سرخط خبرها
خانه / معلمان / مصطفی ملکیان و مشکلات معیشتی معلمان
مصطفی ملکیان و مشکلات معیشتی معلمان

مصطفی ملکیان و مشکلات معیشتی معلمان

جعفر ابراهیمی- معلم

مصطفی ملکیان اگر استاد و فیلسوف اخلاق باشد استاد و فیلسوف اخلاق بورژوایی است او درکی لیبرالی از اخلاق دارد و همان را تئوریزه می کند. افکار فلسفی و ایده های اخلاقی او برای معلمی که در دل تضادهای بنیادین جامعه و دولت سرمایه سالار حقوق خود را مطالبه می کند جذابیتی ندارد.

ملکیان در مصاحبه با جماران[1] در پاسخ به این سوال که نظرتان درباره خواسته های معیشتی معلمان چیست؟می گوید« باید به دو نکته اشاره کنم. یکی به هرم نیازهای مزلو که در آن به پنج دسته نیاز انسان اشاره شده است که در راس آن نیازهای فیزیولوژیک و بیولوژیک است و بنده هم آن را می پذیرم. اگر ضروریات زندگی که عبارتند از خوراک و پوشاک و نوشاک و ارضای غرایز جنسی و تا حدی تفریح برآورده نشود انسان به رفع نیازهای بعدی نمی رسد. اصلا نیازهای بعدی در انسان متولد نمی شود. اینکه گفته شده است شکم گرسنه ایمان ندارد به همین امر اشاره دارد، یعنی به نیازهای طبقه بالاتر نمی رسد. اعتراض معلمان به وضعیت معیشتی شان تا یک حدی قابل قبول است.»

وی ادامه می دهد« اما به نظرم اگر اول مطالبات دیگری مطرح می شد بهتر بود. زیرا فکر می کنم برخی معلمان در حد نیازهای ضروری مشکلی ندارند و درصدی از آنان تا این حد هم وضع معیشت شان بد نیست. پس بهتر است مطالباتی طرح گردد که دانش آموزان با شنیدن آن به معلمان شان افتخار کنند. اگر تقویت بنیه علمی، فکری معلمان و تعمیق فهم و گسترش اخلاقی آنان در سطح ملی مطرح شود بسیار عالی است.»

متاسفانه استاد اخلاق اطلاع دقیقی نسبت به مطالبات و خواسته های معلمان ندارد و از روی ناآگاهی و یا شاید عمد بدنبال تقلیل خواسته های معلمان به مساله معیشت است. فقط نگاهی به شعارهای معلمان، که در کمیته شعار به تصویب رسید، نشان می دهد که جهت گیری معلمان در 10 اسفند که نمود بیرونی و ملموس خواسته های آنان است فراتر از معیشت خود حقوق دانش آموزان را نیز مطالبه می کردند. شعارهایی از قبیل:

آموزش رایگان حق کودکان ماست

بودجه آموزشی اصلاح باید گردد

بودجه آموزشی هزینه نیست، سرمایه گذاری برای نسل آینده است

آموزش وپرورش اساس پیشرفت ماست. ندیدن معلم سقوط فرهنگ ماست

شمع شدى شعله شدى سوختى، از بر خود هيچ نياندوختى

فعالین صنفی معلم را ازاد کنید

مدارس استاندارد حق طبیعی فرزندان این مرز بوم است. مدارس را دریابید

ما تعلیم و تربیت مدرن و بروز و مبتنی بر نیازهای جامعه و غیر متمرکز می خواهیم.

از سویی دیگر گویی مصاحبه کننده محترم نیز از موضوع و خواسته مطالبات معلمان مطلع نیست و اگر هم از این خواسته معلمان مطلع است به عمد مساله معیشت را عمده می کند تا سایر خواسته ها را مسکوت بگذارد تا استاد اخلاق! با همین جملات مغشوش مصاحبه را به پایان برساند.

