سرخط خبرها
خانه / معلمان / مطالبات فرهنگیان و نواقص طرح رتبه بندی معلمین
مطالبات فرهنگیان و نواقص طرح رتبه بندی معلمین

مطالبات فرهنگیان و نواقص طرح رتبه بندی معلمین


 

محمد رضا شمس  دبیر آموزش و پرورش

به:  معاونت پژوهشی وزارت آموزش و پرورش 

موضوع : مطالبات فرهنگیان و نواقص طرح رتبه بندی معلمین

 با عرض سلام و خسته نباشید نکاتی در رابطه با وضعیت معیشتی همکارانم و طرح رتبه بندی معلمین با توجه به انتشار جزئیات آن به استحضار می رسانم.

 اولاً  اعتراض معلمین به  عدم اجرای طرح رتبه بندی نیست و خواهان رفع تبعیض در پرداخت مزایای شغلی در مقایسه با سایر کارکنان دولت هستند و این طرح جوابگوی این مطالبه به حق نیست.

 دوماً طرح رتبه بندی معلمین بر پایه فاکتورهای تنظیم شده که همه ی  آنها ساز و کارها ی  مدون و درستی  برای سنجش  در آموزش و پرورش  را ندارند و بسیاری از آنها نمی تواند نشان دهنده توانایی ها و خلاقیت  و موفقیت  یک معلم در تدریس باشد .

به طور مثال مواردی مانند مدرک ، ضمن خدمت ،مقاله علمی ،تالیف فقط بخش کوچکی از توانایی معلم را نشان می دهد.آنچه در کلاس درس به کار معلم می آید . خلاقیت ، روش تدریس ، هنر تعامل ،وجدان کاری و…. است که در این طرح جای ندارد.با توجه به تجربه 26 ساله در نظام آموزش و پرورش در ادامه به بخشی از مشکلات این طرح اشاره می کنم امید است  قبل از تصویب طرح  مد نظر عزیزان قرار گیرد.

1-     این طرح به دلیل نداشتن زیر ساخت های لازم و شفاف برای ارزیابی  همانند طرح شکست خورده ارتقای شغلی باعث ایجاد نارضایتی و اختلاف بین معلمین خواهد شد.

2-      بخش اعظمی از معلمین زحمت کش آموزش ابتدایی که  دارای مدرک فوق دیپلم هستند وهیچ انسان آزاده ای شکی در فشار کاری سنگین به ویژه در مورد یک معلم اول ابتدایی ندارد با  قرار دادن شرط 12 سال سابقه کاری! از این طرح جا می مانند.

3-     اتکای شدید طرح به دوره های آموزش ضمن خدمت  که به اقرار تمامی مسوولین و معلمین هیچ بار علمی نداشته و ندارد که جای پرداختن به دلایل آن در این مجال  نیست جای سوال دارد.

4-     توجه  طرح به ارزشیابی سالانه معلم که  بند های فرم ارزشیابی یا هیچ تطابقی با واقعیت کار معلمی ندارد یا هم معمولا به صورت کاملا فرمالیته انجام می شود و سنجش بسیاری از موارد در مورد تدریس یک معلم  اصولا با ساز وکارهای فعلی امکان پذیر نیست.

5-     توجه طرح تنها به برگزاری آزمون تخصصی ،داشتن توانایی های شغلی در زمینه روش تدریس و خلاقیت معلم را مغفول گذاشته است.

6-     اهمیت بسیار بالا قایل شدن به مدرک معلمین کاملا غیر علمی و غیر کارشناسی است چه بسیار معلمین نازنینی که با مدرک تحصیلی پایین کلاس درسی دارند که تمام ثانیه های آن تاثیر گذار و زیباست. این مدرک گرایی گرایش وسیع همکاران را به کسب مدارک بالاتر را ایجاد و  در نتیجه انرژی آنها را برای تدریس در مدرسه  خواهد گرفت.

7-     ارزشیابی مقالات علمی  و تالیفات معلمان در طرح های  قبلی نیز با شکست مواجه شد وبه جز ایجاد دوایر عریض و طویل برای بررسی این مقالات چیز دیگری در پی نداشت و هیچ تاثیری نیز در بالا بودن یا بالا بردن توان علمی معلمین نداشت.

8-     تعاریف ارایه شده از پژو هش های علمی در حوزه آموزش و پرورش اصلا تطابقی با شغل معلمی تا کنون نداشته و بستر  مناسبی هم برای انجام این طرح ها وجود ندارد و نیاز به ساختار سازی دارد.

9-     در مورد معاونین مدارس و مدیران  که نقش مهمی در آموزش و پرورش دارند  طرح روشنی ارایه نشده است.

