سرخط خبرها
خانه / کارگران / مصاحبه اختصاصی حقوق معلم و کارگر با آقای محمود صالحی، فعال کارگری و سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی
مصاحبه اختصاصی حقوق معلم و کارگر با آقای محمود صالحی، فعال کارگری و سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی

مصاحبه اختصاصی حقوق معلم و کارگر با آقای محمود صالحی، فعال کارگری و سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی

رضا شهابی،  فعال کارگری وعضو سندیکای شرکت واحد، پس از تحمل سختی ها و مرارت های بسیار در زندان وهمچین از سرگذراندن دوران سخت بیماری و انجام عمل جراحی، روز سه شنبه پانزدهم مهرماه با قید وثیقه ، مرخصی درمانی گرفت،  در همین رابطه و همچنین در ارتباط با شرایط فعلی جنبش کارگری ایران گفتگویی ترتیب دادیم با جناب آقای محمود صالحی، فعال کارگری و سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی:

سئوال – با عرض سلام خدمت شما آقای صالحی. ممکن است کمی از وضعیت پرونده آقای شهابی برای خوانندگان ما توضیح بدهید؟

ج – با عرض ادب و احترام به خوانندگان شما.

رضا شهابی  به جرم فعالیتهای کارگری، سندیکای در تاریخ 22/3/89 از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت و روانه زندان شد. رضا شهابی در زمان دستگیری و بازداشت از سوی ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفت و او را به سلولهای انفرادی انتقال دادند. رضا شهابی مدت 11 ماه در نامناسب ترین شرایط روحی و جسمی در سلول انفرادی زیر سخترین فشار بازجویی بود. رضا شهابی مدت 11 ماه در سلول انفرادی بدون ملاقات و یا تماس با خانواده  و اقوام خوداز دنیای خارج از زندان بی اطلاع بود. سرانجام رضا شهابی در دادگاه به اتهام دفاع از طبقه کارگر ایران و تشکیل سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه به 6 سال زندان تعزیری ، 5 سال محرومیت از فعالیت های کارگری  و 7 میلیون تومان جزای نقدی محکومش کردند.

رضا شهابی  به علت صدمات وارده در هنگام دستگیری و سلول انفرادی  و بازجویی های طولانی مدت دچار دیسک گردن و کمر شده است. پزشکان متخصص تجویز کردند که باید مهره های 4، 5 و 6 گردنش تحت عمل جراحی قرار بگیرد. رضا درطول چند سال گذشته به شدت از این عوارض رنج می برد. زیرا بر اثر فشارهای وارده، دیسکهای گردن به کانال نخاع فشار آورده و باعث تنگ شدن این کانال شده که این امر موجب درد شدید در ناحیه‌ی کتف و دست و بی حسی و اختلالات حرکتی در دست و پای چپ وی شده است که عملاً توان انجام بسیاری از کارهای شخصی را از او سلب کرده است. از نظر پزشکان پس از عمل جراحی روی دیسک گردن، رضا باید در محیطی مناسب کاملاً تحت نظر تیم پزشکان متخصص باشد و فیزیوتراپی های ویژه روی او انجام پذیرد.اما رضا از تمام امکانات پزشکی در زندان محروم بود، به دلیل اینکه زندانی است. هر چند در جامعه ما 95 درصد از مردم توان مراجعه به پزشک ندارند و برابر اطلاعیه ای که توسط وزارت بهداشت انتشار یافته 85 درصد از مردم ایران خود درمانی می کنند. خود درمانی مردم جامعه ما به منزله این است که مردم توان رفتن به دکتر و خرید درمان تجویز شده را ندارند. رضا شهابی در طول مدتی که در زندان هستند چند بار به اعتراض وضع موجود در زندان اقدام به اعتصاب غذا نموده که هر بار بعد از چند ماه ایشان را به بیمارستان جهت معالجه انتقال دادند.

