سرخط خبرها
خانه / معلمان / معلمانی از نسل دهه شصت و روح تازه ای درکالبد جنبش معلمان
معلمانی از نسل دهه شصت و روح تازه ای درکالبد جنبش معلمان

معلمانی از نسل دهه شصت و روح تازه ای درکالبد جنبش معلمان

محمد حبیبی /فعال صنفی

اگر اعتصابهای سالهای دهه هشتاد را گامهای اولیه جنبش معلمان برای حضوری فعال درجامعه مدنی تلقی کنیم،اعتراضات گسترده ومسالمت امیز دهم اسفند ماه 93 را می توان ،سرفصل جدیدی در تاریخ جنبش معلمان به حساب آورد.

بلوغ مدنی ،انسجام جمعی وسازماندهی خودجوش با بهره گیری از شبکه های مجازی وهمراهی کانون صنفی معلمان از ویژگی های موثر این تحرک جمعی بود.گستردگی این اعتراضات در سراسر کشور به گونه ای بود که به حق می توان ،جنبش معلمان را ،پیشتاز اعتراضات مدنی در جامعه کنونی ایران تلقی کرد

.این تحرک فراگیر مدنی بردوپایه اصلی استوار است.یکی تجربه گرانقدر فعالیت های صنفی معلمان در یک دهه گذشته ودستاوردهایی است که در نتیجه اعتصابات واعتراضات مدنی در طی سالهای دهه هشتاد بدست آمده است.تجاربی که هزینه های گزافی را بر برخی فعالان صنفی معلمان تحمیل کرده است.از اخراج وتبعید وخانه نشینی وحکم های تعلیقی گرفته تا سپری کردن سالهای ارزشمند عمر،پشت میله های زندان.که از آنجمله رسول بداغی ومحمود باقری ،همچنان هزینه می دهند واز چهرهای نامدار جنبش اعتراضی معلمان به حساب می آیند.اما پایه دوم ،جمعیت عظیمی از بدنه معترض معلمان است که برامده از نسل اعتراضی دهه شصت هستند.حضور آنها روح تازه ای است در کالبد جنبش مدنی معلمان ایران.

امروز آموزش وپرورش درحال یک تحول درونی است .یک جابجایی گسترده نسلی درحال وقوع است.تحرکی که جابجایی معیارهای اجتماعی وارزشی را به دنبال دارد.نسل پیشگام انقلاب ،نسلی که ازموسسین ومدافعین اموزش وپرورش انقلابی بود،به تدریج به سن بازنشستگی می رسند وازسیستم اموزشی خارج می شوند.به جای آنها امروز نسلی که به متولدین دهه شصت معروف شده اند بخش بزرگی از بدنه آموزش وپرورش را تشکیل می دهند.بچه هایی از نیمه دوم دهه 50 تا نیمه اول دهه شصت که با تراکم بالای جمعیتی مرحله به مرحله ،موجهایی پی درپی درساختار اجتماعی ایران ایجاد کرده است.وحالا این نسل بخش بزرگی از اموزش وپرورش را دراختیار دارد.نسلی با هویت خاص وارزشهایی متفاوت.نسلی که انقلاب را درک نکرده،روزهای جنگ را درکودکی گذرانده وبا ارزشهای اجتماعی وسیاسی رسمی /حکومتی زاویه ای مشخص دارد.

حضور این نسل دربدنه جنبش معلمان فرصتی است طلایی برای خلق تحولاتی نوین.این نسل که درحال پشت سرگذاشتن سی سالگی است با اولین تجربه سیاسی خود در خرداد 76 ومیدان داری تحولات 88 ،حالا به تدریج به مرز پختگی می رسد.تحرکات اخیر وشکل گیری اعتراضات معلمان در طول چندماه گذشته با میدان داری این نسل وبه کمک شبکه های مجازی که درتسخیر آنهاست شکل گرفت.و اعتراضات دهم اسفند ماه تجربه جدید وارزشمندی برای انها بود که برای تداوم، نیازمند تثبیت نهادی است.این موج گسترده اعتراضات باید درقالب نهادهایی فراگیر شکلی متشکل به خود بگیرد.وبه نظر می رسد ،کانون صنفی معلمان ،تنها نهاد قابل اعتماد وفراگیری  است که درحال حاضر می توان به متشکل کردن معلمان در قالب آن اندیشید.

اگرچه کانون صنفی با ساختار کنونی دارای مشکلات عدیده ای است ،با این همه تصمیم شجاعانه  رهبری آن در برگزاری تجمع دهم اسفندماه،با وجود فشارهای بیرونی و مشکلات درونی ،قابل ستایش و تقدیر است.کانون با این تصمیم نشان داد که نهادی معلم محور است ودر پیگیری مطالبات معلمان آمادگی اتخاذ تصمیم های بزرگ در شرایط دشوار رادارد.

