سرخط خبرها
خانه / مصاحبه ها / مصاحبه ی اختصاصی حقوق معلم و کارگر با دبیرکل کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند
مصاحبه ی اختصاصی حقوق معلم و کارگر با دبیرکل کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

مصاحبه ی اختصاصی حقوق معلم و کارگر با دبیرکل کانون صنفی معلمان پیرامون تجمع اعتراضی 10 اسفند

حقوق معلم و کارگر

در آستانه ی اعتراض معلمان به وضعیت آموزش و پرورش مصاحبه ای اختصاصی داشته ایم با اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان. متن این مصاحبه به شرح زیر است:

با درود بر شما. ممکن است در مورد تجمع 10 اسفند کمی بیشتر  توضیح دهید؟

– ما طی نامه هایی رسمی از وزارت کشور و استانداری تقاضای مجوز برای برگزاری یک تجمع مسالمت آمیز کردیم.  تا  این لحظه، از سوی مسئولان وزارت کشور و استانداری هیچ پاسخ مکتوب یا شفاهی مبنی بر ندادن مجوز دریافت نشده است.

این گردهم آیی به شکل سکوت خارج از ساعت اداری مقابل مجلس انجام می شود.

به نظر شما مسئولین انتظامی اجازه برگزاری تجمع را می دهند؟

– معلمان پیاده نظام منافع هیچ حزب و گروهی نیستند، قصد تقابل ندارند و تجمع آنها کاملا صنفی است. این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

در عین حال، انتظار ما این است که با توجه به نابسامانی های آموزش و پرورش نیروهای محترم انتظامی، به معلمان اجازه برگزاری این تجمع قانونی را بدهند. بدیهی است که اگر نیروهای محترم امنیتی، اجازه برگزاری گردهم آیی اعتراضی سکوت را ندهند، معلمان اصراری بر تجمع نخواهند کرد. ولی بدیهی است که دامنه ی نارضایتی آن ها، بر عملکرد آموزش و پرورش تاثیر منفی خواهد گذاشت.

می توانید به طور خلاصه، برجسته ترین مطالبات فرهنگیان را بیان کنید؟

-بند 5 ماده ی 68 قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد فوق العاده ی شغل کارمندان دولت،  بر امتیاز 1500 برای مشاغل با مدارک کارشناسی و 2000 برای مدارک بالاتر صراحت دارد ولی آموزش و پرورش در تخلفی آشکار آن را 800 در نظر می گیرد و معلمان با شکایت در دیوان عدالت اداری به دنبال مطالبه ی حق خود هستند.

– برای فرهنگیان با مدارک فوق لیسانس و دکترا “همترازی و فوق العاده شغل” همراه با هم  اجرا نمی شود.

-طبق تصویب نامه ی هیات وزیران هرگونه استخدام نیروهای حق التدریس و آزاد به هر شکل توسط آموزش و پرورش ممنوع است و هرگونه به کار گیری نیروی انسانی را منوط به مجوز معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور می داند ولی دولت های دهم و یازدهم برای سرشکن کردن هزینه ها اقدام به جذب معلمان آزاد بدون صدور فیش حقوقی و به شکلی شفاهی!  بدون بیمه و با حقوق سیصدهزار تومان در ماه کردند.

– درتصویب نامه ی هیات وزیران به استناد تبصره 2 ماده 20 در سال 92  و تبصره 2 ماده 15 سال 93  برای پرداخت کمک هزینه غذای روزانه و ایاب و ذهاب کارمندانی که از سرویس استفاده نمی کنند معلمان ایران دو سال طلب دارند. همچنین برخی از کارمندان زن به ازای هر فرزند زیر شش سال هزینه ی مهد کودک طلب دارند.

– در زمان جنگ میزان تدریس معلمان از 22 ساعت در هفته به بیست و چهار ساعت تغییر یافت و پس از جنگ به حالت پیشین باز نگشت.

-تبدیل وضعیت معلمان پیمانی و استخدام معلمان پیش دبستانی انجام نشده است. برخی معلمان حق التدریس وضعیتی نامعلوم دارند.

