سرخط خبرها
خانه / معلمان / نامه سرگشاده جمعی از معلمین سبزوار به رییس جمهور
نامه سرگشاده جمعی از معلمین سبزوار به رییس جمهور

نامه سرگشاده جمعی از معلمین سبزوار به رییس جمهور

سبزوارنگار/

رئیس جمهور محترم!

همه واقفیم جامعه ی معلمان و خانواده هایشان و نیز جمعیت دوازده ونیم میلیونی دانش آموزان (بدون احتساب خانواده هایشان) بیش از یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می دهند و عدم آرامش روحی معلمان چه لطمه ای به پرورش نسل آینده کشور می زند. لذا توجه به دغدغه های معلمین می تواند در تأمین این مقوله مؤثر واقع شود.

سبزوار نگار
بسمه تعالی
نامه ی سرگشاده ی جمعی از معلمین سبزوار به رئیس جمهور
رئیس جمهور محترم!
با تشکر از حضرت عالی جهت اجرای طرح نظام سلامت و تبریک به جامعه ی زحمتکش پرستاران عزیز، به خاطر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، و تشکر از این که مقوله ی سلامت جسمانی مردم در اولویت برنامه های دولت قرار گرفته است. شکی نیست سلامت روحی و روانی جامعه نیز از جایگاه بالایی برخورداراست. چرا که به اعتراف اکثر پزشکان؛ مشکلات روحی و عصبی؛ ریشه ی بسیاری از بیماریهاست. همه واقفیم جامعه ی معلمان و خانواده هایشان و نیز جمعیت دوازده ونیم میلیونی دانش آموزان (بدون احتساب خانواده هایشان) بیش از یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می دهند و عدم آرامش روحی معلمان چه لطمه ای به پرورش نسل آینده کشور می زند. لذا توجه به دغدغه های معلمین می تواند در تأمین این مقوله مؤثر واقع شود.
متن زیر بخشی از خواسته ها و سؤالات و درد دل های اکثریت معلمین کشور می باشد که با زبانی ساده و به دور از تعارفات و ملاحظات مرسوم آمده است قبلاً بابت آن عذر خواهیم.
جناب رئیس جمهور!
امروزه اداره ی زندگی و تأمین هزینه های کمر شکن آن برای اکثر معلمین شاغل و بازنشسته غیر ممکن شده و اکثریت آن ها خسته از بی عدالتی و تبعیض و شرمنده ی همسر و فرزندان خود می باشند.
رئیس جمهور محترم
خود می دانید زمانی که قیمت دلار از ۱۲۰۰تومان به ۳۵۰۰تومان و تورم هم به ۴۵درصد رسید، قدرت خرید ما معلمین نصف و حتی به یک سوم کاهش یافت و هزینه های زندگی سرسام آور شد.
هزینه هایی که بنا بر اعلام اخیر بانک مرکزی در یک خانواده ی تهرانی ۳۵میلیون ریال و یک خانواده ی شهرستانی ۲۵میلیون ریال برآورد شده است.
جناب رئیس جمهور!
چند ماه قبل، لایحه ی نظام رتبه بندی معلمان به دلیل بار مالی در مجلس تصویب نشد اما اخیراً قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شد که به موجب آن حداقل حقوق پرستاران بدون احتساب کارانه و حق شیفت و پاداش و مزایای دیگر یک هیجده میلیون ریال تعیین و حکم آن ها از اول آبان۹۳ اجرایی شده است همچنین کارانه ی ماهیانه آن ها از ۲میلیون ریال به ۴میلیون ریال افزایش یافت.
حال از حضرت عالی این سؤال را داریم که چطور می شود این طرح با وجود پرسنل زیاد پرستاران عزیز بار مالی آن تأمین شد؟ چرا این طرح احتیاج به مجوز مجلس نداشت، اما طرح رتبه بندی معلمان دارد؟
آقای رئیس جمهور!
یک معلم؛ نه کارانه ی ماهیانه دارد نه اضافه کار، نه حق مسکن دارد و نه حق ایاب و ذهاب، نه حق مأموریت دارد و نه حق شیفت، نه بن خرید کالا دارد و نه کمک های غیر نقدی ماهیانه، نه پاداش آخر سال دارد و نه مانند شرکت های دولتی پاداش بستن حساب ها، نه مانند کارکنان زحمتکش بانک ها، وام های چند ده میلیونی با درصدهای پایین جهت خرید خودرو و آپارتمان دارد که در آخر خدمت هم تمام آن وام ها بخشیده شوند و در هنگام بازنشستگی صاحب چندین واحد آپارتمان و خودرو شود،