سئوال – سلامتی ایشان در حال حاضر در چه وضعیتی است؟

ج –رضا شهابی در تاریخ 11/3/93 بدون هیچ گونه دلیل قانونی به زندان رجای شهر کرج تبعید کردند. رضا شهابی به اعتراض تبعید خود اقدام به اعتصاب غذا نمود و در تاریخ21/4/93 به علت وضعیت بد جسمی از زندان رجای شهر کرج رضا را به بیمارستان امام خمینی تهران انتقال دادند. رضا شهابی در تاریخ29/4/93 بعد از 50 روز در بیمارستان به اعتصاب خود پایان داد. رضا شهابی در تاریخ 11/6/93 تحت عمل جراحی قرار گرفت و پزشکان اعلام کردند که بعد از عمل جراحی باید در محیطی آرام و بدور از هر گونه استرس مدتی را سپری کند. با توجه به تجویز پزشکان، خانواده رضا شهابی برای او درخواست مرخصی استعلاجی کردند. رضا شهابی اگر از نظر جسمی وضعیت خوبی نداشته باشد، اما از نظر روحی خیلی خوب است.
سئوال – چرا با مرخصی استعلاجی ایشان در ابتدا موافقت نشد؟ بعد چه شد که موافقت کردند؟

ج –دادن مرخصی به یک زندانی باید مراحل قانونی و اداری طی شود. قبل از اینکه پرونده زندانی جهت مرخصی به قوه قضائیه برود باید شورا متشکل در زندان مرخصی زندانی را تائید کنند. بعد از تائید شورای زندان پرونده به اجرای احکام می رود و دادستان امنیتی و قاضی پرونده باید با مرخصی فرد زندانی موافقت کنند. برای کسانی مثل رضا و یا کلیه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی نظر مثبت اداره اطلاعات محل هم ضروری است. اگر اداره اطلاعات محل موافقت نکند به کارگران زندانی مرخصی داده نمی شود. حال پرونده رضا شهابی جهت مرخصی به اجرای احکام فرستادند.که پس از مدتی، اجرای احکام به درخواست خانواده رضا شهابی جهت مرخصی جواب مثبت دادند.

سئوال:  برای ایشان چقدر وثیقه تعیین شده؟

روز سه شنبه مورخ 15/7/93 ساعت 30/6 دقیقه غروب رضا شهابی با قرار وثیقه 300 میلیون تومانی برای مرخصی درمانی از زندان آزاد شد. وثیقه در بعضی مورد بر اساس احکام صادره و جرمی که متهم دارد، تعیین خواهند شد. به دلیل اینکه 19 ماه از محکومیت رضا شهابی مانده این 300 میلیون تومان برای او تعیین کردند.
سئوال- آیا وضعیت ایشان را به اطلاع نهادهای بین المللی رساندید؟ اطلاع رسانی در چه حدی انجام شده ؟

ج – به نظر شما نهاد های بین المللی می توانند کاری انجام دهند؟ نهاد های بین المللی به دنبال سود خود هستند مگر این نهاد ها در این دنیا که به اندازه یک دهکده است زندگی نمی کنند؟مگر این نهادها از کشور ما بی اطلاع هستند؟ نه عزیز همه نهادها بی المللی از وضعیت زندان ایران و زندانیان اطلاع دارند، اما به خاطر منافع خودشان اقدامی در این مورد صورت نمی گیرد. ما بعنوان کمیته دفاع از رضا شهابی طی 76 شماره اطلاعیه کلیه گزارش های که مربوط به رضا شهابی بود به استحضار جامعه و آن نهاد ها رساندیم. اگر منظور شما نهادهای کارگر است مثل سازمان جهانی کار است، سازمان جهانی کار خودش بر اساس اصل سه جانبه گرایی فعالیت می کنند و از دولت ایران حق عضویت دریافت می کنند. ما چند بار هم به آن سازمان شکایت کردیم. اما هیچ گونه اقدامی از سوی آن سازمان صورت نگرفته، آن سازمان تنها نظارگر این همه بی عدالتی ها هستند که  توسط دولت علیه کارگران صورت می گیرد. یا اگر منظور شما نهادهای حقوق بشری است به نظر ما چشم و گوش آنان در مورد حقوق بشر در ایران بسته شده و آن چشم بند هم با پول نفت ایران خریداری شده! ؟.ما کارگران در ایران هیچ گونه حمایت کننده ای نداریم ، جز نیروی طبقاتی خودمان نباشد و این نیرو هم امروز به علت فشارهای امنیتی پراکننده می باشد.