 در نهایت:

الف-  بخش زیادی از معلمین  مشمول این طرح نمی شوند.

ب-  رسیدن به امتیازات ذکر شده (بنا به اظهارات معاون محترم وزیر)  نهایتا 70 درصد به حق شاغل معلمین اضافه می کند که اصلا عددی نیست.

ج- معلمین بار دیگر در پروسه  کاغذ بازی و ارایه مدارک قرار خواهند گرفت که هم انرژی مدیران و معاونین را گرفته و هم تفسیر های شخصی از آیین نامه حقوق عده زیادی را پایمال خواهد کرد.

د- این طرح هیچ توجهی به تفاوت عمیق دریافتی معلمین با سایر کارمندان ندارد و تبعیض تدوام خواهد داشت.

 

لذا:

–        برای انجام چنین طرح های ابتدا باید ساختارهای زیر بنایی آن مانند  نظام ارزشیابی، دوره های ضمن خدمت ، سنجش پژوهش های علمی و ….مورد تجدید نظر قرار گیرد.

–        هر طرحی در آموزش و پرورش قبل از تصویب و اجرا  باید به  کارشناسی و نظر خواهی معلمین گذاشته شود.

–        معلمین تنها خواستار یکسان سازی دریافتی خود با سایر کارکنان دولتی هستند. و منحرف کردن درخواست رفع تبعیض معلمین به اجرای یک طرح نصف و نیمه جوانمردانه نیست.                                                               

با تشکر

 

 

20 نظر

 1. تحصن جدید معلمان در روزهای 11 و 12 اردیبهشت 94 همراه با کارگران زحمت کش لطفا اطلاع رسانی کنید

 2. اعتصابات و اعتراضات اخیر معلمان و عدم یک واکنش و تغیر اساسی در وضعیت موجود و جوابهای فرافکنانه از سوی دولتی ها نشان داد که برای خواسته های فرهنگیان ارزشی قائل نیستند.لذا معلمان باید خود برای دستیابی به حقوق پایمال شده خود تغیری اساسی ایجاد کنند.. کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.

 3. پدرکورش,زرتشت

  تفرقه بندازوحکومت کن.
  درودبرتمامی زحمتکشان روزگاروننگ بر مفت خوران نابکار.
  یکصداباطرح رتبه بندی مخالفت کنیم،آنهادرپی خاموش کردن فریادهای به حق اند.آنهم باایجادتفرقه بین خودمان.
  مگرآقایانی که درمجلس ودیگرنهادهانشستن وقتشان راپی کلاسهای مزخرف ضمن خدمت رفته اند.
  ازینهم بگذریم بایدبرای کلاس ضمن خدمت وتالیف حقی جدا و آنهم شایسته برقرارکنند.پس همه باهم به این نه بگیم.خیلی هم محکم!!!!

 4. انگار با بچه طرفن!!!!!!!

 5. این رتبه بندی بخوره توسرشون. ما فقط برابری با ادارات دیگر از هر حیث میخوایم. خجالت خوب چیزیه. اینجوری میخوان مدیریت جهان را بعهده بگیرند در حالیکه عرضه مدیریت ورفع تبعیض در وزارت باپوزش و بعد ولش (آموزش وپرورش سابق) را هم ندارند, با این اختلاسهای بدون مجازات میخوان عدالت برپا بشه. نصف اختلاس ۹۶هزارمیلیاردی میتونه کل سیستم را عوض کنه. نتیجه آنکه فقط میخوان معلم غم نان داشته باشد نه غم روشنگری کودکان یا همان آینده سازان

 6. آنان خورشید را هم دزدیده اند

  آقایان سیاستمدار ما بچه نیستیم که گولمان بزنید دوره خاتمی هم تحصن کردیمبا یه مبلغ جزئی سرمان راشیره مالیدند تاز احمدی نژاد آمد همه آن دستاوردها را با دغل بازی پایمال کرد یه بن غیر نقدی برایمان تصویب کردند که قطع کرد 160ساعت ضمن خدمت تحویل میدادیم مبلغی میدادند ان را هم قطع کرد ما دیگر گول نمی خوریم ما میخواهیم فیش حقوقیمان مثل شرکت نفت بانک ثبت اسناد وزارت نیرو ادارات مالیات سپاه دگرارگان های میلونی بگیر بشود مارتبه بندی نمی خواهیم خجالات بکشید وحرف ماا بفهمید در غیر اینصورت تحصن ادامه دارد

 7. معلم ناشناس

  همکاران عزیز بیایید بعد از تعطیلات نوروزی همه با هم متحد و یکصدا اعتصاب کنیم و با حضور در مقابل ادارات و سازمان های آ.پ اعتراض خود را به بی عدالتی موجود نشان دهیم و تا حصول نتیجه دست از اعتصاب نکشیم.