برخی از  معلمان از مشکلات استخدامی در آموزش و پرورش می گویند.  این مشکلات چیست؟

– مشکل اصلی دولتها با استخدام برخورد سلیقه ای است. برای مثال دولت نهم در استخدام معلمان در دوره ی وزارت محمود فرشیدی جذب نیروهای حق التدریس را در دستور کار قرار داد و بلا فاصله پس از کنار رفتن وی علیرضا علی احمدی طرح جذب معلمان شرکتی را به تصویب رساند طوری که نیروهای خواهان کار با شرکت های خصوصی که در مزایده برنده شده بودند قرار داد می بستند. در دولت دهم حمید رضا حاجی بابایی از استخدام فرهنگیان از طریق آزمون استخدامی و خروجی های دانشگاه فرهنگیان خبر داد و به معلمان پیمانی پذیرفته شده از آزمون استخدامی در سال 89 قول داده شد که در یک بازه ی 3 ساله از حالت پیمانی به رسمی آزمایشی و پس از آن به رسمی تبدیل وضعیت شوند. انتظار معلمان ذی نفع این بود که پس از دوره ی سه ساله تبدیل وضعیت شوند ولی آقای فانی اعلام کرد که به دلیل پیش خور کردن ردیف های استخدامی در دولت پیشین امکان تبدیل وضعیت معلمان پیمانی وجود ندارد و معاونت توسعه و نیروی انسانی رییس جمهور با این تبدیل وضعیت موافقت نکرده است.

معلمان پیش دبستانی با حقوقی ناچیز – حدود دویست هزار تومان در ماه- و با بیمه ی پانزده روزه در بدنه آموزش و پرورش مورد ظلمی آشکار قرار می گیرند و دولت ها در استخدام آن ها تعلل می کنند. مجلس به شکلی کاملا سیاسی در دوره ی دولت پیشین نسبت به استخدام این معلمان فرهیخته سکوت پیشه کرد و در این دوره مدافع استخدام آن ها شده است. وقتی فشارهای مجلس، افکار عمومی و تشکل های صنفی معلمان برای استخدام ها بیشتر شد وزارت آموزش و پرورش و معاونت توسعه و نیروی انسانی رییس جمهور از استخدام بیش از یکصد هزار نفر در دولت دهم خارج از ضوابط پرده برداری کردند و مشخص شد که دولت دهم به شکلی غیر قانونی و قبیله ای نسبت به استخدام هایی فامیلی و ملوک الطوایفی در یک بازه ی دو ساله عمل کرده است! حتی معلوم شد که تعدادی بی سواد و کم سواد به شکل خدماتی جذب شده و در دوره هایی کوتاه با گرفتن مدارک لازم به چرخه ی آموزش وارد شده اند!!

معلمان ایران برای برقراری قانون نظام هماهنگ چه تلاشی کردند؟

فرهنگیان کشور در بهمن و اسفند سال 85  به دعوت کانون صنفی معلمان در اعتراض به پایین آمدن شان و منزلت فرهنگیان و همچنین تاخیر دولت دکتر محمود احمدی نژاد در اجرای قانون نظام هماهنگ مقابل پارلمان تجمع کردند و از مسئولان کشور اجرای بی کم و کاست قانون را درخواست کردند. از این رو معلمان در بین کارمندان دولت، در این اعتراضات؛ به عنوان گروه پیشرو بیشترین هزینه های مادی و معنوی را پرداختند.

دولت نهم که با وعده ی چهار برابر کردن قدرت خرید فرهنگیان روی کار آمده بود وقتی اعتراض فرهنگیان را  مشاهده کرد از نامه ی خود مبنی بر  استرداد لایحه ی مدیریت خدمات کشوری از مجلس منصرف شد ولی متاسفانه باز هم در تصمیمات نهایی، آن را از ردیف بودجه سال 86 حذف کرد. پافشاری کانون و معلمان کشور برای برون رفت از وضعیت نابسامان آموزش و پرورش در قالب نامه، طومار و دیدار و چانه زنی با مسئولان  ادامه یافت. سرانجام دولت نهم در وقایع اعتراضی سال 87 در ضرب الاجل کانون صنفی معلمان در بیست و نهم بهمن و از زبان رییس جمهور در رسانه ی ملی از اجرای بی کم و کاست قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق در سال 88 خبر داد. انتشار این خبر در بین معلمان موجب خوشحالی نسبی معلمان ایران شد و برای دست کم چند ماه فرهنگیان نسبت به سامان گرفتن وضع نامطلوب آموزش و پرورش خوش بین شدند.

آیا نتیجه ی برقراری قانون نظام هماهنگ برای فرهنگیان مثبت بود؟

آمیختگی قانون نظام هماهنگ و طرح آزاد سازی قیمت ها دوباره معلمان را به زیر خط فقر رهنمون ساخت و در سال هایی که قیمت نفت به بالای 140 دلار برای هر بشکه رسید معیشت فرهنگیان همچنان در حالت نامطلوب باقی ماند و درآمد بالای حاصل از فروش نفت نیز با ناکارآمدی دولت در مدیریت هزینه و بی انضباطی های مالی تاثیری مثبت در منزلت و معیشت فرهنگیان نگذاشت.