نه مؤسسات مالی و اعتباری همانند قوامین و حکمت ایرانیان و میزان که وام های متعدد با درصدهای پایین به پرسنل خود بدهند.
آقای رئیس جمهور!
ما معلمین فقط و فقط یک حقوق ثابت ماهیانه داریم که حداقل ۳میلیون ریال آن بابت انواع و اقسام بیمه های درمانی، تکمیلی، عمر و خودرو، بازنشستگی و مالیات، کسر می شود و البته یک عیدی ۵میلیون ریالی که به همه ی کارکنان پرداخت می شود و همچنین یک پوشه پر از تقدیر نامه های کاغذی مسؤولین، فرمانداران، استانداران و نمایندگان مجلس که در روز معلم اهدا می شود.
جناب رئیس جمهور!
مگر بین یک فوق لیسانس یا دکترای تخصصی در آموزش و پرورش با همنام خود در وزارت علوم چه تفاوتی است که میانگین حقوق این عزیزان در آموزش و پرورش ۱۵تا۲۰میلیون ریال با ۲۴ساعت موظف در هفته می باشد اما در آموزش عالی ۴۰ تا یکصد میلیون ریال با ۱۲ساعت موظف در هفته می باشد؟!
مگر تعطیلات ۳ماهه ی تابستان شامل اساتید محترم و زحمتکش دانشگاه نمی شود؟ مگر غیر از این است که در دانشگاه به دلیل داشتن دانشجویان شهرستانی چند هفته از اول ترم و چند هفته قبل از امتحانات و چند هفته قبل از عید و چند هفته بعد از عید کلاس ها تعطیل است؟
آقای رئیس جمهور!
دولتمردان گذشته و نمایندگان قبلی و فعلی مجلس معتقدند آموزش و پرورش مصرف کننده است و منبع درآمدی ندارد و یا این که پرسنل آموزش و پرورش بسیار زیاد است حال ما این سؤال را داریم مگر وزارت علوم مصرف کننده نیست؟
مگر تعداد پرسنل نیروهای محترم نظامی و انتظامی و پرستاران و… کمتر از تعداد کل معلمین است؟
چرا همیشه آموزش و پرورش با کسری بودجه میلیاردی مواجه است؟
چرا یک بار در این ۳۰سال اخیر، در جراید و اخبار و رسانه ها و سایت های خبری از کسری بودجه وزارتخانه های دیگر دیده یا شنیده نشده است؟!
جناب رئیس جمهور!
چرا پاداش آخر خدمت یک بازنشسته ی فرهنگی باید یک دوم یا یک سوم دیگر کارکنان دولت باشد که آن هم به صورت قسطی طی چند سال به حساب آنان واریز شود که با احتساب تورم سال های اخیر ارزش آن به مرور زمان نصف شود اما پاداش دیگر کارکنان دولت به صورت یک جا به حساب آن ها واریز شود و با این پاداش می توانند در شهرستان ها یک آپارتمان تهیه کنند و یا برای دوران بازنشستگی شغلی دست و پا کنند.
جناب رئیس جمهور!
ما معلمین؛ فراموش شده ایم نه فقط در دولت شما که در دولت های قبلی هم و ضع به همین منوال بوده است تا کی چشم و گوش خود را در برابر این همه تبعیض ببندیم؟ کارد به استخوان ما رسیده است. صورتی برایمان نمانده که بخواهیم آن را با سیلی سرخ نگه داریم. اگر سمعکی از جنس انصاف باشد صدای له شدن و خرد شدن استخوان هایمان زیر چرخ هزینه های زندگی به گوش می رسد.
در پایان، جناب رییس جمهور، ما فقط خواهان رفع تبعیض بین کارکنان تحت امرتان هستیم و نیز خواستار اجرای سریع تر طرح رتبه بندی معلمان قبل از پایان سال و اعمال آن در حکم سال جاری هستیم. البته نه طرحی مانند طرح نظام هماهنگ پرداخت حقوق، که حقوق معلمان را با خودشان هماهنگ کرد و همچنین بیشتر دستگاه های دولتی خودرا از آن مستثنی کردند، و آن هایی که نتوانستند، فیش های مخفی برای پرسنل خود صادر کردند و نیز نه آن طرحی که معلمان برای رسیدن به مزایای آن، از هفت خوان رستم بگذرند، یا به جان یک دیگر بیفتند.
با تشکر
جمعی از معلمین سبزوار

156 نظر

 1. سلام.حقوقی که اداره به من با21سال سابقه کارومدرک فوق لیسانس میده فقط کفاف 3روزه.واگذارایجاداین شرایط برای معلم مملکت اسلامی به فرق شکافته امیرالمومنین.یا علی هو.

