سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / همراهی معلمان با معترضان در خیابان های یونان
همراهی معلمان با معترضان در خیابان های یونان

همراهی معلمان با معترضان در خیابان های یونان

27 نوامبر همزمان با اعتصاب بیست و چهار ساعته علیه سیاست های ریاضتی دولت، هزاران نفر در خیابان های یونان تظاهرات کردند.

در طول دوران بحران اقتصادی اخیر، اعتصابات پیاپی کارگران به یکی از مظاهر هر روزه زندگی مردم یونان تبدیل شده. هفت ماه از روزی می گذرد که کنفدراسیون عمومی کارگران یونان (GSEE) به همراه اتحادیه کارمندان دولت (ADEDY) فراخوانی مشترک برای اعتصاب های عمومی دادند.

دبیر کل GSEE می گوید ما بارها یک پیام را برای دولت، اتحادیه اروپا و صندوق جهانی پول فرستاده ایم: “مردم یونان بیش از این قادر به تحمل این وضعیت نیستند.”

اعتصاب 27 نوامبر همزمان با جلسه پارلمان برای بررسی بودجه پیشنهادی دولت برای سال 2015 برگزار شده است. در این حرکت، معلمان نیز به باقی معترضان در خیابان ها پیوستند. نارضایتی شدید معلمان از کاهش چشمگیر بودجه های آموزشی باعث پیوستن آنها به جریان اعتراضات  شده است.

بر طبق آمار منتشره، بودجه های آموزشی یونان از ابتدای سال 2009 تا کنون 32 درصد کاهش پیدا کرده است. متعاقب آن، دستمزدهای معلمان نسبت به سال 2010، 45 درصد کاهش پیدا کرده . این در حالیست که تعداد دانش آموزان مدارس دولتی پس از تعطیلی 1200 مدرسه دولتی دراین کشور افزایش یافته است.

آقای بوفیلاتوس مدیر یک مدرسه دولتی در حومه کارگر نشین یکی از شهرهای یونان است. این مدیر مدرسه یک شاهد عینی است، او عواقب سیاست های ریاضتی را به خوبی لمس کرده است. بوفیلاتوس به خبرنگار مجله Equal Times گفته است: تعداد معلمان مدرسه ما کاهش پیدا کرده. ما شاهد ادغام کلاس های دانش آموزان هستیم. معلمان شکایت می کنند. کار آنها در کلاس های پرجمعیت بسیار سخت است. آنها بیشتر از قبل کار می کنند اما کمتر دستمزد می گیرند. در عین حال در منطقه ای که من کار می کنم، تعداد دانش آموزانی که ترک تحصیل می کنند، هر روز افزایش می یابد.

دبیر اتحادیه معلمان یونان (OLME) معتقد است تنها هدف دولت یونان و اتحادیه اروپا، پیاده سازی خصوصی سازی آموزش در یونان است. او معتقد است که قاطبه معلمان یونان از شرایط فعلی به شدت ناراضی هستند.

سازمان جهانی آموزش (EI) نیز کاهش بودجه های آموزشی یونان را به شدت محکوم کرده است. EI معتقد است رای مثبت پارلمان به بودجه پیشنهادی دولت و وضع قوانین جدید برای کاهش بودجه های آموزشی، قبل از برقراری یک دیالوگ اجتماعی موثر با فعالان صنفی و نظرخواهی از آنها، بسیار نادرست و خطرناک است. این کار معلمان و دانش آموزان را به راحتی قربانی خواهد کرد.

دبیر OLME می گوید: ما تنها نگران آینده دانش آموزان “نسل ریاضت اقتصادی” هستیم. آسیب های وارده به این نسل قربانی هرگز جبران نخواهد شد.

نسرین هزاره مقدم

 

منابع:

http://www.equaltimes.org/greek-schoolteachers-denounce-the?lang=en#.VHkkXDGUe3l

و

وبسایت سازمان جهانی آموزش (EI)