سرخط خبرها
خانه / جنبش های مدنی جهان / نتایج نظرسنجی یک اتحادیه آموزشی فرانسوی از شاغلان بخش آموزش در این کشور
نتایج نظرسنجی یک اتحادیه آموزشی فرانسوی از شاغلان بخش آموزش در این کشور

نتایج نظرسنجی یک اتحادیه آموزشی فرانسوی از شاغلان بخش آموزش در این کشور

UNSA، یک اتحادیه آموزشی در کشور فرانسه است که در سال 2000 میلادی تاسیس شده. این اتحادیه برای سومین سال پیاپی از شاغلان بخش آموزش در این کشور در رابطه با سطح رضایت شغلی و مشکلات کاری آنان نظرسنجی کرده و نتایج آن را منتشر نموده است.

در این نظرسنجی بیش از بیست و یک هزار نفر از صاحبان مشاغل آموزشی ( معلمان، کارمندان بخش آموزش، مربیان پیش دبستانی و ..) شرکت کرده اند.

82 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که دستمزدهایشان با تخصص و صلاحیت علمی آنها همخوانی ندارد و 59 درصد بر این باورند که قدرت خرید آنان کاهش یافته است. در پنج سال گذشته، دستمزدها و حقوق کارکنان بخش دولتی فرانسه ثابت مانده است و همین مساله قدرت خرید معلمان را کاهش داده است. 40 درصد پاسخ دهندگان نیز از حجم کاری بالا شکایت دارند.

با این وجود، مقایسه نتایج سه سال گذشته نشان می دهد که وضعیت شغلی نیروی کار در بخش آموزش فرانسه بهبود یافته است. در سال 2013، 59 درصد حاضران در نظرسنجی اعلام کرده بودند که احساس رضایت شغلی کامل ندارند، این آمار در سال 2014، به 48 درصد و در نظر سنجی امسال به 43 درصد کاهش یافته است و این نشانه بهبود قابل ملاحظه در شرایط شغلی است.

دبیر کل UNSA می گوید نتایج این نظرسنجی ها برای ما بسیار باارزش است چرا که چالش های موجود را عیان کرده و مسیر پر پیچ و خم چانه زنی ما با مقامات دولتی را روشن می سازد. این دبیر کل در عین حال معتقد است بهبود در نتایج نشان می دهد که فعالیت سندیکایی اصلاح طلبانه و مطالبه محور آنها، نتیجه بخش بوده و تا کنون پاسخ مثبت گرفته است.

ترجمه: نسرین هزاره مقدم

منبع:

وبسایت سازمان جهانی آموزش (EI)