس وشین آباد کردستان هنوز از یاد فرهنگیان و خانواده ها نرفته است.

معلمان کشور برای یادآوری مشکلات فرهنگیان و دانش آموزان با امضای یک طومار سیزده متری و ارائه ی آن به مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت موجود هشدار دادند. این طومار توسط اعضای کانون های صنفی معلمان همدان، انجمن صنفی معلمان استان کردستان و کانون صنفی معلمان تهران به مجلس آورده شد.آقای عبدالوحید فیاضی عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این طومار را به دست آقای لاریجانی رییس محترم مجلس رسانده است. همچنین رونوشت این طومار به نایب رییس مجلس و کمیسیون های بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شده است.

 اکنون منتظر نشسته ایم و چشم به راهیم تا ببینیم  واکنش مسئولان و نمایندگان مجلس به این درخواست ها چیست. به اعتقاد نگارنده، با توجه به حجم بالای مطالبات و بی توجهی  سیستم مدیریتی،  اگر بیان مدنی و مطالبه محور معلمان از طریق نامه های سرگشاده و طومارها ، پاسخ مناسبی دریافت نکند، علاوه بر دامن زدن به بی انگیزگی ها و سرخورد گی های موجود، می تواند موج جدیدی از نارضایتی میان معلمان به وجود بیاورد و شاید در عمل نیز به اعتراضات گسترده تری بیانجامد. 

6 نظر

  1. به زودی به غلط کردن مافتند اما دیگر کارگر نخاهد بود همان اشتباه رژیم شاه

  2. کاری کرده اید که دیگر همه اعتماد به نفس خود را از دست داده ایم
    مرگ بر نظامی که هیچ کس حق حرف زدن نداشته باشد

    • تفاوت شما مسئولىن با ىزىد ملعون فقط در گذر زمان است…ىزىد وعده دروغ نمىداد و شخصىت بد خودشو آشکارا نشون داد ولى شما …..((((به واله حلالتون نمىکنىم….خدا حقمونو ازتون بگىره…..لعنت لعنت

  3. تورا به خدا به داد این معلما برسید واقعا وضعیت دیگر غیر قابل تحمل شده اخه تا کی وعده سرخرمن شما الان به وضع اینده سازان این کشور نگاه کنید این به دلیل بی توجهی به اموزش است که مهمترین رکن ان معلمانند.ازخواب خرگوشی بیدار شوید. من که دیگر با خودم عهد بسته ام در هیچ انتخاباتی شرکت نکنم چون انرا توهین به شعور خود میدانم.

    • آقای محترم اینکه مشکلات زیاد است برکسی پوشیده نیست اما اینکه ما بخواهیم نا خواسته قدم در مسیری بگذاریم که موجب سو استفاده ی دشمنان این مرز وبوم شویم کاری بس خلاف اخلاق و منطق است عده ای هم که معلم نیستند به نام معلم وارد عرصه شده واز آب گل الود ماهی می گیرند پس ما نباید ابزار ماهیگیری آنها را فراهم کنیم انتقاد حق ماست اما از راه قانونی.