سرخط خبرها
خانه / پرستاران / نامه یک پرستار بازنشسته: وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لطفا توجه فرمایید!!!
نامه یک پرستار بازنشسته: وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لطفا توجه فرمایید!!!

نامه یک پرستار بازنشسته: وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لطفا توجه فرمایید!!!

مسعود عزیزی، پرستار بازنشسته نیروی دریایی ارتش

جناب وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام؛

 

پیرو فرمایشات جنابعالی در مراسم روز ماما مبنی بر سیاسی کردن قضیه پرستاری و اینکه جامعه پرستاری را زورگو، تندرو و فاقد عقلانیت لازم معرفی نموده اید، ضمن ابراز تاسف از این نحوه گفتار، که انسان را یاد ادبیات احمدی نژادی می اندازد، لازم میدانم جهت تنویر افکار عمومی مردم عزیز و در دفاع از پرستاران مظلوم مطالبی را بشرح زیر عرض نمایم:

پرستاری به عنوان گروهی که بیشترین خدمات بهداشتی درمانی و مراقبتی را به مردم ارایه میدهند و علیرغم تلاشهای بی شائبه و شبانه روزی، همواره مورد بی مهری و کم توجهی سیستم حاکم بر وزارت بهداشت قرار گرفته و با عنایت به نقش و تاثیرگذاری عمیق و گسترده در سیر درمانی بیمار و فرآیند سلامتی مردم متعجبانه کمترین نقش را در تصمیم گیریها، سیاست گزاری ها و برنامه ریزیهای در نظام سلامت را داشته اند در نتیجه این بی توجهی باعث کاهش انگیزه های شغلی و بدنبال آن ترک شغلهای فراوان و تغییر شغلهای زیاد، مهاجرت به خارج از کشور و حتی خانه نشین شدن پرستاران، فشار بی امان به پرستاران شاغل و مستهلک شدن زودرس پرستاران ناشی از شغل و نهایتا آسیب و خسارات جبران ناپذیر به بیماران و مردم شده است بطوریکه شاخصهای پرستاری قبلا در حد کشورهای پیشرفته بوده ولی بعد از ۳۷ سال تعداد تخت به پرستار تغییری ایجاد نشده و هم اکنون در حد کشورهای عقب افتاده و منطقه هستیم.

آقای وزیر و سایر مسئولین مرتبط

جامعه پرستاری جزء مظلوم ترین گروهی هستند که علیرغم فشارهای فراوان، ظلمها زیاد، تبعیضهای بی امان و بی عدالتی های گسترده به شیوه ای بسیار نجیبانه مشکلاتشان را پی گیری نموده، بطوریکه پس از انتصاب جنابعالی به وزارت شش ماه صبر کردند تا در جریان مشکلات پرستاری قرار بگیرید. بعد از آنکه خبری نشد از طریق مذاکرات و مکاتبات با روسای بیمارستانها دانشگاهها و بعد با ارسال طومار سعی کردند مشکلاتشان را به مسئولان منعکس نمایند.

جامعه پرستاری انتظار داشت حداقل در تهیه و تدوین و چگونگی اجرای طرح نظام سلامت نظراتشان را میگرفتید چون پرستاران به عنوان صاحب نظر‌ترین گروه در مورد بیماران میتوانستند بسیار کمک کننده باشند و با توجه به تخصیص بیسابقه بودجه و افزایش تا ۴۰۰ درصدی تعرفه های پزشکی فکر می کردند حداقل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هم به موازات آن اجرایی میشد، که نکردید.

وعده دادید تعرفه گذاری را پایلوت کنید که در حد وعده باقی ماند، قول دادید که ۳۵۰ خدمت و سپس ۲۵۰ خدمت را در کنار حدود ۷۰۰۰ خدمت بقیه گروه ها در کتاب ارزش نسبی اضافه کنید که به این وعده هم عمل نشد و چند مورد دیگر.

 

آقای وزیر و مردم ایران

 جامعه پرستاری کشور ناامید از جنابعالی و مسئولین وزارت بهداشت مجبور به نگارش نامه سرگشاده به رئیس جمهور با بیش از ۴۵ هزار امضاء الکترونیکی در خصوص اجرای قانون شد، با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در بسیاری از مناطق کشور مشکلات پرستاری را مطرح نمودند. ولی متاسفانه جنابعالی و مسئولین وزارت به جای تعامل و گفتگو سعی در خنثی و بی اثر کردن و قانع کردن دیگران پرداختید.

آیا پرستاران چاره ای به جز اعتراض و تجمع داشتند من نمیدانم آیا این روند پی گیری زورگیری یا تند روی است؟

 

و علی ایحال نمونه هایی از عملکرد وزارت بهداشت در خصوص پرستاری وهم چنین رفتارهای پرستاری را جهت مقایسه اعلام نموده و قضاوت را بر عهده وجدانهای بیدار و افکار عمومی واگذار خواهیم کرد:

 

الف: مواضع و اقدامات سیستم حاکم بر وزارت بهداشت

 

۱) تهیه و تدوین طرحهای ملی تحول نظام سلامت توسط تعدادی از انجمنهای پزشکی بدون مشارکت بقیه گروههای پزشکی و پرستاری.

 

۲) تصاحب تمامی پستهای ریاستی و مدیریتی و حساس از بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی تا وزارت بهداشت.