نقد رویکرد اخلاقی ملکیان و بنیان های فلسفی او در توان و وظیفه من نیست، بی شک منتقدین اخلاق لیبرالی پاسخ درخوری برای وی دارند. اما بعنوان یک معلم از هر فیلسوفی بیشتر نسبت به موقعیت تحت ستم خود آگاهی دارم و نگاه مکانیکی و ایستا و مقطعی به مساله معیشت معلمان را ناشی از درک نادرست برخی روشنفکران از شرایط مادی و عینی معلمان و سایر زحمتکشان تلقی می کنم. این وارونه سازی و تفسیر فلسفیِ حقیقت در راستای کمک به صاحبان قدرت و ثروت صورت می گیرد و انسان را به یاد مارکس می اندازد زمانی گفته بود”  فلاسفه تاکنون تاریخ را تفسیر کرده اند حال آنکه بحث بر سر تغییر آن است “.

در پایان بعنوان یک معلم که دغدغه ای فراتر از مسئله معیشت دارم و دلبسته تحول بنیادین در ساختار نظام آموزشی به سود یک نظام آموزش کیفی، برابر، دموکراتیک، مشارکتی و غیرمتمرکز هستم. تاکید می کنم که معلمان و همکارانی که حتی فقط برای یک زندگی شرافتمندانه و انسانی بر مبنای تحول در وضعیت معیشتی تلاش می کنند را نمی توان مورد تخطئه قرار داد. کسی برای معلمی که از فقر و تبعیض در رنج است نمی تواند نسخه ای بپیچد و اولویتی برای وی تعیین نماید، و به او بگوید تو رنجت را فراموش کن. فرقی نمی کند مصطفی ملکیان باشد یا هر فیلسوف مدعی دیگر. وقتی غم نان و مسئله معیشت که پایه و دغدغه مشترک تمام زحمتکشان است حل نشده است به نظر می آید، صحبت از خوشی و زیست اخلاقی بیشتر ایده ای سانتی مانتال و روشنفکرانه است.

آقای ملکیان! مسائل  و خواسته‌های معلمان در حوزه آموزش قابل‌تقلیل به مسئله معیشت نیست، اگرچه مسئله معیشت یکی از مطالبات اصلی و نقطه اشتراک تمام معلمان است. شما درک درستی از مطالبات ندارید، احتمالاً معلمان آگاه دیگری در پیرامون شما هستند این بار پیش از مصاحبه حتماً اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

 

 

1.لینک مصاحبه جماران با ملکیان: http://jamaran.ir/fa/n78642/%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B3_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C/%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87/%D9%85%D8%B5%D8%B7%D9%81%DB%8C_%D9%85%D9%84%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86__%D8%AA%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%85_%D9%88_%D8%AA%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D8%AA_%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86_%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF_%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C_%D8%A7%D8%B3%D8%AA_%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%84%D9%87_%DA%A9%D9%86%DA%A9%D9%88%D8%B1_%D8%AE%D9%88%D8%A8%DB%8C_%D9%88%D8%AE%D9%88%D8%B4%DB%8C_%D8%B1%D8%A7_%D8%B2%D8%A7_%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4_%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86_%D9%85%DB%8C_%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%AF

9 نظر

 1. ما معلمان ایران ضمن محکوم نمودن توهین و پوزخند احسان علیخانی در برنامه بهارنارنج ویژه سال تحویل ۹۴ نسبت به شغل شریف معلمی ، خواهان دعوت از خانواده معلمان کشته شده در کلاسهای درس و مدارس ایران، معلمان در آتش سوخته، معلمان غرق شده در سیل، معلمان سرتراشیده، معلمان اهدا کننده کلیه به دانش آموزان و هزاران معلمی که با وجود تمامی تبعیض ها همواره درس ایثار و فداکاری و زندگی را نیز در کنار درس الفبا سرلوحه ی امورشان کرده اند.

