سرخط خبرها
خانه / مصاحبه ها / معرفی مکتب حرمت حیات+فایل صوتی و کلیپ تصویری
معرفی مکتب حرمت حیات+فایل صوتی و کلیپ تصویری

معرفی مکتب حرمت حیات+فایل صوتی و کلیپ تصویری

حقوق معلم و کارگر * اسماعیل عبدی

وگنیسم   veganism(گیاهخواری مطلق) یک روش تغذیه و زندگی است که هدفش پایان دادن به استثمار حیوانات توسط انسان‌ها و حذف هرنوع فرآورده حیوانی چه در غذا (گوشت و لبنیات و تخم مرغ و عسل و …) و چه در مواد مصرفی مانند چرم و خز و ابریشم و…,است.

مهم‌ترین دلیل انتخاب زندگی وگن , مسایل اخلاقی و رعایت حقوق حیوانات و حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی است. بسیاری از وگن‌ها نه تنها از مصرف خوراک حیوانی پرهیز می‌کنند بلکه با پرورش صنعتی ,  آزمایش بر روی حیوانات, خرید و فروش حیوانات, قیمت‌گذاری روی حیوانات , سیرک و شکار مخالفند .

کلمه وگن برای نخستین بار توسط دونالد واتسون  در سال۱۹۴۴ ابداع شد که از سه حرف اول و دو حرف آخر کلمه vegetarian (گیاهخواری) تشکیل شده. از سال ۱۹۴۴ اول نوامبر روز جهانی وگن نام‌گذاری شده است.

در ایران نیز افراد زیادی به این شیوه‌ی صلح آمیز زندگی می‌کنند که روز به روز به تعدادشان افزوده می‌شود. گیاه‌خواران وگن در ایران که از جدی‌ترین حامیان حیوانات و محیط زیست محسوب می‌شوند همواره با مسایلی که موجب نقض حقوق حیوانات می‌شود به مخالفت پرداخته‌اند که نمونه‌ی بارزش, اعتراض آنان به برپایی سیرک و دلفیناریوم و… در سال‌های اخیر بوده. به ویژه تلاش برای لغو مجوز شکار توسط تشکل‌هایی که با این تفکر بنا نهاده شده‌اند.

اما ایجاد تشکل و سازمان‌های مردم‌نهاد در میان وگن‌های ایران نظیر هر تشکل در هر زمینه‌ی دیگری, همیشه با دشواری‌هایی همراه بوده است.

سازمان مردم‌نهاد ”مکتب حرمت حیات” از آن دسته تشکل‌هایی است که با پیگیری مداوم, سال گذشته, موفق به دریافت مجوز تاسیس شد که در همین مدت کوتاه فعالیتش, اقدامات ارزنده‌ای را انجام داده و برنامه‌های مدون بسیاری نیز در دست اقدام دارد. این انجمن مستقل که در حوزه‌ی حقوق حیوانات و حفظ محیط زیست فعالیت می‌کند متشکل از گیاه‌خوارانی است که دغدغه‌ی پایان دادن به رنج حیوانات و جلوگیری از تخریب محیط زیست , آن‌ها را به فکر داشتن تشکلی مستقل کرده تا مطالبات خودشان را به طور مسالمت آمیز بیان کنند و به ایجاد آگاهی بپردازند.

برای آشنایی بیشتر با  مکتب حرمت حیات, با یکی از اعضای فعالش در نیمه‌ی سال ۱۳۹۳  در آستانه‌ی یکمین سالگرد تاسیس این مکتب به گفت‌وگو نشسته ایم که می‌توانید ماحصلش را در فایل صوتی بشنوید و در فایل تصویری نیز با چکیده‌ای از فعالیت‌های این مکتب و دیدگاه‌های دبیرش آشنا شوید.

فایل صوتی

 

برای دانلود کلیپ تصویری کلیک کنید