معلمان و تشکل ها در دولت دکتر احمدی نژاد با چه مشکلاتی مواجه شدند؟

فضای بسته ایدئولوژیک و دخالت بیش از حد دولت و نگاه آمرانه و دستوری و عدم شناخت کافی از ظرافت عمل در آموزش و پرورش بدنه را از مسئولان دور تر و دور تر کرد. سونامی  پی در پی مقاطع تحصیلی و درونمایه های کتب درسی موجب سردرگمی دانش آموزان، خانواده ها و معلمان گردید. وزرای آموزش و پرورش نهادهای صنفی معلمان را به رسمیت نمی شناختند و لذا تشکل های معلمی آوانگارد در این دوره با فشار اقتدارگرایان یک حالت انقباضی را تجربه کردند و به حاشیه رفتند.

استقرار دولت تدبیر و امید چه تاثیری بر وضعیت آموزش و پرورش داشت؟

با استقرار دولت تدبیر و امید و طرح شعارهای ایدآل دکتر روحانی در مورد آموزش و پرورش در وعده های انتخاباتی و بازشدن فضا به شکل نسبی، معرفی دکتر محمد علی نجفی جهت تصدی پست وزارت به مجلس، فرهنگیان ایران نسبت به بهبود فضای آموزش و پرورش امیدوار شدند.

پس از رای عدم اعتماد نمایندگان به دکتر نجفی و تسویه حساب مجلس با دولت، دکتر علی اصغر فانی توانست نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را جلب کرده و به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید انتخاب شد . فانی در ابتدا  در جلسه ای با حضور نمایندگان تشکل های صنفی گفت قصد دارد فرهنگ امنیتی را به امنیت فرهنگی تبدیل کند و افزود ما تا یک سال روی ریل دولت پیشین حرکت کرده و از ابتدای سال 93 روی ریل خودمان قرار خواهیم گرفت. ایشان معتقد بود مشکلات اصلی آموزش و پرورش را با نظر کارشناسان حل می کند ولی در عمل توفیق چندانی نیافت. واگذاری مدارس به شکل غیر کارشناسی به بخش خصوصی و اجرا نشدن برخی قوانین مصوب، همواره مورد انتقاد فرهنگیان بوده است.

با تشکر فراوان و با آرزوی موفقیت روزافزون

19 نظر

 1. درود بر معلم با غیرت آقای اسماعیل عبدی که برای دنیا ثابت کرد زندگی یک معلم ذر ایران در واقع مرگ تدریجی است

 2. بابا اینا ما رو مسخره کردن میگن حقوقا همون 14 در صد اضاف میشه شما میدونید این اقای نوبخت حقوقش ماهی چند !از این گرونی داریم می ترکیم

 3. سلام معلملن رشت فقط4نفر در تجمع 10اسفند اینجا رشت است رشت 9دی زا میگن روز بصیرت اینجا8دی برگزار می کنند حالا خودتان قضاوت کنید

 4. لطفا اعتصاب 24 اسفند را اطلاع رسانی کنید.
  در صورت انجام ، اعتراض گسترده تر می شود وبه خواسته هایمان نزدیک می شویم .

  در صورت عقب نشینی ،مشکلات بسیار بیشتر می شود.
  اینطور نیست؟؟!!

  • شاهین باصری از کرج

   کانون صنفی معلمان تا این لحظه هیچ برنامه ای برای اعتصاب تحصن تجمع یا هرگونه اقدام دیگری در 24 یا 25 اسفند93 ندارد. در صورت هرگونه تصمیم گیری از همین سایت اعلان خواهد شد.
   اتحاد رمز پیروزی است…

 5. روشنگردلها

  با
  سپاس فراوان ازتمامی همکارانی که ازحقوق خوددفاع کردند
  تمامی عزیزان بدانندکی به انهاروشنایی دادوانهارابه عزت رساند تابتواننددرجامعه خودی نشان دهندوبه مدارج عالی برسند؟
  ایامعلمین نبودند که خودسوختند تا انسان بسازنند؟اگردرجامعه به معلمین برسندکه معلمین دغدغه ای جزخدمت به فرزندان این مرزوبوم نداشته باشند وبتوانند دانش آموزان رابطورصحیح بااداب وسنن الهی اشناکنند آیادرجامعه شاهد چنین جرم جنایتهایی خواهیم بود؟برای یکبار هم شده به معلمین برسیدتا تفاوتها رادرک کنید؟مگر معلم باکارمندارگانهای دیگرچه فرقی دارد که حقوق ومزایای ارگانهای دیگربامدرک کمتر چندبرابر معلمین است؟وقتی دانش آموزان خودمان که استخدام شده اندفیش حقوقی ما رامیبینند تعجب میکنند وباورندارنند چنین دریافتی معلمین دارنند؟حالا خودتان قضاوت کنید عزیزان …..

