سرخط خبرها
خانه / معلمان / نامه فرهنگیان البرز به وزیر آموزش وپرورش
نامه فرهنگیان البرز به وزیر آموزش وپرورش

نامه فرهنگیان البرز به وزیر آموزش وپرورش

بسمه تعالی

وزیر محترم آموزش و پرورش

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند چند سالی است که ما جامعه ی فرهنگیان نسبت به وضعیت اسف بار معیشتی خود و حقوق تضییع شده مان پیوسته اعتراض می نماییم و به اشکال مختلف در قالب جلسات مذاکره و بحث و گفت و گو و تجمعات اعتراض به حق خود را ظهور و بروز داده ایم اما افسوس و صد افسوس که هیچ یک از مسئولان ذی ربط اهمیتی به این اعتراضات ما نداده اند و هر چه گفتند وعده بود و تخلف از وعده؛ البته ناگفته نماند اقداماتی بسیار ناچیز آن هم در حد مُسکّن و نه در حد درمان و علاج واقعی صورت گرفته است که این اقدامات به هیچ وجه پاسخ گوی مطالبات به حق ما نبوده است.

در ادامه به اهم معضلات و چالش های فرهنگیان و علی الخصوص معلمان ذیلاً اشاره می شود :

1- چالش و معضل اصلی و اساسی ما فرهنگیان موضوع حقوق و مزایای ما می باشد ؛ در حال حاضر حقوق و مزایای دریافتی ما بسیار کم و ناچیز است و به هیچ وجه کفاف زندگی مان را نمی کند. در حالی که خط فقر بر اساس گزارش بانک مرکزی  5 / 2 میلیون تومان می باشد غالب فرهنگیان حقوق شان زیر خط فقر است و با قطع یقین می توان اظهار کرد که حقوقشان بین  1 میلیون تا 6 / 1 میلیون تومان است و این برای جامعه ی فرهنگی که رسالت خطیر تعلیم و تربیت انسان ها به او واگذار شده و باید با فراغ بال و آسودگی خاطر به رشد و تعالی دانش آموزان بپردازد یک فاجعه است.

2- در پرداخت حقوق و مزایا بین ما و سایر وزارتخانه ها و سازمان ها تبعیض فاحشی وجود دارد. به عنوان نمونه در جامعۀ اسلامی ما قضات و اساتید دانشگاه ها از نظام پرداخت ویژه برخوردار هستند ولی ما فرهنگیان از این نظام پرداخت محروم هستیم.

مگر فرهنگیان چه چیزی کمتر از قضات و اساتید دانشگاه ها دارند اگر آنها مدرک تحصیلی بالایی دارند ما نیز از این امتیاز کاملاً برخوردارهستیم و اگر ملاک نظام پرداخت ویژه ارزش کاری است که بایستی یادآور شد ارزش کاری فرهنگیان اگر بیشتر از قضات و اساتید دانشگاه ها نباشد کمتر نیست.

3- در حال حاضر معلمان به دلیل اینکه از حقوق و مزایای بسیار اندکی برخوردارند اکثر آنها ناچارند به کار دوم و سوم که هیچ ارتباطی با تعلیم و تربیت ندارد بپردازند و این مسأله لطمات و آسیب های جبران ناپذیری را به کیفیت آموزش و پرورش وارد ساخته و می سازد و معلمی که باید  24 ساعت تدریس نماید و بقیۀ اوقاتش را صرف تحقیق و پژوهش و مطالعه و خلاقیت و نوع آوری نماید به کار دوم و سومی مشغول می شود که هیچ سنخیتی با رسالت آموزشی و پرورشی وی ندارد.

4- اضافه کار و حق التدریس معلمان به موقع پرداخت نمی شود. به عنوان نمونه ، اضافه کار و حق التدریس معلمان با احتساب بهمن ماه به مدت  5 ماه است که پرداخت نشده است که پرداخت به هنگام آن می توانست گرهی از مشکلات عدیدۀ معلم را باز کند.

در خاتمه از حضرت عالی تقاضا می شود به معضلات فوق الذکرجداً بذل توجه را نمایید. از مساعدت جنابعالی در این خصوص کمال تشکر و قدردانی را داریم.

جمعی از فرهنگیان استان البرز

رونوشت :

1- دفتر مقام معظم رهبری

2- دفتر ریاست محترم جمهوری اسلامی

3-دفتر ریاست محترم قوۀ مقننه

4- دفتر مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان البرز

3 نظر

  1. با نامه نگاری به کسانی که ما را به این روز انداخته اند مشکلی حل نمی شود ما باید سندیکا ها ونهادهای صنفی خودمان را ،مستقل وازاد وبدون دخالت دولتی ها وحکومت ها سازمان دهیم .صدها هزار نفر می توانیم در تشکل های مستقل صنفی ،مثل کانون های صنفی معلمان ویا سندیکاهای معلمان وکارگران خود را سازمان دهیم وبا نیروی متشکل چند صد هزارنفره به میدان بیاییم وانوفت خواهیم دید که نه تنها خواسته هایمان را می گیریم ،چرا که حق دادنی نیست وگرفتنی است .از ان گذشته در امر مدیریت وتصمیم گیری پیرامون کار وزندگی وبرنامه های عمده وزارت خانه ها صاحب قدرت وحضور می شویم .هر وقت که لازم باشد می توانیم همه چیز را کاملا دگرگون کنیم .قدرت ما در همبستگی سراسری ما وایجاد سندیکاها وکانون های صنفی مستقل از درون مدرسه ها به عنوان وسیعترین پایگاه اجتماعی وتشکیلاتی امان می باشد. تمام تجربه های موفق دموکراتیک در جهان از این مسیر پیش رفته اند! باور کنیم ودست به اقدام بزنیم. آموزش های سندیکایی چراغ راه ما در این حرکت مهم که زمان تاریخی اش فرا رسیده است برای همه ما از اوجب واجبات است! معلم بی تشکیلات هیچ چیز ، معام تشکیلاتی همه چیز !

  2. علي حداديان دبير فيزيك ناحيه 1 كرج

    اميدوارم جناب روحاني با وزيري به نام ؟ دراين دنباي فاني قفل دنياي معلمان را با يك كليدي با رمزاينكه دراين دنيا “زندگي كن نه فقط زنده باش” بازكند.زيرا روحاني شدنش و به اين جا رسيدنش را بايد مديون معلمان فداكار بداند.و فقط ما معلمان رادرروز معلم به عرش نبرندو دز انجاسقوط ازاد دهند

  3. هر وقت از مطالبات فرهنگیان صحبتی به میان می اید فقط به کمیت و تعداد زیاد معلمان اشاره می شود غافل از اینکه این تعداد زیاد به همان اندازه خدمات ارایه می دهند و توانایی بالقوه جامعه اند.