سرخط خبرها
خانه / کارگران / مصدومیت کارگر ساختمانی, اهمال کارفرما, سکوت قانون
مصدومیت کارگر ساختمانی, اهمال کارفرما, سکوت قانون

مصدومیت کارگر ساختمانی, اهمال کارفرما, سکوت قانون

بهمن شاهمرادی

محمد رضا رضایی کارگر ساختمانی, در تاریخ 6/2/93 در اثر گیر کردن دستش در موتور جمع کننده کابل بالابر ثابت ازانگشتان و پشت دست در چند نقطه دچار شکستگی شده است.

این کارگر 42 ساله که بیش از 24 سال در امور ساختمانی تجربه دارد و به دلیل استفاده از فرغون به جایی باکت در حین بالا کشیدن مصالح دچار حادثه شده است, گفت:” دسته فرغون به سقف طبقه پایین گیر کرده بود من با تکان دادن کابل بالابر در پی خلاص کردن فرغون قبل از پاره شدن کابل بودم که فرغون ناگهان خلاص شد و به دلیل شدت حرکت بالابر و ناگهانی بود آن دست من در لای کابل های جمع شده موتور جمع کننده کابل گیر کرد. کارگاه ساختمانی ما که در در حواشی شهرستان بجنورد بود با سختی- به دلیل نبود وسیله حمل و نقل- مرا به بیمارستان امام علی بجنورد منتقل کردند

شاین ذکر است که دست وی که به دلیل شکستگی هایی متعدد از چند نقطه دچار آسیب دیدگی وخیمی  شده بود تحت عمل جراحی قرار گرفت و سه ماه مرخصی استعلاجی به وی تعلق گرفت که البته پس از آن نیز مرخصی تمدید شد.

ولی موضوع اصلی در این حادثه بیمه نبودن وی بوده است. این کارگر ساختمانی چون دارای بیمه تامین اجتماعی نبود از مزایایی استعلاجی نتوانست استفاده کند  و نکته قابل تامل تعیین 40 در صدی سهل انگاری وی توسط کارشناس اداره کار بیمه بوده است.

همچنین  ایشان هیچگونه لوازم ایمنی از جمله کلاه و دستکش در اختیار نداشته است این در صورتی است که ماده 85 قانون کار لوازم حفاظتی را برای کارگران اجباری اعلام کرده است و مطابق ماده 95 مسئولیت اجرا ی مقررات حفاظتی به عهده کارفرما و مسئول کارگاه میباشد.

و یا همچنین بنابر بند 12-6-2-21 مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان که مربوط به ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا است باید از جام یا باکت در حمل مصالح توسط بالابر استفاده شود و طبق بند 12-6-2-5 همین منبع متصدی حق هیچگونه کار همزمان در حین کار بر روی بالابر را ندارد.

متاسفانه در چنین حوادثی شاهدیم که حتی همین قانون نصف نیمه هم اجرا نمیشود و با توجه به قرار ندادن ابزار ایمنی و ایجاد کار همزمان در حین کار بر روی بالابر باز هم 40 در صد تقصیر حادثه را بر گردن کارگر می اندازند.