سرخط خبرها
خانه / معلمان / نامه سرگشاده نبی الله باستان فارسانی به دوستان و فعالان صنفی-مدنی سراسر کشور
نامه سرگشاده نبی الله باستان فارسانی به دوستان و فعالان صنفی-مدنی سراسر کشور

نامه سرگشاده نبی الله باستان فارسانی به دوستان و فعالان صنفی-مدنی سراسر کشور

به نام خداوند جان و خرد

همکاران ارجمند در تشکّل‌های صنفی معلّمان سراسر کشور

دوستان عزیز فعّال صنفی و مدنی

     این‌جانب نبی‌الله باستان فارسانی، دبیر آموزش‌وپرورش شهرستان فارسان در استان چهارمحال‌وبختیاری، همان‌گونه که می‌دانید، از سال 1381 تاکنون به صورت بی‌وقفه با کانون‌های صنفی معلّمان کشور همکاری داشته و در جهت ایفای حقوق صنفی و مدنی تلاش‌های فراوان کرده‌ام. فعّالیّت در فضای مجازی و راه‌اندازی تارنماهای مختلف به منظور تحقّق اهداف برحقّ خود و همکارانم، بخشی از فعّالیّت‌های من بوده و هست. در این مدّت دوازده ساله‌ی فعّالیّت صنفی-مدنی، دچار مشکلات و مسائل متعدّدی چون زندان، اخراج و تبعید شدم ولی به دلیل ایمان قلبی به اهداف متعالی صنفی، هیچ‌گاه سر فرود نیاورده و هر روز مصمّم‌تر از روز قبل، به فعّالیّت خود ادامه دادم. در این مدّت به این نتیجه دست یافته‌ام، که فضای جامعه آن‌قدر محدود و تنگ است که بیشتر معلّمان کشور، هنوز به انجام هرگونه فعّالیّت در جهت احقاق حقوق خود تردید و ترس داشته و از آن دوری می‌جویند.

     امّا اکنون که مدّت بیست‌وشش سال از خدمت صادقانه‌ام در آموزش‌وپرورش می‌گذرد و نگاهی گذرا به پشت سر می‌اندازم، می‌بینم که بیشترین ظلم را به خانواده‌ی خود کرده و نتوانسته‌ام با حقوق ناچیز دریافتی، حتّی سرپناهی برای آن‌ها فراهم نمایم. این‌جاست که معنای شغل دوم و سوم همکارانم را با تمام وجود حس کرده و به حال آموزش‌وپرورش کشورم افسوس می‌خورم که با ضعیف نگهداشتن زیرمجموعه‌اش آینده‌ای سست و بی‌بنیاد را برای کشور ایران رقم می‌زند. چرا که معلّمی که دغدغه‌ی معیشت و رفاه نداشته باشد، با عشق و علاقه در راستای تعلیم و تربیت فرزندان این مرزوبوم تلاش می‌کند و معلّمی که دغدغه‌ی نان شب خانواده‌اش را داشته باشد، هیچ انگیزه‌ای برای تدریس نداشته و نتیجه‌اش آن‌گونه که امروزه دیده می‌شود، ضربه‌های جبران ناپذیر بر پیکره‌ی نظام آموزشی و پرورشی کشور خواهد بود.

     در نتیجه اکنون که سال‌های پایانی خدمتم را پشت سر می‌گذارم، تصمیم گرفته‌ام، هرگونه فعّالیّت صنفی-مدنی را کنار گذاشته و وقت خود را صرف خدمت به خانواده و تلاش در جهت رفاه حال آنان و آینده‌ی تحصیلی فرزندانم کنم. امید است که دوستان عزیزم در تشکّل‌های صنفی که بی‌تردید از بهترین دوستان زندگی‌ام بوده و هستند در مسیر برحقّ خود پیروز و سربلند باشند و هرگونه کوتاهی، ناراحتی و رنجشی از این‌جانب دارند، حلال کرده و بر من ببخشایند.