درحالیکه فشار بدنه معلمان درنتیجه افزایش مشکلات معیشتی برای اتخاذ تصمیمات اعتراضی هر روز بیشتر می شود،بسیاری از تشکلهای حزبی /سیاسی که فقط به نام ،مدعی دفاع از حقوق معلمان هستند بی توجه به خواستها ونیازهای بدنه معلمان ،به ارائه راهکارهای انتزاعی ولابی گریهای سیاسی مشغولند.و با مخالف خوانی های مکرر چه از طریق بیانیه رسمی وچه از طریق صفحات مجازی تمام تلاش خود را به خرج دادند تا  اعتراضات مسالمت  امیز ومدنی معلمان در دوماه اخیر را به انحراف بکشانند.تا جاییکه اعتراضات دهم اسفند را نوعی “حرکات خیابانی” معرفی کردند.

در این میان فقط کانون صنفی معلمان بود که در تصمیمی اگاهانه به ندای جمعی معلمان پاسخ مثبت داد و پرچمداری اعتراضات مدنی معلمان را عهده دارشد. با این حال این اقدام شجاعانه ،مسئولیت کانون را برای تعیین نقشه راه و خط مشی اینده جنبش معلمان سنگین تر می کند.چرا که انتظارات همچنان پابرجاست و امروز امید معلمان برای براورده سازی خواستهای به حقشان از طریق عمل جمعی وهمبستگی صنفی بیشتر شده است.

در چنین شرایطی کانون صنفی نیاز به بازسازی درونی وتغییر در شکل ساختارها ونحوه اداره مجموعه دارد.شکل جزیره ای کنونی که هرکدام از استانها به صورت جداگانه تصمیم گیری می کنند، پاسخگوی خیل عظیمی از معلمان جوان مشتاق فعالیت های صنفی ،نیست.بازسازی شکلی مجموعه برای تبدیل شدن به یک اتحادیه پویا وسراسری وتزریق نیروهای جوان به مرکزیت تصمیم گیریها ،می تواند ضامن موفقیت هرچه بیشتر کانون صنفی معلمان در اینده باشد.

16 نظر

 1. آنان خورشید را هم دزدیده اند

  همکاران عزیز،این پیشنهاد را بررسی کنید:
  لایحه رتبه بندی یعنی فرستادن معلمان به دنبال نخود سیاه. آقای نوبخت شما برای افزایش 70 درصدی حقوق وزارت دادگستری یا سه بار افزایش حقوق پرسنل وزارت بهداشت یا افزایش 35 درصدی کارکنان ستادی وزارتخانه ها یا افزایش 860 هزار تومانی حقوق کارمندان بانک ها هم از آنها آزمون گرفتید!!! از آنها چرا مقاله و کتاب نخواستید؟ از آنها چرا مدرک تحصیلی نخواستید؟ این طرح کذایی رتبه بندی فقط شامل حدود 5 درصد معلمان خواهد شد. بهتر است به جای این سیاه بازی ها و وقت کشی ها تا دیر نشده کاری بکنید. ما خواهان برابری حقوق و مزایا با سایر دستگاه های اجرایی هستیم. ما خواهان حق مسکن، حق کارانه، فوق العاده شغل کامل، پاداش سالانه، حق لباس، حق خوار و بار و هر آنچه که به دیگر کارمندان میدهید هستیم. ما تا خرداد به شما مهلت می دهیم ، در غیر عملیاتی شدن خواسته های ما ، از تصحیح اوراق امتحانی خودداری نموده و وضعیت کنکور شما را برهم خواهیم زد. لطفا تا می توانید کپی کنید تا سراسر ایران پخش شود و مسئولین متوجه شوند.

 2. سلام!دوستان وهمکاران گرامی هرچه تجمعاتمان دیرتربرگزارشوددلسردترمی شویم ودولتیان نیزدرپی همین هستندتادرگذرلحظه هاانسجام شکل گرفته شده ازبین برود.پس خواهشمندم اگرکسی یاکسانی باهسته ی مردمی (نه دولتی)کانون صنفی معلمان درتهران ارتباط دارداین مسئله گوشزدشودوتاشوراولیه فروکش نکرده به خواسته های به حقمان برسیم وگرنه شاید…

 3. تدبیری ازین دولت ندیدیم جز برای دادگستری و ادارات دیگر. امیدمان هم دارد از بین میرود. فاتحه تعلیم وتربیت خوانده س. گویا مسولین دوام خودشانو در جهالت میبینند که اینگونه کمر بنابودی معلمان وآینده این کشور زرخیز اما غارت زده بسته اند.

 4. ما لایحه رتبه بندی رو نمیخواین فقط حقوق همه کارمندا برابر بشه با توجه به مدرک اگه حقوق مارو اضافه نمیکنن مال ادارات دیگه رو کم کنن اگه دولت توان پرداخت نداره باید برا همه نباشه

 5. معلم ناشناس

  همکاران عزیز بیایید بعد از تعطیلات نوروزی همه با هم متحد و یکصدا اعتصاب کنیم و با حضور در مقابل ادارات و سازمان های آ.پ اعتراض خود را به بی عدالتی موجود نشان دهیم و تا حصول نتیجه دست از اعتصاب نکشیم.

 6. در پی اعتراضات معلمین به وضعیت معیشتی خود
  وزیر اموزش پرورش دستور افزایش فونت احکام را صادر کرد!