 6. سید مهدی زمانی

  با سلام و خسته نباشید به شما و کاربران سایتتون
  خواستم فقط یه خسته نباشید به استاده بزرگوار و عزیزم آقای عبدی بکنم و بگم که سخنانتون کامل و بسیار زیبا هست
  و معلمان کشور باید به داشتنه همچین نماینده ای از طرفه خودشون ببالند و بسیار خوشحال باشند

 7. ايوب دستوراني

  من وهمسرم هردو فرهنگي هستيم اما حقوق ما جواب مخارج زندگيمان را نمي دهد

 8. فرهنگی از یزد

  دربرخی جاها اعلام کردید؛30درصداضافه حقوق-به نظر شما مبلغ قابل توجهی میشود؟حال آنکه ازاول اسفندحقوق کارکنان بانک ها900هزارتومان اضافه شده.

 9. صفحه ی یکی از دوستان آمده بود که عده ای از پزشکان و مهندسان به نزد مرکل می روند و شکایت می کنند که چرا در آلمان حقوق آن ها با معلمان یکسان نیست و جواب جالب مرکل که به آن ها می گوید :چطور می شود که شما می خواهید مزایا و حقوقتان از افرادی که شما را تربیت کرده اند بیشتر باشد ؟

 10. اقای دبیرکل کاش به رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته هم اشاره میکردیدانوقت میفهمیدیدفقط رتبه های عالی امتیازمیارن ..چرارتبه ی خبره توحگم میادولی تواجرای حقوق اصلارتبه نیست؟وافزایش حقوق نداره؟

 11. یکی از بازنشستگان استان البرز

  با عرض سلام وخسته نباشید

  آقای دبیر کل لطفا ازآقای فانی بخواهید به سوالات زیر پاسخ دهد.که همه موارد ذیل مدیریتی می باشدو مربوط به کسری وکمبود بودجه نیست.
  1- هدف از مدارس برون سپاری چیست. دولت به ازای هردانش آموز به موسس شهریه پرداخت می نماید وموسس به جای حقوق یک دهم به طوریکسان به همه ششصدهزارتومان می دهد.که ازاین فعل وانفعال سودی نصیب موسس می شود .که این موسس ازدوستان وهمشریان درجه یک مدیران کل وروسای مناطق می باشد.این طرح به جز تضیع حق معلمان به نوعی برده کشی وتضیع دانش آموزان درمورد به کارگیری افراد غیرمتخصص، هیچ فایده ای برای دولت وملت ندارد.
  2- جابه جایی نیرو های کاردان ومردمی ودلسوز دراستان البرز وخصوصا درناحیه 3کرج به جز ازبین رفتن امید، نارضایتی مامعلمان وبازنشستگان هیچ منطق وتوجیهی ندارد. چرا آقای فانی از مدیرکل فعلی حمایت می کند؟ ومی گوید ماباهم درکردستان کارکرده ایم. لذا به سوء مدیریت وی سرپوش می گذارد.وازمعدود مدیران کلی هستند که درجای خود مانده واستان البرز را به اللرز تبدیل کرده اند.
  3- دکتر فانی به جای معلمان پرورشی وقرآن مدیران ومعاونان مدارس را مجبور کردند که علاوه برمعاونت ومدیریت هفته ای شش6ساعت به کار پرورشی وتدریس قرآن درکلاس های معلمان تقیلیل ساعت بالای 20سال تدریس کنند.واین وزیر محترم به ظلم وستم وبیگاری کشیدن ازهمکار خود افتخار می کند ومی فرماید صرفه جویی شده است.آقای فانی به جای اینکه راه کاری پیدا کنی که دست همکارت را بگیری حق وی را تضیع می کنی،ودرسانه ها این کار را ابتکار ونوعی مدیریت نلقی می کنی. که هیچ جای دنیا این چنین نیست.
  4- با تغییرروش نمره دهی به روش توصیفی شکوه وعظمت واقتدار معلم ازبین رفته است.علاوه براین اینقدر دررسانه ها گفتند که نبایددانش آموزان تنبیه شوند.واگرازدانش آموزی علل عدم انجام تکالیف ودرس نخواندن رابپرسی ،فردای آن روز دانش آموز ایل وطایفه خودرا بابت این پرسش به مدرسه می کشاندکه باز برمی گردد به از بین رفتن شکوه وعظمت واقتدار معلم .
  5- آیا درآمد وزیر هم مثل مامعلمان وخصوصا بازنشستگان است؟ که با آمدن داماد وعروس به چه کنم چه کنم می افتد.