                              نبی‌الله باستان فارسانی – 28 آذرماه 1393

23 نظر

 1. نوراله برخوردار

  سلام فعالیت صنفی را کنار گذاشتید امیدوارم رابطه ی دوستی را قطع نکنید

 2. هوشنگ آرین مهر

  راهی را که دوست گرامی آقای باستان تا نیمه رفت شاید از من عبرت گرفت زیرا راه صنفی را من تا انتها رفتم و بعد از سالها فعالیت صنفی در بازنشستگی دچار مشکلات اقتصادی شدم و اگر در توانم باشد و بیماری اجازه دهد برای رفع مشکلات اقتصادی با حقوق زیر خط فقر گاهی مسافرکشی می کنم .
  (عضو موسس و هیات مدیره سابق کانون صنفی معلمان آبادان )

 3. نبی الله باستان فارسانی

  از محبت ها و مهربانی های تمامی دوستان و همراهان عزیزم بسیار سپاسگزارم

 4. فریبا ایازی روزبهانی

  متأسفم همواره گفته ام : دوش می گفت دیوانه ای بی بازخواست / درد ایران بی دواست/عاقلی گفتا که از دیوانه بشنو حرف راست/ درد ایران بی دواست

 5. برایتان ارزوی موفقیت دارم

 6. سید هاشم خواستار

  سلام دوست گرامي:1- در حكومت هاي ديكتاتوري براي بقايشان احتياج به نيروي نظامي دارند نه معلم2 – پروفسور حسابي حرف خوبي گفته كه جهان سوم جايي است كه اگر بخواهي خانه ات اباد شود بايد كشورت را ويران كني واگر خواسته باشي كشورت را اباد كني بايد خانه ات ويران شود 3 …4…..5….6…7…8……9…..و…..از اينكه صادقانه تا اينجا همراهي وهزينه ها داده ايد جا ي تقدير وتشكر دارد.اندكي صبر سحر نزديك است.

 7. در عین ناراحتی سعی می‌کنم خوشحال باشم. این چاه برای هر کسی آب نداشت برای من نان داشت. همچنان در قلب منی

 8. امیدوارم جناب باستان در هر جایی که هستید در پناه حق سرافراز و سربلند باشید . امید که فرادستان بیشتر دغدغه ها را بفهمند و مد نظر داشته باشند . تندرست باشید

 9. دوست و همکار پر تلاشمان جناب باستان را هرکجا هست خدایا به سلامت دارش.

 10. محمدرضا نیک نژاد

  درود بر باستان گرامی و پر تلاش. همه ما معلمان درد یکدیگر را می فهمیم و با همه وجود حس می کنیم. این تصمیم از راه ایمیل به من رسید . بسیار ناحت کننده بود. شرم بر آنان که با فشارهای مادی و غیر مادی تلاش گری مانند باستان را در راهی که برگزیده بد گمان کرده و زمینه ی کناره گیری از تلاش های ارزنده اش را فراهم نموده است. بی گمان این کنشگران صنفی با ناملایماتی که از سوی دستگاه های دولتی و امنیتی می بینند باید وقت خویش را بیش از اندازه صرف کنش های صنفی و مدنی نمایند و از این رو از پیگیری های زندگی شخصی و خانوادگی باز می مانند. و این درد چندین باره ای است که همه تاب می آوریم. به هر روی امیدوارم نبی الله عزیز هر جا که هست مانند تلاش های صنفی ارزنده اش کامیاب و تندرست باشد. برای خانواده ایشان نیز تندرستی و شادی و کامیابی را آرزو می کنم.

 11. آیا با کار شرافتمندانه می تواند حریف این تانژانت زاویه ی خط با جهت مثبت محور طولها شد؟

 12. درود بر باستان عزیز
  امیدوارم هر چه زودتر در وضعیت مالی ات گشایشی نسبی رخ دهد و بعد دوباره به گستره ی کنش های صنفی برگردی. که البته به نظرم برخواهی گشت عزیز.
  در هر کجا که هستی آرزومند تندرستی و کامیابی خود و خانواده ات هستیم.
  زحمت هایت البته هیچ گاه فراموش نخواهد شد.

