سرخط خبرها
خانه / معلمان / نامه ی سرگشاده ی جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی ( قطب شهید مدرس) به رئیس مجلس شورای اسلامی
نامه ی سرگشاده ی جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی ( قطب شهید مدرس) به رئیس مجلس شورای اسلامی

نامه ی سرگشاده ی جمعی از فرهنگیان خراسان رضوی ( قطب شهید مدرس) به رئیس مجلس شورای اسلامی

بسمه تعالی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی  :

ضمن  عرض سلام و  ادب و احترام  به شما و همکاران پر تلاشتان در مجلس محترم شورای اسلامی در آستانه  بررسی لایحه بودجه 94 برآن شدیم تا نکاتی را که بخشی از دغدغه های فکری و صنفی فرهنگیان می باشد با شما در میان بگذاریم ، امید است با بیان این مسائل گوشه ای از مشکلات  را یاد آوری کرده  و  بخشی از خواسته های به حق  فرهنگیان  را  مطرح نماییم.

همانگونه که مستحضرید اغلب مشکلات و بحران هاي اجتماعي ریشه در سيستم و فرايند آموزشي جامعه دارد. با توجه به اينکه دانش آموزان ، بيشترين و مفیدترین ايّام مفيد عمر خود را در مدرسه و در کنار معلمان سپري مي کنند، آيا اين محيط و اين قشر، سالم ترين و قابل اعتمادترين حلقه ی  جامعه براي بسترسازي و نهادينه کردن تحولات فرهنگي، اجتماعي و سياسي نيستند؟

جامعه فرهنگیان بیش از هر کسی مشکلات و بحران های اجتماعی را لمس می کند:

دانش آموز ژنده پوشی که اخبار اختلاسهای میلیاردی گوشش را کر کرده،

 دانش آموز یتیم،  بی سرپرست و بد سرپرست

دانش آموزی که مادرش دچار بیماری  شده و هزینه درمان ندارد

دانش آموزی که  کلّیه هایش از کار افتاده و هزینه درمان خود را ندارد

 دانش آموزی که  خانواده اش  توان پرداخت اجاره بهای منزل را ندارد

دانش آموزی که خشکسالی  رمق خانواده اش را گرفته است

دانش آموزی که   تورّم گلوی خانواده اش را فشرده است

و تاسف بار تر اینکه دانش آموزی که فندک در جیب و چاقو در دست  به مدرسه می آید!

 مدرسه ای که برای تامین هزینه های اولیه  خود دائما دست به سوی کمک اولیا و خیرین دارد

این ها همه و همه صحنه هایی است که یک معلم همه روزه آنرا می بیندو در قبال آن خود را مسئول می داند.

برغم زحمات فراوان معلمان  که در مقايسه با کارمندان ساير سازمان ها و نهادهاي دولتي، بيشترين کار مفيد را به انجام مي رسانند، ميزان کارآمدی خروجي هاي مدارس ،  به ناحق مورد انتقاد جامعه و صاحب نظران می باشد.

امروزه ازهزينه هاي آموزشي به عنوان يک سرمايه گذاري بنيادين ياد مي شود . ساختار آموزشي موجود ، سرانه اي ناچیز و معلمي که گرفتار انواع محروميت هاي مادي و معنوي و تبعيضهاي آشکار و پنهان شده، آیا مي تواند با پرورش شهروندان توانمند ،اسباب کاميابي جامعه را فراهم نماید؟

فشارها و مشکلات معيشتي معلمان و مقايسه دريافتي ها  و مزایای آن ها با دريافتي و مزایای کارمندان ساير نهادها و سازمان هاي دولتي، مأيوس کننده بوده و منزلت شغلي آن ها را تنزّل داده است.

افسوس و صد افسوس با اینکه تمامی مسولین و نمایندگان خود برون داد و محصول همین نهاد آموزش و پرورش هستند نگاه شان به آموزش و پرورش در عمل نگاهی مصرفی است. جايگاه آموزش و پرورش و معلم در بين برنامه هاي کلان ملي و در سند بودجه حاکي از آن است که آموزش و پرورش نهادي حاشيه اي، فراموش شده و تحقير شده است.  اين تغییر نگرش میسر نمی شود  مگر اينکه آموزش و پرورش جزء اولویت های اصلی کشور قرار گیرد البته در مقام عمل و نه در حد یک شعار.

اکنون، بسياري از معلمان، از فرط استيصال و براي جبران کسري هزينه زندگي خود، به تدريس چند شیفته و يا مشاغل دوم و سوم ديگر پناه برده اند. در حرفه معلمي که هرساعت آن مستلزم چندين برابر پشتوانه مطالعاتي و پژوهشي است، اين مسئله عواقب مخربي خواهد داشت.

گرچه گفته می شود منابع و درآمد فعلي دولت، جوابگوي نيازهاي جامعه نمي باشد اما چرا در اين وضعيت ناگوار و تورم افسار گسيخته، بايد  آموزش و پرورش و معلمان بيشترين هزينه و تاوان کمبود و کسري بودجه را بپردازند؟

ریاست محترم مجلس :

شاید معلمان زياد هستند ولي باور کنيد که «زيادي» نيستند. از اينرو، برقراري عدالت و هماهنگي در دستمزدها ومخصوصا مزايا، حداقل انتظار و کمترين حق آنها است.  اکنون جلوگیری از تداوم يأس و سرخوردگي جامعه فرهنگیان که معلوم نيست در صورت فعال شدن چه پيامدهايي را به دنبال خواهد داشت  ،نیازمند  تدابيرعاقلانه و عاجلانه اي می باشد.