  لطفا به اشتراک بگذارید تا از رفتارشان پشیمان شوند و عذر خواهی کنند

 2. محمدصادق محمدی

  کسی یاکسانی که معلمان رافقیروذلیل میخواهند.نفوذی اسراییل جنایتکارند.ومیخواهندنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان ضدمعلم وضدفرهنگ جلوه دهند.جامه ای که هرجاسخنی ازمعلم است آنان راگداوبدبخت تصورمیکنند.هرخاسخن ازفقراست جهره معلمین ودبیرانوفرهنگیان عزیزراتجسم میکنند.من ازمقام معظم رهبری.حضرت آیست الله خامنه ای میخواهم.این اسراییلیهای ناپاک راهرجه سریعتربه سزای اعمال ازپیش طراحی شده اشان برسانند.ومعلمین عزیزنظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را به جایگاه رفیع خودبرسانند.

  • آقای محمدی عزیز، اسراییلی آن نمایندگان و دولتمردانی هستند که با نادیده گرفتن معلمین ،حرمت آنها را از بین برده اند، آنهایی که از معلم فقط یک مترسک در کلاس درس ساخته اند ،آنهایی که میلیون میلیون دزدی را نادید میگیرند ،ولی برای تامین بودجه بازسازی مدارس کسر بودجه را بهانه میکنند.
   برادر عزیز،اگر خوابی که هنگام بیدار شدن است و اگر خود را به خواب زده ای که هیچ…

 3. نظام هماهنگ پرداخت باید اجرا شود.

 4. هوشنگ آرین مهر

  با درود فراوان دوست بزرگوار آقای ابراهیمی , نظر افرادی که در جامعه ی فرهنگیان نیستند نباید اهمیت داد آنچه مهم است جامعه فرهنگی می باشد که باید با برنامه ریزی وسازمان دهی به هدف مشترک خود برسند .

 5. سلام و تشکر از نقدتان جناب ابراهیمی
  با احترام چند نکته را لازم می دانم عرض کنم. بنده خودم در جلسه ای که ایشان صحبت می کردم حضور داشتم. برای درک سخنان افراد باید شرایطی که سخنران صحبت کرده را در نظر گرفت و همچنین از ابتدا تا انتهای سخنان را کاملا خواند.
  این سخنان به شکل مصاحبه نبود. بلکه جمعی از معلمان در یک فضای کاملا دوستانه به خدمت ایشان رسیدند و راجع به مشکلات و مسائل با ایشان گفت و گو کردند. مطرح کردن سلسله نیازهای مزلو و در ادامه مطرح کردن سایر مطالبات به هیچ وجه در بیانات ایشان به این معنا نبود که وضع معیشت معلمان نباید جزو مطالباتشان باشد بلکه برداشت بنده که در آن جمع حضور داشتم این بود که مطالباتی غیر از معیشت نیز هستند که باید تقدم رتبی داشته باشند و در کنار مطالبات معیشتی مطرح شوند به گونه ای که به نظر نرسد که فقط مطالبات معلمین معیشتی هست. حرف ایشان توصیه بود و نه توصیف آنچه رخ داده بود. و البته سخن متین و بایسته ای هم می باشد.
  خواهش میکنم توجه کنیم به کسانی که نسبت به معلم غیر منصفانه قضاوت می کنند گلایه داریم. خودمان هم سعی کنیم منصفانه قضاوت کنیم.

  • جعفر ابراهیمی

   درود
   من مصاحبه ایشان را خواندم و نقد کردم بخصوص جایی را که به من مربوط می شد. بنده علم غیب ندارم که استاد ! در چه حالاتی اینها را گفته اند فکر می کنم شما که حضور داشتید باید به آقای ملکیان می فرمودید که خواسته معلمان فقط شکمشان نیست. البته اگر مطلع هستید. ممنون بابت حساسیتی که داشتید

 6. اگه به ما فرهنگیان بدن، به خودش چیزی نمیرسه!!!
  به گفته این یارو همین انقدر که معلمان زنده اند کفایت میکنه،
  بیشتر میخوان چرا؟