 2. جاي وزير درخانه سالمندان است -وزير جان برو خانه سالمندان را مديريت كن-نماينده گان مجلس مرده اند وفقط به فكر جيب خودشان هستنند

 3. رشیدیان اسفراین

  فردا را به خاطر بسپار
  عید من آن روزی است که زحمت یک سال معلم شام یک شب پادشاه نباشد

 4. سلام به همه فرهنگیان :
  مستحضر هستید در آموزش و پرورش که هدفش تعلیم و تربیته اصل کار را مدیر ، معاونین و معلمها در مدرسه انجام میدهند در عین حال کمترین حقوق و مزایا را دریافت می کنند.

 5. یک معلم بدبخت دیگر

  چو تخته پاره بر موج رها رها ملت (نه فقط معلم…)
  اختلاس های میلیاردی
  باندبازی
  بی تدبیری
  ملت افسرده
  بهداشت ضعیف
  مردم عصبانی
  دغدغه مسکن…
  دغدغه معیشت روزانه
  دغدغه قرض و قسط…
  نزول خواری بانک ها و موسسات محترم…
  ادارات بی اداره…
  روان پریشان اکثریت…
  تدریس و تحصیل به درد نخور مدارس…
  تدریس و تحصیل بی پایه و اساس آموزش عالی (غیرعالی…)
  کلاسهای خسته کننده و بی انگیزه برای محصلان و مدرسان…
  مرگ از این زندگی بهتره…
  بخدا آدم بمیره اینطور زندگی نکنه، با بدبختی و فلاکت و نداری… درکنار آدمهای خوب و از ما بهترون با حقوق و مزایای واقعا عالی که از همشون خبر داریم، چون خودشون به نون و نوا رسیدن همش سنگ خوبی و… به سینه میزنند…

 6. فرهنگی بیرجندی

  ما فرهنگیان خراسان جنوبی هم با شما همراهیم
  آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

 7. به جان زنده دلان سعديا كه ملك وجود نيرزد آنكه دلي را از خود بيازاري
  اگر معلمين ما در بهترين نقطه هر شهر زندگي مي كردند .
  اگر بهترين خود رو ها زير پاي معلمين بود .
  اگر به جاي عكس بازيگر ها و بازيكن ها عكس معلمين بر روي جلد مجله ها نقش مي بست .
  اگر عكس معلمين به جاي عكس بازيگر ها و بازيكن ها و شخصيت هاي كارتوني به ديوار اطاق دانش آموزان مي چسپيد .
  و اگر …
  ايران ما ويران نبود معلم ما حيران نبود خانواده ما نگران نبود دانش آموز ما سرگردان نبود
  و بالاخره الگوي ما ريش هاي گردن نبود

 8. جناب رییس‌جمهوربخدا آدم گریه اش میگیره!تاکی میخواهید فرهنگیان این قشر عظیم بابیچارگی وبدبختی به زندگی خویش ادامه دهندواقعا برای همه تون متاسفم به خصوص به این وزیر خمار…

 9. فرهنگی نگران آینده

  از قدیم میگن سواره نمیتونه درک بکنه بر پیاده چه میگذرد . الان اقای فانی در وزارت هست با حقوق و مزایای ملیونی.!!! ولی من به عنوان فرهنگی باید خدا رو شاهد بگیرم به فکر فروش گوشواره های گوش دخترم باشم برای فروش و بدهی هایم . آقای فانی اگه مسلمانی باور کن من فرش زیر پامو واسه بدهیام فروختم الانم …….

 10. معلمان عزیز اگه خواهان برآورده شدن خواسته های خود هستید در روز 22 بهمن از خانه های خود بیرون نیاییید تا دولت حساب دستش بیاد بالاخره ما باید از یک جایی شروع کنیم .و این بهترین فرصت برای ماست یا یه نوشته اعتراض آمیز با خود به همراه داشته باشید تایه تلنگری برای مسولان باشد.

 11. معلمان شهر های تبریز – ارومیه – اردبیل – بوکان – سلماس – زنجان – قزوین- کردستان و توابع این شهرها طی بیانیه ای که صادر کرده اند قرار است در روز سوم اسفند ماه تا یک هفته تحصن اعتراض آمیزی به این وضعیت داشته باشند و اعلام کرده اند اگر قرار باشد به تهران رفته وتا برآورده شدن خواسته های خود در مقابل مجلس تحصن خواهند کرد.معلمان عزیز با ما هم صدا شوید.