 جناب آقای رئیس:  

آموزش و پرورش مانند بهداشت ودرمان نمی باشد که با سرمایه گذاری کوتاه مدت بتوان خروجی  آنرا  هر شب در صدا وسیما نشان داد.آثار سرمایه گذاری در آموزش و پرورش سالها طول می کشد تا به بار بنشیند.

در حالیکه در سالیان اخیر تمام مزایای  فرهنگیان بتدریج حذف شده است ،اکنون که لایحه بودجه 94 در مجلس در حال بررسی می باشد ،از جنابعالی و همکارانتان می خواهیم  موارد زیر را مد نظر قرار دهید و آنها را در بودجه سال 94 ببینید:

افزایش سرانه دانش آموزان و مدارس

تصویب و اجرای موثر لایحه رتبه بندی معلمان در جهت ارتقاء منزلت و معیشت فرهنگیان

اجرای جدی قانون تامین مسکن فرهنگیان و واگذاری زمین شهری به فرهنگیان واجد شرایط

احیای  آبرومندانه مجدد بن کالا متناسب با شان فرهنگیان

حذف کامل هزینه های دارو و درمان  و یا پوشش کامل  تعهدات بیمه فرهنگیان

دادن تسهیلات جنبی لازم به فرهنگیان همچون سایر نهادها

کاهش کسورات مختلف در فیش های حقوقی فرهنگیان

حذف دریافت هزینه برای حضور در دوره های ضمن خدمت

پرداخت پاداش آخر خدمت  متناسب با نیاز و شأن و منزلت بازنشستگان و در موعد مقرر

تصویب استخدام فرزندان فرهنگیان پس از بازنشستگی والدینشان

                                                     باتشکر

                                                 جمعی از فرهنگیان قطب شهید مدرس

                                              ( کاشمر،بردسکن،خلیل آباد،کوهسرخ و فیض آباد)

 

لازم به ذکر است که قطب شهید مدرس در خراسان رضوی قرار دارد و شامل حدود 10 هزار فرهنگی است که در شهرستان های کاشمر،بردسکن،خلیل آباد،کوهسرخ و فیض آباد مشغول به خدمت هستند.

 

 

85 نظر

 1. فانی.واگذارش به گلوی تیرخورده علی اصغر.

 2. درمنطقه کدکن همکاران مدارس مختلف منطقه دردفترمدارس تحصن کردندکه آقایان نیکواقبال وبرهانی درتحصن حاضرشدندوکلیه همکاران رابه اخراج واهل فتنه بودن تهدیدکردند

 3. اگه به خاطر اجر اخروی کار کنی و نیت رضای خدا و خدمت به جامعه باشه بهترین شغل دنیا را داریم ولی مسئولین عزیز ازاین حرفهای تکراری گذشته 600هزار تومن عیدی بعد از یک سال خون دل آیا هزینه پوشاک , خوراک , شهریه مدرسه و دانشگاه , پول قبضهای هر روز رو به رشد ؛ بیمه خانواده و خودرو , مسافرت ایام نوروز ؛ اقساط وامهای متعدد ؛ تورم؛ آخه کجای دلمون بگذاریم این همه رو . تورو خدا یکی مسئولین به روی خودش بیاره

 4. عمری معلمم کسی نگفته مرده ای یا زنده ویا ارزشی برام قائل باشه حیف عمرم که تلف شدوهمیشه شرمنده خانوادهام بودم.

 5. همکاران با عضویت در کانون صنفی یا انجمن اسلامی معلمان یا پارلملن معلمان در چار چوب قانون با به جد خواسته های خود را پیگیری کنیم

 6. آنچه البته به جایی نرسد فریاد است!!!!!

 7. آغا محمد خان قاجار یه ولیعهدش فتحعلی شاه وصیت کرد اگر می خواهی بر مردم حکومت کنی باید مردم را در فقر و بی سوادی نگه داری کاری که اکنون به نحو احسنت اجرا می شود

  • درود بر شما واقعیت همین است که گفتید از نصایح آقا محمدخان به برادرزاده اش با باخان(فتحعلی شاه بعدی) :اگر می خواهی در ایران براحتی سلطنت کنی سعی کن که مردم گرسنه وبیسواد باشند. رمز حکومت های استبدادی ودیکتا توری همین است.

 8. اگر به گفته مسئولین تعدادما فرهنگیان زیاد است وزیادی هستیم.این باید یک فرصت برای ما باشدوبا جمعیت زیادمان تاثیر گزاربر ساست های دولت باشیم وحتی سیاست را ما تعیین کنیم نه که هر تصمیمی برایمان گرفتند بی تفات و خاموش باشیم

 9. از ما معلمین بعیداست چون همیشه برای چاپلوسی پیش قدم بوده ایم

 10. با ذدتقدیر از کار ارزشمند شما اگر گوش شنوایی باشد خوب است

 11. موافقم.

 12. میزان توجه مسوولین و نمایندگان به فرهنگیان نشان دهنده میزان شعور فرهنگی آنها خواهد بود.

 13. اميدوارم صدايمان را بشنوند-ولي آنچه البته به جايي نرسد فرياد است.!!!!!!!!!