سرخط خبرها
خانه / معلمان / معلمان، مطالبات و معوقه های تکراری
معلمان، مطالبات و معوقه های تکراری

معلمان، مطالبات و معوقه های تکراری

معلمان، مطالبات و معوقه های تکراری – روزنامه ایران صفحه شانزده، پنجشبه دوم بهمن93

(این یادداشت با اندکی تغییر در روزنامه چاپ شده است.)

اسماعیل عبدی
دبیرکل کانون صنفی معلمان

این روزها بودجه سال 94 کشور در مجلس بررسی می‌شود. سهم وزارت آموزش و پرورش از این بودجه حدود 24 هزار میلیارد تومان (کمتر از 10 درصد کل بودجه) خواهد بود، این در حالی است که کشورهای پیشرفته مبلغ قابل توجهی را به آموزش و پرورش اختصاص می‌دهند. مثلاً بودجه آموزش و پرورش در ژاپن بیست و پنج برابر ایران است و در کشور فنلاند آموزش از ابتدایی تا عالی کاملاً رایگان بوده و آموزش و پرورش نیز بودجه‌ای بیشتر از ایران دارد در حالی که جمعیت دانش‌آموزان ما دو و نیم برابر جمعیت کل این کشور است.

هنگامی که لایحه مدیریت خدمات کشوری در دستور کار بود فرهنگیان نخستین گروهی بودند که پیگیر اجرای آن شدند و حتی در اعتراض به تأخیر اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق توسط دولت سابق در سال 85 در تجمعات جلوی مجلس فریاد عدالتخواهی سردادند. فرهنگیان ایران با پرهیز از سیاست زدگی به شکلی کاملا صنفی پیگیر مطالبات بودند ولی جریانات اقتدارگرا با برخوردهای امنیتی و پرونده سازی برالی فعالان صنفی سعی در پاک کردن صورت مساله داشتند.

معلمان انتظار داشتند که با قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق به وضعیت رفاهی بیشتری برسند ولی با اجرای ناقص قانون، معلمان ایران همچنان از مشکلات معیشتی رنج می برند. معلمان مدتهاست که به شنیدن عباراتی نظیر کسری بودجه، معوقه اضافه کار، دیون، معوقه تصحیح اوراق، معوقه حق بازنشستگی و…عادت دارند.

در ایران معمولاً تجلیل از مقام معلم منحصر به برگزاری مراسم در هفته معلم و دادن وعده توسط مسئولان بوده و پس از آن موج توجه به فرهنگیان فروکش می کند.

حدود یک میلیون فرهنگی رسمی، پیمانی و قراردادی در 116 هزار مدرسه به امر تعلیم و تربیت همت گماشته و با دریافت حقوق ناچیز بزرگترین دستگاه اجرایی کشور را اداره می‌کنند. فرهنگیان بر این باورند که اگر قانون به طور کامل اجرا شود نیازهای معیشتی آنان برطرف خواهد شد. به عنوان نمونه طبق بند 2 ماده 68 قانون نظام هماهنگ امتیاز فوق‌العاده شغل فرهنگیان باید 2000 باشد درحالی که الان رقم 800 برای این ردیف اعمال می‌شود.

بودجه پیشنهادی سال 94 به هیچ وجه انتظارات فرهنگیان را برآورده نکرده است و هم معلمان هم پرسنل اداری از شرایط موجود ابراز نارضایتی می‌کنند. شاید اگر فرهنگیان انبوه مشکلات دولت پیشین را در آموزش و پرورش تجربه نکرده بودند و تغییرات غیرکارشناسی مقاطع و کتب درسی را ندیده بودند امروز انتقاد بیشتری داشتند. هم‌اکنون چون گذشته بیشتر فرهنگیان برای تأمین نیازهای مالی خود ناگزیرند به شغل دوم روی آورند. از این‌رو تمرکز لازم برای پرداختن تمام عیار به امر آموزش را ندارند. بیمه تکمیلی ضعیف هم با هزینه‌های سرسام آور درمان تناسبی ندارد.