 13. درود بر باستان و استقامتش
  تصمیم غافلگیر کننده و غیر منتظره ایست…

 14. جناب آقاى فارسانى عزيز, مى دانم و مى فهمم که چه ميگوييد, آنچه در توان و مال داشته ايد را در راه احقاق حقوق ما معلمان صرف کرده ايد و مى کنيد, بدينوسيله از تمام زحمات و مشقاتى که در اين راه به جان خريديد, سپاسگزاريم و مطمئن هستم که کرده هايتان به ثمر خواهد نشست و انسانهايى چون شما در رديف دلسوزان و پيشکسوتان فرهنگيان ايران ,با افتخار نام برده خواهد شد. تصميم تان را ارج مى نهيم, و آرزوى روزهاى خوب و بانشاطى را به جنابعالى با همراهى خانواده ى گرامى, داريم.

 15. حسین قره داغی

  باید این تبعیض وبی عدالتی درمورد پرداخت حقوق ها از بین برود

 16. فقط این دلیل تنها نیست .برخی مثل دیوار خورشید وجود دیگران را کسوف کرده اند .برخی از حضور اجتماعی دکه ودکان راه انداخته اند .کاست آزادی خواهی ومارک دائمی برخود زده اند .حوزه ی تاثیر دیگران را تنگ ترکرده اند وخفقان را با انحصار کنش اجتماعی باخود عرضه داری وتحمل آن را سنگین تر کرده اند و از جمله موانع تحول اجتماعی شده اند.در پی نام ونوش اند . …. این نیز چون ابر کوچکی می گذرد .درازای سایه از شکوه خورشید است وکوتاه اندیشان به حساب خود می گذارند .آقای نبی اله باستان عزیز ؛ خیلی خوبی ؛ حتی اگر تنها برای خودت باشی ؛ انتخاب شما مورد احترام است . پاینده باشید .حتما از تاثیر گذاری عمومی ؛ کنار نمی روید … درود پاینده و مانا وبرقرارباشید

 17. اگر هر کدام از ما به اندازه توان و حساب شده با همیاری و همکاری برای گرفتن حقوق انسانی و صنفی و سیاسی خود تلاش کنیم، سنگینی بار از دوش دیگر شهروندان باوجدان و آگاه کاسته میشود. نیروی سرکوب نیز توانایی درهم شکستن هزاران هزار انسان باوجدان و آگاه و مبارز را نخواهد داشت. آگاه شدن و آکاهی رسانی خود مهمترین مبارزه در برابر استبداد است.

 18. موفقیت شما را در هر کجا باشید خواستارم

 19. درود بر خانواده فرهیخته ی باستان فارسانی/
  دوست و همکار عزیز
  نبی الله،باستان
  از اینکه بی توجهی مسئولان و غفلت دوستانی نظیر من انگیزه های صنفی ات را گرفته و سبب چنین تصمیمی شده ناراحت هستم.
  من بخشی از کنش صنفی خود را مدیون شما می دانم.
  درود بر تو و خانواده ی فرهیخته ات که سالهای سخت تبعید را در کنارت گذراندند و خم به ابرو نیاوردند.
  امیدوارم تصمیمتان؛
  قابل برگشت باشد…

  • نبی الله باستان فارسانی

   درود بر تو و تمامی دوستان عزیزم
   ضمن سپاس از شما و با احترام به عرض می رسانم که در تصمیمی که گرفته ام هیچ تردیدی ندارم. این تصمیم نشان وضعیت اجتماعی کشور است نه بی انگیزگی صنفی!
   سرزنده و پایدار باشید

 20. ان شا ا… تصمیمتان عوض میشود.و باز چون گذشته روشنی بخش جاده پر فراز و نشیب ما خواهید بود.