  • عاره انجام شد ، خیلی چسبید / معلما که همه تو دفتر بودن ، همه درای مدرسه رو هم که بسته بودن ، دوربینارم که به سمت دیوار برگردونده بودن ، خدا کنه فردا هم اینجوری باشه یکم تفریح کنیم .
   biglike to teachers…

 12. دوصدگفتار به نیم کردار نیرزد.
  اگرقراره اعتراضی بشه الان وقتشه 22 بهمن بهترین فرصت برای این کاره باید دولت در این روز جای خالی معلمان رو احساس کنه معلمانی که در همه شرایط و در همه صحنه ها در صف اول بوده اند یا لااقل هرکس به راهپیمایی می رود یک پرچم با نوشته اعتراض آمیز یا یک عکس اعتراضی در دست داشته باشد چون این راهپیمایی از طریق رسانه های خارجی هم دیده خواهد شد. وتا زمانی که به خواسته هایمان نرسیده ایم نباید دست از اعتراض برداشت.

 13. ما معلمان شهر تبریزبا شما هم عقیده ایم.

 14. ايران باجمعيت 77 ميليون نفري 23 هزار ميليارد تومان بودجه آموزش و پرورش دارد و تركيه با جمعيت 75 ميليون نفري معادل 110 هزار ميليارد تومان بودجه آموزش و پرورش ؛ ايتاليا با جمعيت 61 ميليون نفري معادل 250 هزار ميليارد تومان بودجه آموزش و پرورش ، فرانسه با جمعيت 60 ميليون نفري معادل 360 هزار ميليارد تومان بودجه آموزش و پرورش

 15. ما فرهنگیان قزوین نیز از نامه فوق حمایت میکنیم و خواستار برداشتن تبعبض در حقوق و مزایای کارمندان دولت هستیم و امیدواریم حقوق ما روزی حداقل نصف حقوق معلمان ترکیه عربستان یا مالزی شود یاحداقل یک چهارم المان فرانسه یا امریکا(شیطان بزگ) بشود اندازه انها که مسیولین عزضه ندارند بدهند. باور کنید ما قشری زحمت کش و کم توقع هستیم

 16. قوق معلمين در ايران به طور متوسط در هر ماه 5 / 1 ميليون تومان است و در تركيه ، كره جنوبي ، عربستان ، لبنان ، مالزي، اردن در هرماه معادل 8 تا 13 ميليون تومان ، فنلاند ، انگلستان، دانمارك ، فرانسه و امريكا در هر ماه معادل 15 تا 28 ميليون تومان است

 17. سلام تنها راه باقیمانده بیا ن اعتراض از طریق حضور در مدارس و نرفتن سر کلاس درس یا حضور در کلاس درس و تدریس نکردن است تا این خبر از طریق دانش آموزان به خانواده ها منتقل شود و خانواده ها هم به صف معترضین بپیوندند.( تجمع بیرون از مدرسه باعث ایجاد برچسب سیاسی می شود).

 18. آفرین بر شما کاملا موافق نظریات بر حق شما می باشمو چرا دولت در قبال معلمان یک بام و دو هوا برخورد می کند؟ مگر آموزش و پرورش زیر بنای ترقّی جامعه نمی باشد؟ چرا نگاه تبعیض آمیز خودر را نسبت به معلمان زحمت کش تغییر نمی دهید؟ واقعا ظلم هم حدی دارد.

 19. صحت اظهارات معلمان عزیز کاملا مورد تأیید اینجانب است. چرا در قبال معلمان نسبت به سایر کارکنان یک بام و دوهوا برخورد می کنید.مگر نه این است معلمان زیر بنای ترقی هر جامعه اند؟ دیدگاه تبعیض آلود را در قبال معلمان لطفا کنار بگذارید.

 20. با عرض سلام خدمت همکاران فرهنگی بنده هم دو تا نکته را لازم دانستم یادآوری کنم: اول اینکه تعداد افراد فرهنگی شهرستان ما 2500 نفر می باشد که با احتساب همسران و والدین (و بعضاً فرزندان به سن قانونی رسیده شان ) بالغ بر 10هزار نفر می شوند که در هر دوره در انتخابات شرکت می کنند این در حالیست که نماینده ی این شهرستان با 20هزار رأی وارد مجلس می شود در نتیجه رای فرهنگیان شهرستان 50% آراء نماینده ی پیروز را تشکیل می دهند از آنجایی که مشت نمونه ی خروار است تمامی شهرها همین وضعیت را دارند لذا اگر ما فرهنگیان با هم متحد باشیم قطعاً در انتخاب نمایندگان بسیار تأثیر گذار خواهیم بود . نکته ی دوم اینکه چرا مدارس ما به اکثر ارگانها کمک مستقیم و غیر مستقیم مکند از قبیل پرکردن قلک برای کمیته ی امداد و یاری پلیس با طرح همیار پلیس و کمک به وزارات بهداشت با انعکاس تبلیغات بهداشتی در مدارس ؛ تشکیل بسیج برای سپاه و….. ولی هیچ یک از این ارگانها ذرّه ای کمک به ما نمی کنند؟