 

۳) دریافتی های دهها میلیون تومانی در بخش دولتی و صدها میلیون تومانی در بخش خصوصی برای گروهی خاص و اختلاف بیسابقه در پرداختها در مقایسه با سایر کشورها و منطقه.

 

۴) دریافت حداقل پنجاه درصد حق العمل حتی بدون حضور بر بالین بیمار توسط گروهی خاص.

 

۵) بازداشت غیرقانونی دو پرستار در بیمارستان امام خمینی تهران توسط عوامل حراستی و معرفی به دادگاه که حکم برائت دال بر بی گناهی آنان میباشد.

 

۶) برخورد زشت و نامناسب عوامل حراستی با همکاران خانم پرستار و تفحص در موبایل و ورود به حریم خصوصی پرستاران.

 

۷) کسر کردن اضافه کار و کارانه پرستاران که در تجمع صنفی مجتمع بیمارستان امام خمینی شرکت کردند.

 

۸) صدور حکم دستوری و ناعادلانه هیات تجدید نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران در تغییر محل جغرافیایی نماینده صنفی پرستاران به اتهام شرکت در تجمعی که توسط مقام قضایی صنفی تلقی شده است.

 

۹) عدم تمکین وزارت بهداشت به فرصت دو ماهه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری.

 

۱۰) اعمال نفوذ در برنامه های در حوزه نظام سلامت در رسانه ملی و حذف منتقدین و القاء اینکه برنامه های در این حوزه باید مثبت باشد.

 

۱۱) لغو یک طرفه جلسه جنابعالی با هیات رئیسه مجلس و نمایندگان پرستاری در اسفند ماه گذشته.

 

۱۲) عدم توجه به تذکرات مکرر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری.

 

ب: رفتار جامعه پرستاری در مقابل با سیستم حاکم بر وزارت بهداشت

 

۱) مکاتبه و مذاکره با مسئولین بیمارستانی و دانشگاهی.

 

۲) ارسال طومارهای فراوانی به مسئولین ذیربط و انعکاس مشکلات پرستاری.

 

۳) ارسال دو نامه سرگشاده به رئیس محترم جمهور با امضاء الکترونیکی حدود ۴۵ هزار پرستار.

 

۴) شکایت به دیوان عدالت اداری.

 

۵) انجام چند هزار شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم تهیه آئین نامه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری توسط وزارت بهداشت.

 

۶) مکاتبه با دفتر رهبری و انعکاس مشکلات پرستاری.

 

۷) مذاکره و مکاتبه با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای قانون.

 

۸) برگزاری تجمعات آرام در جنب ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی.

 

۹) تسلیم مستندات در خصوص دریافتی های چند ده میلیون تومانی به مسئولین ذیربط.

 

حال اجازه میدهید افکار عمومی قضاوت نماید کدام گروه زورگو، تندرو، قانون گریز و سلطه گر هستند

 

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

 

خواسته پرستاری کشور رفع تبعیض بی حد و حصر، برقراری عدالت همه جانبه در نظام سلامت و کاهش اختلاف در پرداختها مثل سایر کشورهای دنیا و منطقه از طریق اجرای بدون قید و شرط قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است و موارد فوق الذکر جزیی از سیاست ابلاغی نظام از سوی رهبری، و برگرفته قوانین جاری و عرف بین الملل منطقه و خواسته کاملاً قانونی میباشد.

 

اما شما هرگز پرستاری را در حد و اندازه واقعی اش ندیدید، شاید این ناشی از عدم شناخت نقش تاثیر گذار پرستار باشد و یا احتمالاً منابع اطلاعاتی (بویژه معاونت پرستاری)، اطلاعات را گزینشی به استحضار تان میرساند و یا تحت تاثیر تفکرات‌‌ همان گروه اقلیت «در حاشیه» قرار گرفته باشید و امیدوارم هوای نفس، کینه ناشی از اعتراضات باعث این بی توجهی نشده باشد. به هر صورت دلیل هر چه باشد نتیجه این بی توجهی‌ها به این حرفه آسیب و خسارات به بیماران است و مردم گناهی ندارند که باید تاوان سیاستهای حاکم بر وزارت بهداشت را پرداخت نمایند.

 

آقای وزیر و پرستاران آگاه

 

در مملکتی که آب خوردن هم تحت تاثیر سیاست و سیاست زدگی ست، پرستاری امروز میفهمد و آگاه شده و دیگر زبان تحقیر، تهدید، تنبیه و تبعید را بر نمیتابد و تجربه یکسال گذشته حاکی از آن است که اینگونه سیاستها نخ نما شده و برعکس باعث اتحاد و انسجام جامعه پرستاری و گستردگی دامنه اعتراضات در کشور شده است.

 

و در آخر اینکه:

 

اگر کاری برای پرستار انجام ندادید و یا نمیتوانید و یا نمیخواهید و یا نمیخواهند انجام دهند حداقل نمک بر زخمهای پرستاری نپاشید، کنار روید تا دیگران قدمی بردارند. به هر صورت این دوران سخت و تاریک و غبار آلود بر پرستاران خواهد گذشت و تاریخ بدور از هیاهو های تبلیغاتی از عملکرد تان قضاوت خواهد کرد، امیدوارم در قضاوت تاریخی شرمنده مردم و جامعه پرستاری نباشید. زیرا انسجام پرستاری میتواند به زور شرمنده اتان کند. بخود آیید و به این قشر زحمتکش خدمت کنید و با طناب خائنین به این حرفه مقدس به چاه نروید.

 

والسلام

 

مسعود عزیزی