معلمان و دانش‌آموزان در بسیاری از کلاس‌ها از آرامش لازم برخوردار نیستند. بودجه عمرانی آموزش و پرورش برای نوسازی مدارس حدود 520 میلیارد تومان است در حالی که تعداد زیادی از مدارس کشور نیاز به تخریب و نوسازی دارند و این مورد فقط برای نوار مرزی کشور یا روستاها نیست تا جایی که در تهران بیش از نیمی از مدارس فرسوده‌اند. سیستم گرمایشی مدارس در وضعیت هشدار است. واقعه‌های دلخراش آتش سوزی‌های مدارس در شفت گیلان، درودزن فارس و شین آباد کردستان هنوز از یاد فرهنگیان و خانواده‌ها نرفته است.

معلمان کشور برای یادآوری مشکلات فرهنگیان و دانش‌آموزان با امضای یک تومار سیزده متری و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی نسبت به وضعیت موجود هشدار دادند. این تومار توسط اعضای کانون‌های صنفی معلمان همدان، انجمن صنفی معلمان استان کردستان و کانون صنفی معلمان تهران به مجلس آورده شد. آقای عبدالوحید فیاضی عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این تومار را به دست آقای لاریجانی رئیس محترم مجلس رسانده است. همچنین رونوشت این تومار به نایب رئیس مجلس و کمیسیون‌های بودجه و آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شده است.

پس از نوشتن نامه، ارائه ی تومار و نمایاندن نارضایتی بدنه آموزش و پرورش از تبعیض موجود، به مسئولان و دادن تذکر لازم، حال منتظریم که دولت و مجلس شورای اسلامی درباره نابسامانی های آموزش و پرورش و وضعیت معیشت معلمان چاره اندیشی نمایند.

یک نظر

 1. با سلام
  خدمت وزیر محترم و مسئولین اموزش و پرورش
  تقاضامندم که ترتیبی اتخاذ فرمایید تا ما معلمان مراکز خصوصی که با 42 ساعت کار درامد 350 هزار تومان انهم ماهایی که تعطیلی نیست داریم وگرنه ماه فروردین 100 هزار تومان بیشتر پرداخت نمی گردد و حتی قانون اداره کار نیز رعایت نمی گردد
  لطفا جهت این که ما معلمان نیز بتوانیم در ازمون استخدامی شرکت نماییم مساعدت فرمایید
  کاش می شد قبل از تشکیل مدارس خصوصی حقوق معلمانشان را به حساب اموزش و پرورش می ریختند و سپس ما از اموزش و پرورش حقوق می گرفتیم این مشکل که ما نه کارگریم نه تحت اموزش و پرورش کار می کنیم مشکلات زیادی برای ما به همراه دارد نمی دانم مسئولین قبل از تشکیل مدارس نیمه دولتی یا خصوصی چرا قوانینی برای حقوق معلمان تصویب نکردند مگر معلم وقت برای مطالعه نباید در هفته داشته باشد یا تابستان ما معلمان مراکز خصوصی که میلیونها تومن درامد دارند هیچ سهمی از کار نداریم تبعیض و پارتی بازی باعث گردیده که معلمان همکاری داشته باشیم که ساعتی 40 هزار تومان از مدرسه می گیرند .و هیچ کس به انها نمی گوید نیروی کار زیاد است و بجای شما می گذاریم و اگر نمی خواهید همین 200 هزار تومان است بروید
  لطفا فکری کنید ما نیز از مسئولین توقع داریم
  لطفا سن ما الان از 45 سال دارد می گذرد ولی هنوز هیچ قانونی شاملمان نمی گردد فنی و حرفه ایی می گوید شما ازادید شما هم می گویید شما ازادید کدوم قانون شامل ما معلمانی که در مراکز ازاد سطح شهر و مراکز غیر انتفاعی کار کرده ایم می گردد و سوابق کاری ما در دو سازمان می باشد لطفا کاری فرمایید و کمکی کنید با 200 هزار تومان ماهیانه نمی شود حتی پول تاکسی را داد چه رسد به زندگی ما به امید این که روزی استخدام شویم مانده ایم
  سن من الان 46 سال است واقعا ما چه کنیم در حراست اموزش و پرورش و فنی و حرفه ایی اسامی ما وجود دارد ولی در قانون نه راستی سایت شما را در شیراز فیلتر شده است از طرف مخابرات ببینید چرا یک سایت خوب هم که وجود دارد فیلتر می شود باید با بمب گذاریهایی شبیه اصفهان نظر مردم را شنید
  لطفا بنویسید معلمان سرگردان در ایران
  با تشکر