  • ایرانی-مسلمان و شیعه

   ایول گل گفتی ولی مامعلما با فرصتها وظرفیتهایی که داریم میتونیم خودمان کاندیداهای مستقل بدیم وهم مجلس وهم دولت رو دراختیار بگیریم وخودمان هم برای خود وهم برای دیگر کارکنان تصمیم بگیریم وکشوررو بسازیم که دراین صورت وامدار کسی هم نخواهیم بود وپادویی هیچ کاندیدی رو هم نخواهیم کرد کافیه باهم باشیم ومالا وجانا تلاش کنیم

   • آقای … خیلی ساده و خوش خیال تشریف دارین. مگه نماینده مجلس بودن و در اختیار گرفتن مجلس و دولت سر خوده؟؟؟؟!!!!!!! باید مورد تایید باشی!!! اگه مورد تایید هم باشی باید طبق فرموده رای بدی و تصمیم بگیری نه بر اساس منطق و صلاح. خخخخخخخخخخههههههههه

 21. کاملا موافقم هم کاران گرامی

 22. واقعا افرین lik

 23. افرین بر همه شما من هم با شما موافقم واقعا افرین بر شما ها

 24. آفرین بر شما . به یک برده خوراک ومکانی برای زندگی ولباس می دهند آیا معلمی کمتر از بردگی است؟!!!!!!!!!

 25. س.م
  ما فرهنگیان کرج باشماهمراهیم. خداکند که گوش شنوایی باشد.تاحالا که تنها پژواک صدا وناله های حزین خودرا شنیده ابم.

 26. یکی از معلمین شهرستان دلیجان استان مرکزی

  با سلام و احترام به همه همکارام عزیز و گرامی .
  بنده مدت 23 سال است که در آ . پ . مشغول به کار هستم . و فقط ما حصل این سالها فقر و نداری اقسام قسطها برای رفع و رجوع مشکلات و کمبود های مالی است و به فرزندم توصیه کردم که تو را عاق والدین می کنم اگر به سمت شغل معلمی بروی .
  من هم به نوبه ی خود از این کار همکاران سبزواری خودم حمایت می کنم و دستشان را به گرمی می فشارم . یا حق .

 27. درود بر شما دلیرمردان.

 28. اگه با هماهنگی کار کنیم میتونیم به حق و حقوق اولیه خودمون برسیم…..
  ایشالله

 29. معلمین شاهرود

  خبر بسیار بسیار مهم
  شمار زیادی از معلمین شاهرود دیروز 30 دیماه 93 از رفتن به کلاس درس خودداری نموده و در مقابل اداره ی آموزش و پرورش تجمع کردند و خواستار رسیدگی جدی به مشکلات معیشتی خود شدند و هشدار دادند در صورت عدم پیگیری از طرف مسئولین این اقدام ادامه خواهد یافت. تا جایی که مطلع هستیم این اقدام در کل کشور بی سابقه و بدون هماهنگی شهرهای دیگر بوده است لذا لطفا همه ی همکاران اطلاع رسانی نموده و پشتیبانی خود را ازین تجمع خودجوش و بی سابقه اعلام کنند و در حرکتهای بعدی به زودی با ایشان همکاری نمایند.
  به امید پیروزی مظلوم

  • حقوق معلم و کارگر

   درود بر شما. ممنون. در رابطه با این خبر در سایت اطلاع رسانی انجام شده است

   • مهدی از شاهرود

    ممنون از درج خبر لطفا در مورد زندانیان دربند کاری بکنید خیلی ها خبر ندارند تو وایبر لاین و… فضای سنگین ایجاد کنید باید در کنار مسایل معیشی اول آزادی زندانیان مطرح شود

  • ایرانی-مسلمان و شیعه

   درودبرمعلمان شاهرود حق ونمره گرفتنیست نه دادنی

   • معلمان جوین کجایید برای گرفتن حقتان به عرصه بیایید واز پست ومقام خود نترسید