 7. پیامی برای سرمایه هایمان همکاران انجمن صنفی دارم

  خواهشا پیام واضح اعلام کنید و بگویید که پیام را منتشر کنید.

  مثلا قرار است 24و25 و 26 اسفند سر کلاس نرویم و یا امتحانات خرداد را برگزار نکنیم ، واضح و روشن اعلام شود تا اطلاع رسانی کنیم. مطمئن باشید و مطمئن. با این روش نتیجه می گیریم. فقط

 8. با سلام.ما نمی ترسیم که شماره مو مشخص شه.تذکر با همان قانونی که شما شدی نماینده و رییس جمهور باهمان قانون ما می توانیم تجمع و تحصن و تظاهرات کنیم.از حضور ترسو در اجتماعات جلوگیری کنید که خداونطا ما را از هم راهی شکاکان بی نیاز گردان.قانون فصل خطاب است.نه برای ما معلما برای همهههههه.

 9. سلام چطوري مي تونيم از اعتصابات واخبار اطلاع پيدا كنيم .اعتصاب 3 روز 24 تا 26 اسفند درسته هر كي ميدونه ايميل بزنه

 10. علی یوسفی از ارومیه

  تنها راه چاره ما تحصن ادامه دار تا دریافت پاسخ مناسب از سوی دولت است.اگر کانون صنفی ظرفیت و توان لازم برای دعوت معلمان به تحصن ادامه دار را داشته باشد و شرط برگشت به سر کار را افزایش 2 برابر حقوق قرار دهد واز شرط خود هرگز کوتاه نیاید امیدی خواهد بود و گرنه هیچ اتفاق مبارکی نخواهد افتاد.

  • دو برابر برا خودشون ما به کمتر از 5میلیون تومان در ماه راضی نیستیم

  • معلم حقوق دو برابر و چند برابر نمی خواهد بلکه هماهنگ با سایرین را می خواهد .شرکت نفت،پتروشیمی،بانک و …..
   البته منظور حقوق نیست بلکه تمام مزایا. تمام

 11. واقعا هدفشون فریبکاری معلمان است

 12. برای تکمیل حرکت در راستای احقاق حقوقمان .
  به اینستاگرام مطالبات صنفی معلمان بپیوندید،
  https://instagram.com/p/z4WPHgswcN/

 13. با سلام
  برای اینکه معلمان از خبرها و اطلاعات آگاه تر بشوند و همچنین بتوان گردهمایی های آینده را برنامه ریزی کرد . در شبکه اجتماعی نظیر Line عضو بشوند . ( شبکه هایی نظیر وایبر به دلیل مشخص بودن شماره تلفن چندان مناسب نیست ) !
  معلمان و همکارانی که موافق هستند ID خودشون در برنامه لاین را همینجا بگذارند تا گروه را تشکیل بدیم .

 14. معلم ناشناس

  صدای بلند سکوت معلمین از بهر فقر نیست
  بلکه داد و بیداد ما فرقیست که بین ما و دیگر کارکنان رواج است

  ✅ ﻣﺎ ﻣﻌﻠﻤﯿﻦ ﻻﯾﺤﻪ ﺭﺗﺒﻪ‌ﺑﻨﺪﯼ ﻧﻤﯽ‌ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ✅

  چرا ؟

  زیرا با :
  ﺳﻨﻮﺍﺕ ﺣﻀﺮﺕ‌ﻧﻮﺡ،
  ﻣﺪﺭﮎ آلبرت ﺍنیشتین،
  پشت‌کار ابن‌سینا،
  تألیفات دهخدا
  و ساعات تخصصی ضمن‌خدمت دکترحسابی ﻫﻢ نمی‌توان این ﺭﺗﺒﻪ ﺭﺍ ﮐﺴﺐ کرد.

  مگر ﮐﺎﺭﻣﻨﺪﺍﻥ ﺑﺎﻧﮏ
  ﻻﯾﺤﻪ ﺭﺗﺒﻪ‌ﺑﻨﺪﯼ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ 400 ﺗﺎ 850 ﻫﺰﺍﺭﺗﻮﻣﺎﻥ در اسفند ‌ماه به ﺣﻘﻮﻗﺸﻮﻥ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﺷﺪﻩ است.البت مااز افزایش حقوق کارکنان بانک و یا سایر ادارات ناراض نبوده و نیستیم بلکه اعتراض ما به تبعییض پرداختی بین معلمان و سایر کارکنان هست .

  ﻣﺎ ﻣﯽ‌ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﺪﻭﻥ ﻫﯿﭻ ﺷﺮﻁ ﻭ ﺷﺮﻭﻃﯽ
  ﺣﻘﻮﻗﻤﻮﻥ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﺳﺎﯾﺮ ﮐﺎﺭﻣﻨﺪﺍﻥ ﺍﺿﺎﻓﻪ بشود ﻭ ﺍﺯ ﻣﺰﺍﯾﺎﯼ ﺩﯾﮕﺮ ﻣﺜﻞ ﺁﻧﻬﺎ
  ﺑﺮﺧﻮﺭﺩﺍﺭ بشویم *

  دوستان لطفا نشر دهید
  ✨✨✨✨✨✨