 8. سلام و احترام:
  بنده پیشنهادی داشتم و آن اینکه اکر می خواد تحصن فرهنگیان جواب بگیرد باید کلیه فرهنگیان با اعضای خانواده شرکت کنند. چون خانواده از هر نظر تحت فشار می باشند.از طرفی نیروهای امنیتی نمی توانند کاری انجام دهند و تجمع شکل واقعی به خود می گیرد.لطفاً عمیق تر روی این مسئله کار شود وبه دیگر استانها هم ابلاغ گردد.

 9. کریم بستانچی

  آیا وقتی در اسفند ماه حقوق بانکی ها را400الی860 هزار تومان افزایش دادندآنها را رتبه بندی کردند؟
  من واقعا به خاطر این همه تبعیض متاسفم.ما فرهنگیان متاسفیم که معاون اول ریاست جمهوری بخشنامه ایی صادر کند ولی آموزش وپرورش اجرا نکند.واقعا کارد به استخوان ما رسیده است.
  سر معلمان را با وام های 5 میایونی ،رتبه بندی،دوره های ضمن خدمت!!!!،و…..شیره نمالید .ما به چیزی جز شان واقعی خودمان راضی نخواهیم شد.
  نبود انسانهای آگاه به مشکلات به روز آ.پ.نتیجه اش مقطعی خواهد بود که فانی و همکارانش فعال هستند.

 10. کاملا طرح سطحی و بیخود و حتی توهین به اکثر فرهنگیان محترم می باشد زیرا با اینکار به جامعه و معلمان ،اینگونه القاء می کنند که شما لیاقت دریافت حقوق بالا را ندارید مگر عده بسیار محدودی که با هزاران شرط و شروط از جمله : دوره ضمن خدمت و مدرک فوق لیسانس و دکترا و مقاله و پژوهش و …موفق به دریافت این رتبه ها می شوند. تازه مگر هم اکنون تمامی معلمان با نامهای مقدماتی،پایه،ارشد،خبره و عالی رتبه بندی نشده اند؟؟؟!! همکاران بیدار بمانید و با لالایی این نامادران بخواب نروید. همکارتان از تبریز.

 11. با سلام این جانب نیز با شما موافقم قبلا هم گفته بودم بدون اینکه جزییات این طرح رابدانم می دانستم این ها همه شیره مالیدن سر معلم است با این نظرات هم ما به جایی نمیرسیم .بهترین کار همان است که همکاران از طریق کانون های صنفی پیگیر باشیم که به نظرم دیگه انگار ی بعداز مطالبه به حق به خواب عمیق فرو رفتن

 12. سلام-مگر کارکنان سایر دستگاه ها با حقوق بالا ،هم رتبه بندی شده اند؟؟؟؟ما افزایش حقوق عادلانه می خواهیم نه رتبه بندی

 13. مگر کارکنان سایر دستگاه ها با حقوق بالا ،هم رتبه بندی شده اند؟؟؟؟ما افزایش حقوق عادلانه می خواهیم نه رتبه بندی

 14. مگر کارکنان سایر دستگاه ها با حقوق بالا ،هم رتبه بندی شده اند؟؟؟؟ما افزایش حقوق عادلانه می خواهیم نه رتبه بندی.

 15. سلام
  سایت کانون صنفی دوباره فیلتر شد . آزادی بیانتون تو حلقم

 16. محمود روحانی

  در نظر قبلی “قالب” درست است که بدین وسیله تصحیح می شود.

 17. محمود روحانی

  سلام. با نظرات نویسنده، جناب محمد رضا شمس، موافقم. این طرح به نظر من فقط دستاویزی برای مجلس و دولت است که بتوانند راه گریزی فراهم کنند برای فرار از پرداخت آنچه حقوق حقه فرهنگیان است و تحویل آن به یک فرآیند طولانی کاغذ بازی اداری و در نهایت افزایش ناچیز و کم اثری در حقوق. اتحاد فرهنگیان در غالب فعالیت در کانون ها و مجامع صنفی علیه این طرح و طرح های مشابه بعدی باعث خواهد شد دولت و مجلس بیش از پیش خود را در مقابل جامعه وسیع فرهنگیان احساس کنند و وادار شوند به پاسخگویی مسئولانه به مطالبات معیشتی، صنفی، و آموزشی فرهنگیان.

 18. سایت کانون صنفی معلمان ایران دوباره فیلتر شد…

 19. با سپاس ديدگاه شما آكاهانه و قابل تامل براي ما خواهد بود اميدوارم مسولان نه به حال ما بلكه به حال آينده اين كشور تدبيري بينديشند.