سرخط خبرها
خانه / کارگران / موج اخراج کارگران، تعطیلی کارخانه ها و بیکاری های گسترده
موج  اخراج کارگران، تعطیلی کارخانه ها و بیکاری های گسترده

موج اخراج کارگران، تعطیلی کارخانه ها و بیکاری های گسترده

بر طبق اخبار خبرگزاری کار ایران، با تعطیلی کارخانه «قند ورامین» ۴۰۰ کارگر بدون دریافت حقوق آخرین ماه کارشان بیکار شدند.

کارگران به ایلنا گفته‌اند پیش از تعطیلی قند ورامین، ۱۱۰ کارگر دائمی و ۲۹۰ کارگر قرارداد موقت در این کارخانه مشغول کار بودند.

کارگران می‌گویند دلیلی که کارفرما برای تعطیلی کارخانه به آنان ذکر کرده «کمبود مواد اولیه تولید (شکر خام)» بوده است.

کارفرما به کارگران گفته است اخیرا وزارت جهاد کشاورزی مانع ورود شکر خام به کشور شده و این واحد تولید قند، بدون وجود شکر خام امکان ادامه حیات ندارد.

این در حالی است که کارخانه قند قهستان در خراسان جنوبی نیز مهرماه سال جاری تعطیل شد و ۲۸۰ کارگر این کارخانه، پس از گذشت چهار ماه از تعطیلی کامل این کارخانه، هنوز موفق به دریافت مطالبات حقوقی خود نشده‌اند. نه تنها به این کارگران ، بیمه بیکاری تعلق نگرفت بلکه هشت ماه حقوق معوقه آنها نیز هنوز پرداخت نشده است.علت تعطیلی این کارخانه،  خشکسالی‌های متوالی و تامین نشدن نقدینگی عنوان شده است

به همه اینها باید اخبار گوناگونی از اخراج کارگران را نیز بیفزاییم، در شرایط فعلی کارگران معترض، به راحتی اخراج می شوند،برای مثال، نه کارگر چشمه پودنه پس از اعتصابات صنفی اخراج شدند،  قراردادهای موقت کاری نیز مزید بر علت است. این قراردادها یعنی باز بودن دست کارفرما،  بیکاری خاموش و عدم امنیت شغلی. صد کارگر موقت کارخانه “دربال” اخراج شدند.  این اتفاق در معدن طلای آق دره هم افتاده است.

همه این اخراج ها و بیکاری ها گواه این است که اوضاع از همیشه بدتر است و رو به وخامت هم خواهد گذاشت،  وضعیت فعلی در حالت بحرانی است،

در حالیکه اقتصاد به مرز ورشکستگی رسیده است،کارگران بیش از همیشه غم نان دارند، لیکن کسی پاسخگو نیست.