سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / معلمان تونس با خواسته افزایش دستمزد و انجام اصلاحات در نظام آموزشی، اعتصاب کردند
معلمان تونس با خواسته افزایش دستمزد و انجام اصلاحات در نظام آموزشی، اعتصاب کردند

معلمان تونس با خواسته افزایش دستمزد و انجام اصلاحات در نظام آموزشی، اعتصاب کردند

هزاران معلم در تونس، روز پنج شنبه، دو روز پس از آغاز سال جدید تحصیلی در این کشور اعتصاب کردند.

مهمترین خواسته معلمان در این اعتصاب دو روزه که پس از شکست مذاکرات میان دولت و اتحادیه معلمان این کشور سازماندهی شد، ارتقاء دستمزدهای بخش آموزش و انجام اصلاحات اساسی در نظام آموزشی کشور، اعلام شده است.

در سال گذشته نیز، معلمان تونس اعتصابات بسیاری را ترتیب دادند. یکی از دستاوردهای این اعتصابات، پایه گذاری اصلاحات در نظام آموزشی و موافقت دولت با گذار دانش آموزان از دوره ابتدایی به متوسطه بدون برگزاری آزمون جامع سراسری بوده است.

UGTT، فدراسیون سراسری اتحادیه های صنفی و کارگری تونس که شامل پرستاران، معلمان و کارگران این کشور است و همواره در پیگیری مطالبات مدنی توده های مردم در تونس، نقشی اساسی بازی کرده است، از معلمان در این اعتصاب سراسری حمایت قاطع نموده است.

معلمان تونس از متشکل ترین معلمان جامعه عرب و شمال آفریقا هستندکه در سالهای گذشته،  علیرغم وجود موانع متعدد ساختاری و قانونی، توانسته اند گام های بزرگی در جهت تحقق آموزش همگانی بردارند.

ترجمه: نسرین هزاره مقدم

منابع:

وبسایت ALLAfrica

و

وبسایت رسمی UGTT

یک نظر

  1. تمام رسانه های داخلی دولت اعم از تلویزیون و سایت ها و روزنامه ها در این چند روز مانده به مدرسه در حال بازپخش هزارباره احکام رتبه بندی معلمان از زبان وزیر و معاونانش هستند.و میخواهند ان را طرحی بزرگ و معجزه آسا در دید افکار عمومی جلوه بدهند.
    بیچاره مردم عامی و ناآگاه هم بی خبر از واقعیت قضیه و کم و کیف این افزایش ناچیز فکر میکنند معلمان هم پایه کارمندان بانک و دیگر کارمندان و شاید بیشتر از آنها دریافت کنند.
    عملی آگاهانه به هدف بد جلوه دادن سیمای معلم در دید افکار عمومی و زیاده خواه تلقی کردن آنها..!!