سرخط خبرها
خانه / معلمان / معلمان ایران چشم انتظار آزادی رسول بداقی ( طبق ماده 134 )
معلمان ایران چشم انتظار آزادی رسول بداقی ( طبق ماده 134 )

معلمان ایران چشم انتظار آزادی رسول بداقی ( طبق ماده 134 )

اسماعیل عبدی-دبیرکل کانون صنفی معلمان

بیش از پنج سال است که از حبس یکی از فرهیخته ترین معلمان ایران رسول بداقی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان؛ می گذرد و او بدون حتی یک ساعت مرخصی در زندان های اوین، کچویی و رجایی شهر در بند بوده است و در تمام این مدت فعالان صنفی و خانواده اش نسبت به زندانی شدن اوانتقاد کرده اند. شهریور سال 88 پس از وقایع سیاسی کشور رسول بداقی در اداره آموزش و پرورش اسلامشهر دستگیر و پس از تفتیش منزلش توسط نیروهای امنیتی به زندان اوین انتقال یافت. بعدها رسول که حتی کوچکترین جرمی مرتکب نشده و تنها جرمش پیگیری امور صنفی همکارانش بوده توسط قاضی صلواتی به شش سال حبس محکوم شد! که پنج سال آن به اتهام اجتماع و تبانی به منظور اقدام  علیه امنیت ملی و یکسال آن به اتهام فعالیت تیلیغی علیه نظام اعلام شد.

معلمان می پرسند: آیا  اجتماع و اعتراض برای اجرای قانون نظام هماهنگ که توسط دولت احمدی نژاد معطل مانده بود جرم تلقی می شود؟ پس در این صورت همه ی ما مجرمیم! زیرا رسول بداقی یکی از هزاران معلمی بود که جلوی پارلمان برای اجرای قانون فریاد عدالتخواهی سرداد.

دیدیم که حاکمیت پس از اتمام دوره ی دولت های نهم و دهم همان انتقاداتی را که شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان ایران  به دولت دکتر احمدی نژاد وارد کردند از تریبون ملی به شکلی تند تر مطرح کرد. به باور من  پراگماتیسم سیاسی و مصلحت اندیشی مفرط و ایجاد محمل هایی کاذب جهت حفظ ساختار ضعیف دولت پیشین، موجب زندانی شدن دلسوز ترین معلمان کشور شد.

هرچند کانون صنفی معلمان هیچ دلیلی را برای زندانی کردن معلمانی فرهیخته همچون رسول بداقی و سید محمود باقری را موجه نمی داند و نسبت به  ندادن  مرخصی – به رسول بداقی – که جزء حقوق اولیه زندانیان است اعتراض شدید دارد و مراتب ناراحتی خود را در جلسه شورای هماهنگی کانون های صنفی معلمان کشور در شهریور 93 به قائم مقام وزیر انتقال داده ولی این کانون امیدوار است که مسئولان با قبول درخواست وکیل کانون صنفی معلمان، پیمان حاج محمود عطار؛ مبنی بر اعمال  ماده 134 قانون مجازات اسلامی زمینه آزادی هر چه سریعتر رسول بداقی  را فراهم نمایند.

این که  سرانجام پس از  سال ها آزمایش و خطا قانون مجازات اسلامی جدید تصویب شد و هم در بخش جزای عمومی و هم در بخش جزای اختصاصی لازم الاجرا شد خوشحال کننده است و در نوع خود تحولی محسوب می شود به ویژه ماده 134 که به موجب آن در خصوص تعدد جرم بالاترین میزان آن در نظر گرفته می شود.

لذا طبق این قانون رسول بداقی پس از گذشت بیش از پنج سال حبس باید آزاد شود و معلمان ایران بی صبرانه چشم انتظار آزادی او هستند.