سئوال- در شرایط فعلی با پراکندگی و واگرایی موجود در جنبش کارگری، چقدر امکان یک اعتراض متحد در قبال شرایط مشابه اینچنینی برای فعالان کارگری و تشکل ها موجود است؟

ج –من متوجه منظور شما از فعالان کارگری و تشکل هانشدم؟

حقوق معلم و کارگر: منظور من فعالان داخل کشور است.

ج- با توجه به فشارهای که روزمره روی آنان هست، نباید بیشتر از این از آنان انتظار داشت. حقوقی که این فعالان ماهانه در ازای کار دریافت می کنند تنها کفاف یک مسافرت را در ماه می کند. بنابراین فعالان کارگری در داخل ایران از دخل همسر و بچه های خود هزینه می کنند. حال مشکلاتی امنیتی ، تهدید، احضار، زندان و اخراج از کار هم به دلیل فعالیت های کارگری هم بماند. اما طبقه کارگر ایران با مبارزه ای که می کند می رود تا از این تند پیچ عبور کند. طبقه کارگر ایران و فعالان این طبقه هر روز برای رسیدن به خواست و مطالبات خود دارند هزینه می دهند. قوه قضائیه برای به عقب راندن کارگران با شدید ترین نحو آنان را سرکوب می کند. اگر ما یه کم منصف باشیم می بینیم که هر روز کارگر در این مملکت به اتهام اینکه درخواست کرده که حق تشکل و حق اعتراض دارد در دادگاه ها محاکمه و به زندان، شلاق و جریمه محکومش می کنند و این همه فشار شاید کارگران را پراکنده کرده باشد. اما نتوانسته آنان را مرعوب کند.
سئوال – در پایان تحلیل شما از وضعیت فعلی جنبش کارگری و سندیکاها چیست؟  با وجود این گونه برخوردها، امکان ادامه فعالیت سندیکایی برای فعالان زیر این فشارهای امنیتی چقدر است؟

ج – طبقه کارگر ایران در هر شرایطی جزء مبارزه برای رسیدن به خواست و مطالبات روز مره خود هیچ راه دیگری در پیش ندارد. طبقه کارگر باید بامناسباتی که او را سرکوب می کند مبارزه کند. این مبارزه در هر شرایطی که باشد تعطیل ناپزیر است و این حکم تاریخ است. همچنان که شاهد هستید ده ها نفر از فعالان کارگری امروز تنها به اتهام عضویت در یک کمیته و یا تشکل خود ساخته در زندان هستند و برای صدها نفر از فعالان کارگری پرونده سازی کردند و حال در مراجع قضایی پرونده آنان مفتوح است و هر زمان مسئولان امنیتی دوست داشته باشند آنان را بازداشت می کنند. با توجه به همه این فشارها هنوز کارگران و فعالان کارگری مرعوب نشدند و به مبارزه خود علیه نظم سرمایه ادامه می دهند. طبقه کارگر ایران با این همه فشار آشنا است و این فشارها به جزئی  از زندگی روزمره ما کارگران تبدیل شده .

حقوق معلم و کارگر: با تشکر از شما جناب صالحی و با آرزوی موفقیت روزافزون.

پایان 18/7/93 صبح