 12. معصومه شوشتری

  سلام
  من یک فرهنگی هستم از لرستان وموافق رسیدگی به وضعیت معیشت معلمان از طریق پیگیری طرح نظام رتبه بندی فرهنگیان و یا کم اثر و در بعضی موارد بی اثر شدن بیمه طلایی فرهنگیان و… هستم اما آقای دبیر کل که مدعی هستید پیاده نظام هیچ گروه سیاسی نیستید اتفاقا دقیقا پیاده نظام گروه های افراطی اصلاح طلب هستید و از ندای حق معلمین زحمت کش در جهت منویات سیاسی گروهی خاص بهره برداری می کنید.انصاف بود خدمات و کاستی های همه ی دولت های قبل را در طول بعد از انقلاب نقد می کردید نه اینکه فقط به یک برهه خاص بپردازید! شما آقای غیر سیاسی خوب بود بخشی از خدمات برجسته ,طرح های کارشناسی شده و موثر به حال جامعه ی فرهنگیان از جمله معلمین و دانش اموزان در دوره ی وزارت آقای نجفی اشاره می کردید و انرا با خدمات و کاستی های آقای حاج بابایی در دولت نهم و دهم مقایسه می کردید.

 13. احسنت به قلمت

 14. با درود فراوان بر کلیه معلمان فهیم
  معلمان استان چهار محال و بختیاری نیز در اعتراضی همراه با سکوت روبروی اداره کل تجمع 500 نفری داشتند

 15. معلمان :نه مخالف ،نه معارض ،نه معاند،…ولی دل خسته و معترض،خسته از بی مهری های چندین ساله،معترض به پرداختی ها نا عادلانه.
  ….اما این قشر همچنان پایبند تعهدات خود در قبال آموزش می ماند.
  ..اماسخنی باآقای روحانی:آقای ریس جمهور بدانید خیلی می خواهند شما محبوبیت خود در آموزش وپرورش رااز دست بدهید.اما اگر چنین بد مهری هایی از سوی دولت شما ادامه پیدا کند ما در انتخابات بعدی تصمیم دیگری خواهیم گرفت. آقای روحانی وقت آن رسیده با تحلیل چرایی اعتراضات فرهنگیان به خصوص اعتراظات روز93/12/10 تصمیم قاطعانه ای بگیرید وبا ترمیم کابینه وانتخاب فرد قدرتمندی برای وزارت آ.پ. ونیز ترمیم حقوق فرهنگیان نام خود را در قلب فرهنگیان جاودانه کنید.

 16. تازماني كه از افراد بي انگيزه و خنثي، مسن و… در پست هاي مهم وزارت خانه استفاده مي شود وضعيت همينه.
  چرا در راي اعتماد وزيرا بر توانمندي فرد براي اداره مزارت خانه اي به اين عريض و طويلي دقت نمي شود آيا وقت آن نرسيده يك فرد لايق انتخاب شود ؟ چرا مجلس ساكت است.

 17. اینجانب از تلاشهای شما در رفع بی عدالتی های موجود آموزش و پرورش کمال تشکر را دارم . من یک تایپیست در اداره آموزش و پرورش لامرد استان فارس به مدت 11 سال مشغول به خدمت هستم که بصورت پیمانی مشغول به کار هستم موظفی اینجانب 36 ساعت است که عملا 48 ساعت کار در هفته انجام می دهیم.در حالی که معلمان در مدرسه 24 ساعت موظفی دارند حقوق شان هم از ما بیشتر است . با چندر غاز اضافه کاری که بعد از چندین ماه بطول می انجامد به ما می دن هم این حقوق به نصف حقوق معلمان نمی رسه. البته نمیگم حقوق معلما زیاده ولی عدالت باید برقرار بشه.حقوق منم 750000 تومان است. این درحالی هست که هیچ تعطیلی یا مرخصی به آن صورت هم نداریم.لطفا انعکاس داده شود. متشکریم

 18. محمد روستایی

  درود بر دبیر کل کانون صنفی معلمان
  ما پیاده نظام هیچ گروه سیاسی نیستیم